Błękitna Laguna

Błękitna Laguna

Błękitna Laguna to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Islandii. Jest to zewnętrzne spa geotermalne z cudownie ciepłą, leczniczą wodą, która zachęca podróżnych do chwili relaksu podczas zwiedzania wyspy.

Porównaj ceny lotów na Islandię

Natura czy potęga?

Choć może się wydawać, że Błękitna Laguna jest zjawiskiem naturalnym, wcale tak nie jest. W rzeczywistości woda w tym miejscu pochodzi z nadmiaru wody z pobliskiej elektrowni geotermalnej Svartsengi. Nie zmienia to faktu, że otaczający krajobraz jest piękny, a sama elektrownia jest praktycznie niewidoczna z laguny, ukryta za niewielkim wzgórzem.

Jednak woda w stworzonej przez człowieka lagunie jest czysto naturalna, ponieważ pochodzi z głębokiego odwiertu do 2 000 metrów pod powierzchnią. Zanim jednak zostanie uwolniona do laguny spa, najpierw obraca turbinę elektrowni i przechodzi przez wymiennik ciepła, który zapewnia ogrzewanie dla pobliskich wiosek.

.

Lecznicza i gorąca woda

Woda w lagunie ma przez cały rok stałą temperaturę od 38 do 39 °C, dzięki czemu będzie przyjemnie ciepła niezależnie od pogody. Na pierwszy rzut oka rzuca się w oczy mleczno-turkusowy kolor wody, który oprócz obfitości krzemionki zawdzięcza również leczniczemu błotu na dnie laguny.

Woda mineralna jest szczególnie lecznicza w przypadku chorób skóry.

.

Łaźnie parowe, wanny z hydromasażem i restauracje

W sąsiednim obiekcie spa można następnie korzystać z kilku basenów z hydromasażem, łaźni parowych lub saun. Znajduje się tam również kilka restauracji, a przed wejściem do laguny obowiązkowe są oczywiście toalety, szafki i prysznice.

Można więc spokojnie zostać cały dzień w okolicy.

Szukaj zakwaterowania na Islandii

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Otwarte każdego dnia w roku. Latem od 8:00 do 20:00, zimą tylko od 9:00 do 19:00.

Wstęp jest dość drogi i zawsze warto zarezerwować go z wyprzedzeniem online na oficjalnej stronie bluelagoon.com. Ceny różnią się w zależności od konkretnej godziny, na którą rezerwujesz wejście, i możesz pozostać w lagunie do jej zamknięcia w danym dniu kalendarzowym. Oznacza to, że jeśli zapłacisz za wejście o 8:00 rano, zostaniesz obciążony opłatą za całe kolejne 12 godzin.

Do wyboru są dwie opcje opłaty za wstęp:

  • Comfort od 64 usd - obejmuje wstęp na całą lagunę, 1 darmowy napój w barze, czysty ręcznik, okład błotny i szafki.
  • Premium od 81 usd - dodatkowo otrzymujesz 2 kąpiele błotne, strój kąpielowy (jeśli nie masz własnego) i 1 kieliszek wina, jeśli wybierzesz się na posiłek do restauracji Lava.

.

Jak się tu dostać?

Błękitna Laguna jest również często odwiedzana ze względu na świetną i łatwo dostępną lokalizację. Znajduje się między Reykjavikiem (50 km) a lotniskiem Keflavík KEF (22 km). Z głównej drogi łączącej stolicę z lotniskiem należy skręcić w drogę numer 41, skręt jest doskonale oznakowany.

Przy Błękitnej Lagunie znajduje się ogromny bezpłatny parking.

Do Błękitnej Laguny można również dojechać autobusem, z którego można skorzystać, na przykład, jeśli masz długie przerwy w podróży na lotnisku Keflavík w drodze do USA i nie chcesz wynajmować samochodu. Transport z lotniska i Reykjaviku bezpośrednio do Błękitnej Laguny zapewnia tylko firma autobusowa Airport Direct i należy spodziewać się bardzo wysokiej ceny biletu:

  • Powrót z lotniska: 6 990 isk
  • Powrót z Reykjaviku: 6 990 isk
  • W jedną stronę z lotniska do Reykjaviku, z przystankiem o dowolnej długości przy Błękitnej Lagunie: 9 980 isk.

Autobusy z lotniska kursują jednak tylko dwa razy dziennie. Aby uzyskać więcej informacji, w tym rozkłady jazdy i kupić bilety online, odwiedź airportdirect.is.

Warto jednak rozważyć wynajęcie samochodu, nawet jeśli tylko na jeden dzień, co ostatecznie jest tańsze niż transfer autobusem.

Zakwaterowanie

Jeśli planujesz spędzić w Błękitnej Lagunie więcej niż jeden dzień, na miejscu dostępnych jest kilka opcji zakwaterowania. Najbardziej luksusowe zakwaterowanie oferuje hotel bezpośrednio w budynku spa. The Retreat at Blue Lagoon, W cenę wliczony jest wstęp i szeroki zakres zabiegów spa. Należy jednak liczyć się z cenami rzędu 1099 eur za noc w pokoju 2-osobowym.

Znacznie tańsze zakwaterowanie można znaleźć 20 km od laguny w pobliżu lotniska, gdzie niedrogie zakwaterowanie zaczyna się od 84 eur, co jest świetną ceną na Islandię. Dobrze oceniane noclegi w tej kategorii to m.in. Hotel Tjarna Keflavik Airport.

Jeszcze bliżej Błękitnej Laguny znajduje się wioska Grindavík, oddalona o około 5 km, gdzie również można znaleźć zakwaterowanie od 81 eur w rodzinnym hotelu. Anita's Guest House.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.