Skógafoss

Skogafoss

Skógafoss to jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych wodospadów na Islandii, wraz z pobliskim Seljalandfoss. Szeroka na ponad 25 metrów rzeka Skógá spada tutaj z 60-metrowych klifów, które niegdyś wyznaczały linię brzegową, która obecnie znajduje się 5 km dalej na południe. Klify te rozciągają się na kilkaset kilometrów, oddzielając wybrzeże od islandzkich wyżyn.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Wodospad Skógafoss jest również imponujący, ponieważ spada całe 60 metrów w jednej linii bez żadnych kaskad, aby wizualnie go zmniejszyć. Skały, z których wypływa Skógafoss, są również gęsto pokryte zielonymi mchami i porostami, tworząc bardzo fotogeniczne środowisko.

To nie przypadek, że wiele ekip filmowych wybrało Skógafoss do filmowania. Kręcono tu na przykład Thor: Mroczny świat czy kilka scen serialu Game of Thrones.

400 schodów i szlak turystyczny

Z parkingu pod wodospadem należy wspiąć się po 400 stopniach do szerokiego, osłoniętego punktu widokowego tuż nad wodospadem, skąd można podziwiać spektakularne widoki bezpośrednio w gardziel wodospadu i na odległą okolicę. W pogodny dzień można nawet zobaczyć klify Dyrhólaey oddalone o prawie 30 km.

Stąd można kontynuować wędrówkę przez idylliczny zielony krajobraz pełen wąwozów i dolin, przez które przepływają wody rzeki Skógá. Tutaj rozpoczyna się długodystansowa wędrówka przez przełęcz Fimmvörðuháls, a po 25 km dociera się do słynnego obszaru Þórsmörk. Wielu podróżnych decyduje się na krótszą część tej wędrówki i powrót tą samą trasą do samochodu pod wodospadem Skógafoss.

.

Zakwaterowanie

Mała wioska Skógar, położona tuż poniżej wodospadu, służy również jako idealny przystanek na nocleg podczas wycieczki po Islandii. Można zatrzymać się w kilku pensjonatach (najtańsze od 125 eur za noc to Guesthouse Skógafoss czy Hotel Kverna).

Najtańsze hotele na Islandii

Jak się tu dostać?

Skógafoss to jedno z najlepszych miejsc, do których można się dostać, ponieważ znajduje się zaledwie około 1,5 km od głównej obwodnicy nr 1, skręt jest wyraźnie oznakowany i przejezdny przez cały rok dla wszystkich typów samochodów. Bezpośrednio pod wodospadem znajduje się duży parking. Odległość od Reykjaviku wynosi 156 km (mapa trasy: google.com/maps).

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.