Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Islandia

Dettifoss

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023
Dettifoss

Wodospad Dettifoss jest często uważany za najbardziej masywny wodospad w Europie pod względem przepływu masy, ale przy natężeniu przepływu około 200 do 500 metrów sześciennych na sekundę jest drugim co do wielkości po wodospadach Renu w Szwajcarii.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia.

Dettifoss leży nad drugą najdłuższą rzeką Islandii, Jökulsá á Fjöllum, która przepływa przez bazaltowe kaniony i nagi krajobraz. Oprócz przepływu, wodospad nie zawstydza swoimi rozmiarami: ma ponad 100 metrów szerokości, a woda spada na głębokość 44 metrów.

Niecałe 1,5 km w górę rzeki na szlaku turystycznym natkniemy się na inny, znacznie mniejszy, ale wciąż piękny wodospad, Selfoss. Z kolei 2,5 km w dół rzeki natkniemy się na piękny wodospad Hafragilsfoss.

.

Jak się tam dostać?

Aby dotrzeć do wodospadu Dettifoss, należy udać się do odległego krajobrazu północno-wschodniej Islandii, położonego w pobliżu popularnego turystycznego jeziora Mývatn i około 538 km od Reykjaviku (mapa trasy: google.com/maps).

Dobrze przejezdne szutrowe drogi biegną po obu stronach rzeki Jökulsá á Fjöllum, ale ponieważ nie można przekroczyć rzeki nigdzie w pobliżu, będziesz musiał zdecydować, którą stronę wodospadu chcesz odwiedzić już przy głównej drodze numer 1 (około 35 km od Dettifoss).

Zachodnia strona jest bardziej popularna, ponieważ wodospad znajduje się naprzeciwko. Należy jednak liczyć się z potężnym uderzeniem wody, która ucieka właśnie na zachód. Aby się tu dostać, wybierz drogę numer 862 (mapa: google.com/maps), a od parkingu będziesz musiał przejść około 1 km.

Wschodnia strona jest bardziej adrenalinowa, ponieważ można praktycznie dostać się do niezabezpieczonej strony wodospadu, co jest bardzo niebezpieczne. Będziesz jednak cieszyć się widokami na głęboki kanion i nie będziesz mieć tak bardzo zasłoniętego widoku przez rozbryzgującą się wodę. Aby się tu dostać, należy jechać drogą numer 864 (mapa: google.com/maps), a następnie przejść około 1 km.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.