Reynisfjara

Czarna plaża

Reynisfjara to prawdopodobnie najsłynniejsza islandzka plaża, z ciemnym czarnym wulkanicznym piaskiem i imponującym tłem klifów, jaskiń, skał i bujnych zielonych łąk.

Według wielu rankingów Reynisfjara jest nawet uważana za najpiękniejszą plażę na świecie. Ze względu na swój kształt znana jest również jako plaża z czarnym piaskiem i chociaż na Islandii są setki, a może nawet tysiące czarnych plaż, nazwa "Reynisfjara" pomoże wyszukiwarkom lub mapom znaleźć tę plażę.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Plaża ma prawie 3 km długości i biegnie od klifów Reynisdrangar wzdłuż bagien do słynnych formacji skalnych Dyrhólaey. Plaża Reynisfjara znajduje się w pobliżu malowniczego miasteczka Vík i Myrdal.

Bazaltowe kolumny w Gardar

Jednym z najbardziej znanych miejsc na plaży i najczęściej fotografowanych obiektów na Islandii jest wschodni kraniec Reynisfjara, z wysokimi jasnoszarymi bazaltowymi kolumnami kontrastującymi z czernią wulkanicznego piasku i skał.

W tle, "za rogiem" plaży, można następnie podziwiać imponujące i wysokie do 60 metrów klify Reynisdrangar, które dosłownie wystają z oceanu około 100 metrów od brzegu.

.

.

Wzdłuż plaży do Dyrhólaey

Po zrobieniu zdjęcia słynnych bazaltowych kolumn z jeszcze bardziej znanymi klifami Reynisdrangar, wybierz się na około półtoragodzinny spacer wzdłuż idealnie płaskiej i szerokiej plaży na zachód do innych słynnych klifów Dyrhólaey z ogromną skalną bramą.

Ten spacer jest idealny do refleksji i medytacji, ponieważ znajdziesz się w miejscu niepodobnym do żadnego innego na świecie. Szumiący ocean po jednej stronie, niekończąca się czerń piasku rozciągająca się setki metrów przed i za tobą, granicząca w niektórych miejscach z nawiedzającymi klifami, po prostu zmusi cię do głębokich przemyśleń.

.

Szlak pieszy wzdłuż klifu

Jeśli chcesz zobaczyć plażę Reynisfjara z wysokości klifu, który możesz sfotografować wraz z bazaltowymi kolumnami u jego podstawy, udaj się do wioski Vík i Myrdal, skąd oznakowany szlak turystyczny prowadzi wzdłuż krawędzi klifu z zapierającymi dech w piersiach widokami na plażę i klify Reynisdrangar.

Trasa ma około 6,5 km długości i zajmie Ci około 2 godzin, zobacz mapę trasy na en.mapy.cz. Szlak prowadzi na krawędź klifu o wysokości 150 m, spodziewaj się początkowego krótkiego, ale dużego przewyższenia.

.

Zakwaterowanie

Okolice Reynisfjara to popularne miejsce na 1 noc podczas zwiedzania Islandii. Daje to więcej czasu na zwiedzanie okolicy, w końcu można tu z łatwością zostać na całe popołudnie. Największe skupisko miejsc noclegowych znajduje się w oddalonym o 11 km Vík í Mýrdal, ale jest też kilka miejsc noclegowych tuż przy drodze 215 prowadzącej na plażę:

  • Guesthouse Reynir - pokoje z podstawowymi udogodnieniami i wspólnymi łazienkami, wszystkie bardzo czyste i wydajne, a co najważniejsze bardzo tanie jak na islandzkie standardy z cenami znacznie poniżej 73 eur za noc
  • The Barn - dobrze oceniany hostel oferujący zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych od 59 eur za noc, ale także pokoje 2-osobowe z łazienkami za przyzwoite 128 eur za noc.

Jak się tam dostać?

Dojazd do plaży jest łatwy, a droga prowadzi aż do jej zachodniego krańca przy bazaltowych kolumnach. Znajduje się w pobliżu głównej trasy okrężnej nr 1 wokół Islandii 187 km od Reykjaviku (mapa trasy: google.com/maps). Z drogi nr 1 należy skręcić w mniejszą asfaltową drogę nr 215 (z drogowskazem "Reynishverfi"), która prowadzi do samego końca z parkingiem, toaletami i kawiarnią.

Plaża jest dostępna samochodem przez cały rok.

Bądź bezpieczny

UWAGA!!! Plaża jest nie tylko jedną z najpiękniejszych, ale także jedną z najbardziej niebezpiecznych na Islandii! Niebezpieczeństwo spowodowane jest zjawiskiem zwanym "pełzającymi falami" (sneaker waves), które mogą pojawić się zupełnie niespodziewanie nawet w słoneczne dni i przy spokojnym morzu. Fale te wychodzą na brzeg i dosłownie zabierają grunt (piasek) spod stóp. Stąd już tylko krok do katastrofy, wystarczy się zachwiać, upaść, a fale wciągną nas do morza, z którego bardzo trudno będzie się wydostać.

Pełzające fale wyglądają naprawdę niegroźnie, a wielu turystów nawet "bawi się" nimi, podchodząc jak najbliżej wody, a następnie uciekając przed nadchodzącymi falami.

Nie rób tego, może cię to kosztować życie. Dobrą wskazówką jest wyraźnie widoczna część całkowicie suchej plaży, do której normalnie nie docierają fale. Poruszaj się tylko wzdłuż tych odcinków i NIGDY nie odwracaj się plecami do morza.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.