Islandia - bezpieczeństwo i zdrowie

Maskonur grubozębny

Jakie są zagrożenia dla zdrowia w Islandii? Czy jest bezpiecznie i gdzie są miejsca o najwyższym wskaźniku przestępczości?

Szukaj zakwaterowania na Islandii

Zagrożenia dla zdrowia

Jeśli wybierasz się w góry, zawsze sprawdzaj prognozę pogody na oficjalnej stronie safetravel.is, ale może się ona zmienić z godziny na godzinę, jeśli nie z minuty na minutę.

Zawsze miej odpowiedni sprzęt do aktualnej pogody i nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka. Jeśli podróżujesz zimą, przygotuj ciepłą i wodoodporną odzież.

Zawsze czytaj i stosuj się do znaków drogowych.

Mimo że latem temperatury na Islandii są dość niskie, należy przygotować krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Picie wody z kranu jest całkowicie bezpieczne, a woda z kranu jest bardzo czysta na Islandii. Czasami można wyczuć zapach siarki, która znajduje się w gorącej wodzie geotermalnej, ale nie w zimnej wodzie. Pozwól więc wodzie spłynąć przez chwilę.

Obowiązkowe szczepienia

Zdecydowanie nie potrzebujesz żadnych specjalnych szczepień na Islandię. Ryzyko zarażenia się egzotyczną chorobą, na przykład zapaleniem wątroby lub wścieklizną, jest tutaj minimalne.

Na Islandii nie występują żadne egzotyczne choroby.

Niebezpieczne zwierzęta

Islandia jest bezpieczna dla turystów i nie ma tu niebezpiecznych zwierząt.

Chociaż w sklepach z pamiątkami często można zobaczyć posągi niedźwiedzi polarnych, nie żyją one w islandzkiej dziczy.

Nie ma węży ani niebezpiecznych owadów.

Na Islandii nie ma też bezpańskich psów.

Przestępczość

Islandia jest jednym z krajów o najniższych wskaźnikach przestępczości na świecie, więc nie ma się czym martwić.

Ryzyko katastrof

Klęski żywiołowe na Islandii idą w parze z pięknem krajobrazu. Ze względu na cienką powierzchnię ziemi, najprawdopodobniej napotkasz aktywność wulkaniczną lub trzęsienia ziemi, które często poprzedzają erupcję wulkanu.

Poważna aktywność wulkaniczna jest rejestrowana na Islandii średnio raz na pięć lat, a obecnie znajduje się tam 30 aktywnych wulkanów. Warto monitorować internetowe prognozy aktywności wulkanicznej.

Innym poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa są kaprysy pogody. Podczas gdy na Islandii rzadko można spotkać naprawdę silne mrozy lub kilkumetrowe zaspy śnieżne, bardzo silne wiatry, oblodzone drogi i długie okresy ciemności w miesiącach zimowych, szczególnie podczas podróży samochodem, są powszechne.

Warto śledzić bardzo przydatną stronę safetravel.is, która codziennie publikuje ostrzeżenia o kaprysach pogody i możliwej aktywności wulkanicznej.

Ważne kontakty

W nagłych wypadkach należy zadzwonić pod numer 112. Pod tym numerem można połączyć się ze służbami ratunkowymi, policją i strażą pożarną.

Międzynarodowy numer kierunkowy Islandii to +354.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.