Islandia - co robić

Maskonur grubozębny

Niezależnie od tego, czy spędzisz na Islandii tydzień, czy miesiąc, zawsze będziesz mieć wrażenie, że to za mało. Islandia to raj dla podróżników, którzy chcą przeżyć przygodę lub podziwiać piękne krajobrazy. Niezależnie od powodu wizyty, zdecydowanie warto wybrać się na poniższe wycieczki lub zajęcia.

Szukaj zakwaterowania na Islandii

Wspinaczka lodowa

Islandia jest nazywana "krainą ognia i lodu" i to właśnie lód jest reprezentowany przez 13 lodowców, z których Vatnajökull jest największym w Europie o powierzchni 8 300 kilometrów kwadratowych. Liczne spływy lodowcowe, które spływają do łatwo dostępnych dolin, oferują jedną z najpopularniejszych aktywności na Islandii: wędrówki po lodowcach.

Nie wolno wchodzić bezpośrednio na lodowiec bez przewodnika, co w rzeczywistości jest zaletą. Nie musisz mieć żadnego wcześniejszego doświadczenia we wspinaczce na lodowiec. Chodzenie po lodowcu nie jest tak wymagające fizycznie, nie potrzebujesz żadnych umiejętności alpinistycznych.

Najpopularniejszym lodowcem jest często odwiedzany Skaftafell lub Sólheimajökull, najbliższy lodowiec od Reykjaviku.

Ceny i wycieczki

Ceny zorganizowanych wycieczek wahają się między 14 000 ISK i 20 000 ISKi zazwyczaj można spodziewać się 3-4-godzinnego spaceru po lodowcu, czasami wzbogaconego o wizytę w jaskini lodowcowej. Tańsze wycieczki rozpoczynają się bezpośrednio pod lodowcem i obejmują dojazd samochodem na miejsce, podczas gdy droższe obejmują przejazd autobusem do/z Reykjaviku.

Przykładowe agencje:

Gorące źródła, laguny geotermalne i baseny

Na Islandii na każdym kroku napotkasz aktywność geotermalną, niezależnie od tego, czy bierzesz prysznic, czy chcesz zanurzyć się w naturalnym gorącym źródle. Po ciężkiej wędrówce nie ma nic lepszego niż przebywanie na świeżym powietrzu, moczenie się w ciepłej wodzie i po prostu relaks.

Islandczycy doskonale o tym wiedzą, dlatego udostępniają turystom wiele źródeł geotermalnych, które można znaleźć zarówno w dużych miastach, jak i w najbardziej odległych wioskach. Jeśli chcesz porozmawiać z mieszkańcami, koniecznie wybierz się do jednego z takich basenów. Ponadto będziesz zaskoczony, jak niewiele zapłacisz za wejście do basenu.

Najsłynniejsze kąpieliska termalne:

Ostatnią i najtańszą opcją jest znalezienie naturalnego jeziora geotermalnego, które znajduje się na przykład w Landmannalaugar, i na pewno będziesz miał wspaniałe doświadczenie, i to całkowicie za darmo.

Wiele małych uzdrowisk można znaleźć na przykład na półwyspie Reykjanes między Reykjavikiem a lotniskiem Keflavík.

.

Wycieczki

Dla wielu podróżników niezliczone krótkie i kilkudniowe trekkingi są główną atrakcją Islandii. Jeśli wybierzesz się na trekking, spodziewaj się, że krajobraz zmieni się na twoich oczach w ciągu kilku godzin.

Jednym z najlepszych i najbardziej znanych trekkingów jest 55-kilometrowy szlak Laugavegur, który prowadzi przez Tęczowe Góry, aż do Doliny Thora lub Þórsmörk. Wędrówkę tę można przedłużyć o kilka dni, zaczynając od Skógar i przechodząc 23 km między lodowcami. W regionie Westfjords znajduje się również wiele tras trekkingowych, które nie są tak dobrze znane, więc spotkasz tu znacznie mniej podróżników.

.

Szlaki piesze, długie i krótkie, wymagające i łatwe, ale można je robić dosłownie w każdym miejscu na Islandii. Większość szlaków jest przynajmniej w podstawowym stopniu oznakowana, ale zawsze należy brać pod uwagę, że znajdujemy się w surowym arktycznym środowisku, gdzie nawet w środku lata temperatury mogą spaść poniżej 5°C.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na wędrówki są zdecydowanie Tęczowe Góry Landmannalaugar.

Oglądanie zorzy polarnej

Zorzę polarną można zobaczyć na Islandii od września do kwietnia, czyli w miesiącach, w których jest najciemniej. Jeśli pogoda jest odpowiednia, a niebo czyste, istnieje duża szansa na zobaczenie zorzy polarnej. Możliwe jest również zobaczenie zorzy polarnej w Reykjaviku, ale jasność będzie bardzo ograniczona ze względu na wiele świateł, więc warto wybrać się poza Reykjavik i nie trzeba podróżować zbyt daleko.

Szczegółowe informacje, wskazówki dotyczące stron internetowych z prognozami zorzy polarnej i nie tylko można znaleźć w bardziej szczegółowym artykule Aurora Borealis na Islandii.

.

Obserwacja wielorybów

Nie musisz być "entuzjastą wielorybów", aby docenić wycieczkę łodzią w celu zobaczenia tych niezwykłych ssaków. Możesz zobaczyć orki, płetwale lub humbaki, a także niezliczone mniejsze gatunki waleni, takie jak morświny, dzioborożce lub kaszaloty.

Islandia jest jednym z miejsc na świecie, w których najprawdopodobniej zobaczysz wieloryby. Załogi łodzi są doświadczone, znają odpowiednie miejsca i wiedzą, jak się zachować, jeśli pojawi się wieloryb. Ponadto wycieczki trwają na tyle długo (zwykle 2-4 godziny), że szanse są naprawdę wysokie. Należy wziąć pod uwagę możliwą złą pogodę i ewentualne odwołanie już wykupionych wycieczek.

Kiedy jest najlepszy czas na obserwację wielorybów?

Jeśli chodzi o częstotliwość obserwacji wielorybów, lato i zima nie różnią się zbytnio. Jednak warunki są wyraźnie lepsze latem, kiedy są dłuższe dni, spokojniejsza pogoda i mniej wzburzone morze, co przyczynia się do znacznie większej widoczności i znacznie zwiększa procentową szansę na zobaczenie wieloryba.

Gdzie są najlepsze warunki?

Istnieją 4 główne miejsca, w których można wybrać się na obserwację wielorybów na Islandii. Wszystkie mają wysokie prawdopodobieństwo zobaczenia wieloryba, wszystkie mają swoje wady i zalety.

 • Húsavík - północna Islandia, największa liczba gatunków waleni, od małych do największych humbaków, od czasu do czasu widuje się orki. Húsavík szczyci się najwyższą procentową szansą na zobaczenie dużego wieloryba - do 97%.
 • Reykjavík - najbardziej dostępne miejsce w samej stolicy, prawie na pewno zobaczysz tu delfiny, a płetwale są również liczne. Szanse na zobaczenie wieloryba są nieco niższe ze względu na stosunkowo duży ruch łodzi, ale nadal przekraczają 85%.
 • Grundafjörður - piękne otoczenie półwyspu Snaefellsnes, tutaj jest największa szansa na zobaczenie orki, kaszalota i wieloryba.
 • Akureyri - występuje tu podobnie wysoka różnorodność gatunkowa jak w Húsavík, ale jest prawdopodobne, że podczas gdy w Akureyri zobaczysz 1-2 razy więcej dużych wielorybów podczas rejsu, w Húsavík może to być dwa razy więcej.

Ile kosztują wycieczki i kto je organizuje?

Istnieje wiele firm, które oferują jednodniowe wycieczki, aby zobaczyć wieloryby. Ceny różnią się w zależności od długości wycieczki, programu i lokalizacji, ale zazwyczaj wahają się od 11 000 ISK do 18 000 ISK za 3-4 godziny. Zobacz przykłady agencji w poszczególnych miastach:

.

Królestwo wodospadów

Niewiele jest krajów na świecie z tak dużą koncentracją wodospadów. Islandia to dosłownie królestwo wodospadów, można ich naliczyć tysiące i dziesiątki tysięcy, a znajdziesz je dosłownie na każdym rogu, w każdym zakątku Islandii.

TOP 7 najpiękniejszych wodospadów na Islandii

 1. Dynjandi - nieco zapomniany wodospad składający się z 7 kaskad i spadający z wysokości 150 metrów, położony w odległej części Westfjords.
 2. Seljalandsfoss - jeden z najsłynniejszych wodospadów na świecie, który można zobaczyć od tyłu dzięki nawisowi, szczególnie popularny o zachodzie słońca
 3. Skógafoss - łatwo dostępny monumentalny, pięknie prosty i szeroki wodospad na obwodnicy
 4. Gullfoss - najczęściej odwiedzany wodospad "podwójnej kaskady" i stały element Złotego Kręgu
 5. Glymur - 198-metrowy, drugi co do wysokości wodospad na Islandii, wpadający do fotogenicznego wąskiego wąwozu
 6. Dettifoss - drugi najbardziej masywny wodospad pod względem przepływu wody w całej Europie
 7. Hraunfossar - wodospad lawowy przenikający porowatą glebę i szeroki na kilkaset metrów

.

Islandzkie plaże

Przy średniej temperaturze od około 4°C do 11°C, morze na Islandii nie sprzyja kąpielom, ale plaże są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Tworzą one jedne z najpiękniejszych i najbardziej egzotycznych scenerii. Znajdziemy tu dzikie czarne wulkaniczne plaże z bazaltowymi klifami, do najpiękniejszych należy Reynisfjara, która często znajduje się na listach najpiękniejszych plaż świata.

Nie można pominąć Diamentowej Plaży przy lagunie lodowcowej Jökulsárlón, usianej krami lodowymi, które sprawiają wrażenie setek diamentów.

Oprócz czarnych plaż, w zachodnich fiordach znajduje się również złota, szeroka plaża Breiðavík, a zaledwie kilka kilometrów dalej, złoty, a czasem czerwonawy piasek Rauðisandur.

.

Wędrówka po fiordach

SzczególnieNorwegia słynie ze swoich fiordów, ale na Islandii można również podziwiać ostrogi morskie rozciągające się w głąb lądu, otoczone majestatycznymi i cichymi nagimi górami z pięknymi widokami. Na Islandii znajdują się dwa główne obszary fiordów, każdy na drugim końcu wyspy.

Podczas gdy fiordy zachodnie to odległy, surowy krajobraz z absolutnie nieskazitelnymi krajobrazami, licznymi koloniami ptaków i często tylko szutrowymi drogami dostępnymi tylko latem, fiordy wschodnie wokół miasta Seyðisfjörður są doskonale dostępne główną drogą numer 1 "Ring Road", która jest przejezdna przez cały rok.

Podróż dookoła

Ponieważ wokół Islandii biegnie tylko jedna droga, centrum Islandii jest trudno dostępne, a transport publiczny nie jest zbyt rozpowszechniony, podróż dookoła Islandii jest niemal koniecznością. Będziesz miał 8 dni, aby się tam dostać, ale możesz rozłożyć to na trzy tygodnie. Po drodze jest wiele do podziwiania.

Więcej informacji na temat różnych wycieczek samochodowych po Islandii można znaleźć w bardziej obszernym rozdziale Plany podróży lub Wskazówki dotyczące wycieczek.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.