Islandia - Pogoda i najlepszy czas na podróż

Maskonur grubozębny

Chociaż Islandia znajduje się blisko koła podbiegunowego, jej klimat jest łagodny jak na tę szerokość geograficzną. Głównym czynnikiem przyczyniającym się do łagodniejszego klimatu jest Prąd Zatokowy, który powoduje, że temperatury osiągają 14°C od czerwca do końca sierpnia w południowo-zachodniej części wyspy i utrzymują się na poziomie zera w zimie. Jednak ciągłe wiatry mogą sprawiać, że wydaje się nieco chłodniej niż wskazuje termometr.

Zimą na Islandii słońce nie pojawia się na niebie zbyt długo. Można jednak zobaczyć zorzę polarną, która jest zwykle widoczna od października do marca. Zobacz rozdział poświęcony wskazówkom dotyczącym obserwacji:

Z kolei na początku lata można obserwować zachód i wschód słońca o północy w nieskończoność.

Ponieważ pogoda na Islandii może być niebezpieczna, zdecydowanie zalecamy sprawdzenie safetravel.is pod kątem alertów i ostrzeżeń o niebezpiecznych zjawiskach.

Sprawdź prognozę pogody dla Islandii na oficjalnej stronie Islandzkiej Służby Meteorologicznej en.vedur.is.

Południowy zachód a reszta wyspy

Islandię można podzielić na trzy części ze względu na typ klimatu.

 • Południowy zachód - ze względu na wpływ Prądu Zatokowego zimy są łagodniejsze, pokrywa śnieżna słabsza, a lata najcieplejsze na wyspie, z temperaturami rzadko przekraczającymi 19°C. Często pada, ale głównie w postaci deszczu. Temperatury zimowe wynoszą zwykle około 0°C. Najbardziej nasłoneczniona jest południowa część wyspy (Vík í Mýrdal) i archipelag Vestmannaeyjar.
 • Centrum (Wyżyna Islandzka) - surowy klimat gór i wulkanów osiągających wysokość od 1 000 do 2 000 metrów, z dużą ilością śniegu w zimie i topniejącymi lodowcami w lecie. Centrum Islandii jest zwykle całkowicie niedostępne i odcięte od świata przez całą zimę; lato jest krótkie, trwające głównie od czerwca do połowy września.
 • Północ i wschód - Klimat na północnym i wschodnim wybrzeżu jest znacznie łagodniejszy niż w centrum wyspy, ale surowszy niż na południu i zachodzie. Temperatury w zimie są surowe i mogą spaść do -25°C, podczas gdy lata są chłodne i krótkie.

Islandia w ciągu roku

Godziny wschodu i zachodu słońca podane poniżej są przybliżone i różnią się nawet o pół godziny między północną i południową częścią Islandii.

Pogoda w styczniu

Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w roku, ze średnimi temperaturami od -3 °C do 3 °C na południu wyspy i od -6 °C do 1 °C na północy i wschodzie. Występują silne wiatry, które odczuwają znaczne spadki temperatury, a w górach często występuje obfity śnieg, regularnie powyżej 500 metrów na południowym zachodzie, ale poza tym często pada deszcz i śnieg, a często jest całkowicie pochmurno przez wiele dni.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 11:30, 10:10
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 15:15, 17:00

Znaczna część atrakcji turystycznych w centrum i na zachodzie wyspy jest całkowicie niedostępna. Wygodne poruszanie się możliwe jest jedynie po głównych drogach. Na północy i w centrum Islandii mrozy poniżej -15°C nie są wyjątkiem.

Pogoda w lutym

Prognozy pogody na Islandii są na ogół dość trudne, a jest to podwójnie prawdziwe w lutym, który jest jednym z najmniej przewidywalnych miesięcy w roku. Jedynymi pewnikami są średnie temperatury wynoszące od -3 °C do 3 °C, przy czym na północy są one o około 3 stopnie niższe.

W przeciwnym razie słońce, ulewny deszcz, obfity śnieg, mróz i temperatury powyżej zera, silne huragany i brak wiatru mogą szybko zmieniać się w ciągu dnia. Krótko mówiąc, luty może pokazać wszystkie aspekty islandzkiej pogody w najtrudniejszym wydaniu. Z drugiej strony, to właśnie w drugiej połowie lutego występują najlepsze warunki do oglądania zorzy polarnej.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 10:10, 9:10
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 17:00, 18:00

Pogoda w marcu

Marzec jest nadal zimowym miesiącem na Islandii, ale z szybko rosnącą liczbą godzin dziennych. Spodziewaj się normalnych temperatur między -2°C a 4°C, z silnymi wiatrami jak zawsze, ale nie tak nieprzyjemnymi jak w środku zimy.

Pogoda zmienia się gwałtownie w ciągu dnia, często pada deszcz, śnieg i świeci słońce. Słońce zawsze znajduje się nisko na horyzoncie, co tworzy magiczną grę światła i cienia o poranku i wczesnym wieczorem. Na przykład jaskinie lodowe w Skaftafell są piękne w marcu. Początek marca to nadal dobry czas, aby zobaczyć silną zorzę polarną.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 8:30, 6:40
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 18:30, 20:10

Wszystkie drogi śródlądowe i większość dróg drugorzędnych na obszarach Westfjords są zamknięte, a główne drogi mogą być oblodzone. Marzec jest popularnym miesiącem na narty.

Pogoda w kwietniu

W kwietniu średnie temperatury w południowej Islandii w końcu przekraczają zera, wahając się od 1°C do 6°C. Śnieg jest już wyjątkowy w południowych częściach, ale północ i islandzkie wyżyny są nadal ukryte pod wysokimi zaspami, więc większość górskich dróg jest nadal zamknięta.

Opadów jest coraz mniej i są to głównie opady deszczu/śniegu w postaci szybkich deszczy z częstymi słonecznymi "oknami". Ponieważ kwiecień nie jest już sezonem zorzy polarnej i odwrotnie, lato jeszcze się nie skończyło, ceny zakwaterowania są jednymi z najniższych w roku.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 6:30, 4:50
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 20:15, 21:45

Pogoda w maju

Islandia w maju charakteryzuje się powoli rosnącymi temperaturami, ze średnią dzienną około 6°C, ale w prognozach pogody coraz częściej pojawiają się liczby dwucyfrowe. Pogodę można opisać jako "okresowo pochmurną, okresowo deszczową"... jak w każdym innym miesiącu w roku. Faktem jest jednak, że ekstremalne warunki pogodowe łagodnieją w maju, a bardzo silne wiatry występują rzadko. Całodniowe przymrozki występują tylko wysoko w górach.

Pierwsze kempingi otwierają się w maju, a niektóre górskie drogi otwierają się pod koniec miesiąca. Od drugiej połowy maja na drzewach pojawiają się pierwsze liście, a trawa zaczyna się zielenić.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 4:45, 3:00
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 21:50, 23:30

Począwszy od drugiej połowy maja, na Islandii nie doświadczysz całkowicie ciemnej nocy, chociaż nadal robi się znacznie ciemniej przez co najmniej 2-3 godziny w środku nocy.

Pogoda w czerwcu

Czerwiec na Islandii można określić jako pierwszy miesiąc lata. Temperatury w ciągu dnia zwykle oscylują wokół 13°C, ale na południu rzadko zbliżają się do 20°C. Czerwiec jest najmniej deszczowym miesiącem, ale szanse na kilka kropel spadających przynajmniej raz dziennie są bardzo wysokie, więc warto zabrać ze sobą kurtki.

Krajobraz Islandii jest soczyście zielony, a śnieg ustępuje z gór i otwierają się ostatnie górskie drogi i kempingi. Czerwiec jest również najbardziej znanym miesiącem dla północnego słońca.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 3:00, 2:00
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 23:30, 0:15

Ponieważ cała Islandia leży poniżej koła podbiegunowego, pełne słońce zawsze znika za horyzontem na co najmniej godzinę, ale przez całą noc jest tak jasno, jak podczas normalnego wschodu lub zachodu słońca, i nie spodziewaj się nocnego mroku lub nawet ciemności.

Pogoda w lipcu

Statystycznie lipiec jest najgorętszym miesiącem na Islandii, ze średnią temperaturą około 15°C (59°F), a w skrajnych przypadkach na południu temperatura może przekraczać 20°C (68°F). Z okazjonalnymi opadami deszczu i słońcem na przemian z chmurami przez większą część dnia, lipiec jest jednym z najlepszych miesięcy do podróżowania po Islandii.

Wszystkie drogi są otwarte, a śnieg leży tylko w najwyższych partiach gór i lodowców. Z drugiej strony, topniejące jaskinie lodowcowe są zamknięte i mogą być niebezpiecznie niestabilne.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 2:00, 4:15
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 0:15, 22:30

Nawet w lipcu nigdy nie doświadczysz ciemnej nocy, ciemniej robi się tylko w środku nocy pod koniec miesiąca, ale wciąż nie na tyle, aby trzeba było włączać zewnętrzne oświetlenie publiczne.

Pogoda w sierpniu

Sierpień można opisać jako ostatni miesiąc lata. Temperatury nadal utrzymują się na komfortowym poziomie 14°C, praktycznie nigdzie na Islandii nie ma śniegu, a jedyny deszcz ma postać prysznica. Nawet w sierpniu istnieje duża szansa na słoneczną pogodę przynajmniej przez część dnia. Na północy i wschodzie temperatury mogą wzrosnąć powyżej 18°C w sierpniu.

Jednak różnice między dniem a nocą zaczynają być odczuwalne, zarówno pod względem temperatur, jak i światła dziennego. Przyroda jest nadal bujnie zielona. Chyba, że jest to całoroczny szary krajobraz wulkaniczny.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 4:15, 5:50
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 22:30, 20:40

Pogoda we wrześniu

Wrzesień to miesiąc, w którym na Islandii kończy się sezon letni. Temperatury spadają do 12°C, ale mróz nie pojawia się, z wyjątkiem najwyższych partii gór, a śnieg rzadko pada w nocy. Deszcze i pochmurne niebo stają się coraz częstsze, ale rzadko są na tyle nieprzyjemne, aby znacząco wpłynąć na wakacje.

Dzięki ciepłemu Prądowi Zatokowemu stosunkowo wysokie temperatury utrzymują się do końca miesiąca, ale zaczyna mocniej wiać, więc potrzebna będzie cieplejsza odzież. Nieliczne drzewa rosnące na Islandii przybierają piękne jesienne odcienie, ale łąki pozostają wiecznie zielone.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 5:50, 7:20
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 20:40, 19:00

Większość kempingów jest zazwyczaj zamykana pod koniec września.

Pogoda w październiku

Październik to miesiąc, w którym średnie temperatury powracają do jednocyfrowych wartości około 8°C, o około stopień niższych na północy. Często zdarzają się ulewy trwające dłużej niż godzinę, ale z drugiej strony rzadko pada przez cały dzień. Śnieg jest nadal rzadkim zjawiskiem na obszarach przybrzeżnych, ale w górach zaczyna już regularnie padać śnieg, a pierwsze drogi drugorzędne są zamykane.

Drzewa (zwykle tylko w miastach, ponieważ na wsi ich nie ma) są kolorowe, trawa powoli brązowieje. Pod koniec miesiąca jest szansa na zobaczenie zorzy polarnej, ale nadal można cieszyć się stosunkowo długimi godzinami dziennymi.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 7:20, 9:00
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 19:00, 17:00

Pogoda w listopadzie

W listopadzie zima na Islandii już daje o sobie znać. Średnia temperatura na południu oscyluje wokół 0 °C, na północy i wschodzie około -1 °C. Na nizinach coraz częściej pada śnieg, niebo jest zachmurzone przez większość dnia, a promienie słoneczne docierają do powierzchni głównie na południowym i zachodnim wybrzeżu.

Listopad jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych miesięcy, pogoda zmienia się bardzo szybko, z ulewnym deszczem, a następnie obfitym śniegiem, wiatrem, a następnie brakiem wiatru i kilkoma promieniami słońca.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 9:00, 10:50
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 17:00, 15:30

Pogoda w grudniu

Grudzień jest najciemniejszym miesiącem na Islandii. Średnie temperatury wynoszą około -2 °C i około -4 °C na północy. W grudniu śnieg pada już regularnie na całej wyspie, a tylko na południowym zachodzie wokół Reykjaviku występują sporadyczne opady deszczu.

Długie noce sprawiają, że grudzień jest dobrym miesiącem na oglądanie zorzy polarnej, ale wadą jest częste i długie zachmurzenie nieba, co logicznie uniemożliwia oglądanie. Idealnym zajęciem na grudzień jest zwiedzanie jaskiń lodowcowych, które są bezpieczne i stabilne ze względu na zamarznięty lód.

 • Czas wschodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 10:50, 11:30
 • Czas zachodu słońca (pierwszy i ostatni dzień miesiąca) - ok. 15:30, 15:15

Wiele dróg drugorzędnych jest nieprzejezdnych, a centrum wyspy jest prawie całkowicie niedostępne, podobnie jak duża część półwyspu Westfjords.

Tabela temperatur w ciągu roku

Reykjavik - Rozgrzej swoje kości w źródłach termalnych

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
styczeń
śnieg
2 °C
luty
śnieg
3 °C
marsz
deszcz
3 °C
kwiecień
słoneczny
6 °C
może
słoneczny
10 °C
czerwiec
słoneczny
12 °C
lipiec
słoneczny
14 °C
sierpień
słoneczny
13 °C
wrzesień
słoneczny
11 °C
październik
deszcz
7 °C
listopad
deszcz
4 °C
grudzień
śnieg
3 °C

Kiedy przejść do Islandia

Najbardziej ruchliwe miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień, głównie ze względu na cieplejszą pogodę i długie dni. Większość muzeów, kempingów i innych atrakcji turystycznych jest otwarta w miesiącach letnich. Jeśli chcesz mieć pewność co najmniej kilku godzin słońca i naprawdę długich, jasnych dni, które można w pełni wykorzystać do odkrywania islandzkiej przyrody, wybierz się w tych miesiącach.

Kup bilety ze zniżką poza sezonem

Jeśli jednak Twoim głównym celem jest na przykład zobaczenie zorzy polar nej lub jazda na nartach, wybierz się na Islandię wyłącznie zimą. Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze warunki do oglądania zorzy polarnej są w listopadzie/grudniu, a następnie szczególnie w lutym/marcu, kiedy jest wystarczająco ciemno, ale istnieje duża szansa na zepsute niebo.

Jeśli jednak wybierzesz się w listopadzie lub grudniu, nie będziesz mieć zbyt wiele światła dziennego. Ponadto w grudniu i styczniu często występują długie dni pochmurnego nieba, co przekreśla wszelkie szanse na zobaczenie zorzy polarnej.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.