Seljalandsfoss

Seljalandsfoss

Wodospad Seljalandsfoss jest jednym z najbardziej turystycznych miejsc na Islandii ze względu na jego piękno, łatwą dostępność i położenie w pobliżu innych interesujących miejsc. Jednak zdecydowanie warto go odwiedzić, ponieważ Seljalandsfoss jest jednym z najpiękniejszych wodospadów w Europie.

Porównaj ceny lotów do Islandii

60 metrów od klifu

Seljalandsfoss zasilany jest przez lodowcową rzekę Seljalandsjá, która spada nagle z klifu o wysokości ponad 60 metrów i wpada do zatoki morskiej kilkaset metrów dalej.

Ponieważ woda spada w miejscu dość masywnego nawisu, wodospad można sfotografować od tylnej strony.

.

Pod każdym kątem...

Wodospad jest o tyle ciekawy, że można go dosłownie obejść dookoła i podziwiać jego piękno z każdej strony i pod każdym kątem.

Dzięki silnemu nawisowi wodospad można obejść również od tyłu, gdzie prowadzi kręta ścieżka. Ze względu na zagrożenie oblodzeniem, tylny szlak jest zamknięty zimą, ale przedni szlak pozostaje otwarty przez cały rok.

Ponieważ wodospad skierowany jest na zachód, można zrobić piękne zdjęcia zachodzącego słońca i tęczy, którą promienie słoneczne często tworzą od tylnej strony.

.

Wodospad Gljúfrabúi

Jeśli pójdziesz szlakiem turystycznym około 400 metrów na północ, natkniesz się na kolejny wodospad, Gljúfrabúi, prawie 60 metrów wysokości, spadający w dół klifu w wąskim wąwozie.

.

Zakwaterowanie

Seljalandsfoss może służyć jako pierwszy nocleg podczas wycieczki dookoła Islandii. W promieniu 2 km od wodospadu można zatrzymać się w kilku pensjonatach w cenie 110 eur za noc:

Jak się tu dostać?

Wodospad znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od głównej drogi Islandii nr 1 i jest oddalony o 128 km od Reykjaviku (mapa dojazdu: google.com/maps). Na poboczu drogi znajduje się bezpłatny parking, z którego do wodospadu prowadzi szlak pieszy.

Wstęp nie jest płatny.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia

W niewielkiej odległości od Seljalandsfoss skręca droga prowadząca do słynnego miejsca Þórsmörk.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.