Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Islandia

Islandia - gdzie spać

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023

Wybierasz się na wakacje do Islandii? Dowiedz się, które miejsca noclegowe na Islandii są najlepsze, najtańsze i najbardziej praktyczne.

Islandia - gdzie się zatrzymać?

Znajdź wszystkie dostępne miejsca noclegowe, na przykład na popularnym Booking.com.

Znajdź nocleg - Islandia

Jeśli wybierasz się na Islandię w okresie wakacyjnym, w czerwcu lub wrześniu, zarezerwuj nocleg z dużym wyprzedzeniem, nawet 6 miesięcy lub więcej! Oferty szybko się kurczą, a ceny znacznie rosną w miarę zbliżania się daty podróży.

Reykjavik i południowy zachód

Najgęściej zaludniona południowo-zachodnia część wyspy jest również jednym z najpopularniejszych miejsc do życia. Tutaj znajduje się stolica i zdecydowanie największe miasto, Reykjavík, a także jedyne duże międzynarodowe lotnisko, Keflavík. Znajduje się tu również kilka łatwo dostępnych atrakcji przyrodniczych tak zwanego "Złotego Kręgu".

Reykjavík - największa koncentracja hoteli, pensjonatów i tańszych hosteli, a także najlepsza dostępność wszelkiego rodzaju usług, wypożyczalni samochodów czy lokalnych biur podróży. Możesz zatrzymać się tu na cały pobyt, jeśli chcesz wybrać się tylko na jednodniowe wycieczki, ale prawie na pewno nie przegapisz przynajmniej pierwszej lub ostatniej nocy ze względu na bliskość lotniska. Ceny za pokoje ze wspólną łazienką zaczynają się od 55 EUR za noc, najniższe dostępne na Islandii.

Złoty Krąg - prawdopodobnie najsłynniejsza trasa turystyczna Islandii prowadzi przez kilka atrakcji przyrodniczych. Jeśli szukasz spokojniejszego zakwaterowania na wsi, ale z doskonałym dostępem do Reykjaviku i bardzo przyzwoitymi cenami, nawet poniżej 73 EUR za noc w rodzinnych pensjonatach, zatrzymaj się tutaj.

.

Południowa Islandia

Popularne południowe wybrzeże jest pełne atrakcji turystycznych, a ze względu na stosunkowo dużą odległość od Reykjaviku, nie warto tu przyjeżdżać na jednodniowe wycieczki. Nie znajdziesz tu dużego miasta, ale jest wiele małych hoteli lub pensjonatów w pobliżu każdej z atrakcji. Zawsze podajemy wskazówki dotyczące konkretnych obiektów w szczegółach lokalizacji.

Vík í Mýrdal - znana miejscowość turystyczna, w okolicy znajdziesz mnóstwo miejsc noclegowych, najniższe ceny zaczynają się tu od ok. 92 EUR za noc. Jest to strategiczna lokalizacja z wieloma atrakcjami w promieniu 20-30 km.

Höfn - obszar wokół największego miasta na południowym wybrzeżu jest również często najbardziej odległym miejscem do odwiedzenia podczas niezależnych podróży po południowym wybrzeżu. W mieście i jego okolicach znajdziesz szeroki wybór wiejskich hoteli i pensjonatów w cenach od ok. 110 EUR.

.

Północna Islandia

Wybrzeże na północy jest drugim najczęstszym celem turystów, częściowo ze względu na dużą koncentrację atrakcji, częściowo ze względu na egzotyczne oddalenie. Na północy Islandii znajdują się trzy główne ośrodki turystyczne:

Jezioro Mývatn - obszar wokół jeziora szczyci się dużą liczbą atrakcji stłoczonych na niewielkiej przestrzeni. Zakwaterowanie oferują tu większe i droższe hotele turystyczne, ale można też znaleźć tanie pensjonaty z cenami od 92 EUR można również znaleźć tutaj.

Húsavík - popularna miejscowość turystyczna nad brzegiem zatoki z największą populacją wielorybów na wodach Islandii. Ceny hoteli w samym Húsavík są wysokie, ale w okolicznych miejscowościach można znaleźć tanie pensjonaty w cenach od 73 EUR za noc.

Akureyri - drugie co do wielkości miasto po aglomeracji Reykjaviku - może nie jest jedną z głównych atrakcji turystycznych, ale jest strategicznie położone mniej więcej w połowie północnej obwodnicy i oferuje szeroki wybór zakwaterowania. Ceny są jednak wyższe niż na przykład w Reykjaviku i zaczynają się od 92 EUR za noc.

.

Zachodnia Islandia

Bardzo słabo zaludniony obszar Westfjords zachęca do pobytu w dziewiczej, ale stosunkowo dostępnej przyrodzie. Liczne szerokie fiordy oferują spektakularne widoki, a minimalna liczba turystów zapewnia spokojny wypoczynek. Poszukaj zakwaterowania w tych miejscach:

Półwysep Snæfellsnes - Najczęściej odwiedzany obszar zachodniej Islandii z pięknym, nierównym wybrzeżem, lodowcem i klifami z pięknymi latarniami morskimi. Znajdziesz tu słynną górę Kirkjufell i słynną wioskę Arnarstapi.

Westfjords - główna część zachodniego wybrzeża, zwana po islandzku Vestfirðir (Westfjords), przyciąga setkami zatok, górami i niecywilizowanymi krajobrazami. Zakwaterowanie tutaj jest bardzo zdecentralizowane i zazwyczaj można natknąć się na hotel lub pensjonat stojący luźno w krajobrazie.

Ísafjörður - największe miasto na zachodzie oferuje sklepy, restauracje i sporo miejsc noclegowych. Znajduje się tu lotnisko z lotami krajowymi do Reykjaviku, a także przystań dla łodzi płynących na całkowicie odcięty półwysep Hornstrandir, który jest najczystszym krajobrazem Islandii.

.

Wschodnia Islandia

Miłośnikom fiordów spodoba się wschodnia Islandia z monumentalnymi górami, minimalną liczbą turystów i czystą przyrodą. Większość fiordów jest również doskonale dostępna, ponieważ wzdłuż nich wije się główna obwodnica nr 1. Zatrzymaj się na 1 do 3 nocy i ciesz się Islandią w jej surowej formie. W przeciwieństwie do zachodnich fiordów, wschodnie mają znacznie lepszą infrastrukturę, ale są znacznie dalej od Reykjaviku.

Egilsstaðir - największe miasto na wschodzie wyspy ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami sprawdzi się jako świetny przystanek na trasie zwiedzania. W okolicy można odwiedzić wodospady, kaniony i wspomniane fiordy.

Ceny hoteli na Islandii

Islandia jest jednym z najdroższych miejsc na świecie. Nocleg w pokoju 2-osobowym w mniejszych rodzinnych pensjonatach, zwykle ze wspólną łazienką (ale zazwyczaj bardzo dobrze utrzymanych), można dostać od 73 EUR do 128 EUR w zależności od atrakcyjności miejsca.

Klasyczne hotele 3* zwykle nie schodzą poniżej 147 EURz cenami oscylującymi wokół 183 EUR za noc w pokoju 2-osobowym. Ceny w Reykjaviku są nieco niższe, głównie ze względu na dużą konkurencję. Z drugiej strony, należy spodziewać się wyższych cen nawet od 257 EUR za noc w hotelach w turystycznych lub odległych lokalizacjach.

Sprawdź ceny noclegów na Islandii np. na booking.com.

Ceny w okresie zimowym są zazwyczaj o 30-40% niższe niż w szczycie sezonu letniego.

W okresie wakacyjnym najbardziej pożądane i najtańsze noclegi są rezerwowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

.

Kemping na Islandii

Popularnym sposobem na obejście wysokich cen hoteli jest biwakowanie i kemping. Jednak ze względu na gwałtownie rosnącą liczbę turystów i ich lekkomyślność, zasady zostały dostosowane po 2015 roku i całkowicie darmowe biwakowanie w dowolnym miejscu jest już praktycznie niemożliwe w najbardziej popularnych miejscach.

Jakie są zasady spania w samochodzie?

Jeśli myślisz o całkowitym przepaleniu rachunku za zakwaterowanie, śpiąc w samochodzie na bezpłatnych parkingach, działasz nielegalnie. Spanie w samochodzie poza kempingami jest zabronione na całej Islandii, a biorąc pod uwagę złe doświadczenia miejscowych z turystami, istnieje całkiem spora szansa, że nie uda ci się uniknąć grzywny.

Można więc spać w kamperze tylko w wyznaczonych miejscach, którymi są tylko kempingi.

Biwakowanie i spanie pod gołym niebem - czy to możliwe?

Oficjalnie swobodne "biwakowanie na dziko" nie jest dozwolone nigdzie na terenach zabudowanych (tj. w zasięgu wzroku od zabudowań mieszkalnych). Poza obszarami zaludnionymi spanie na zewnątrz jest dozwolone przez maksymalnie 1 noc za zgodą właściciela gruntu, jeśli znajdujesz się na terenie prywatnym.

Jeśli rozbijesz namiot lub zaparkujesz samochód w naprawdę odległym miejscu bez żadnych udogodnień, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz mógł spędzić w ten sposób całe wakacje na Islandii. Należy jednak zastanowić się, czy taki sposób podróżowania jest rzeczywiście wykonalny pod względem podstawowej higieny i komfortu.

Kempingi na Islandii - ceny, mapy, warunki

Na szczęście na Islandii istnieje duża liczba oficjalnych kempingów, nawet w najbardziej odległych rejonach wyspy, gdzie można by się ich nie spodziewać. Zawsze są tam toalety, bieżąca woda pitna, zwykle ciepła, a często także internet i elektryczność.

Ogólnie rzecz biorąc, islandzkie kempingi są dobrze utrzymane, czyste i cywilizowane.

Mapę wszystkich islandzkich kempingów można zobaczyć na przykład na stronach nat.is lub tjalda.is, które zawierają pełne informacje o wszystkich kempingach na Islandii.

Ceny są zawsze obliczane za osobę, a większość kempingów nie rozróżnia, czy śpisz w namiocie, czy w samochodzie. Zwykłe ceny kempingów na Islandii są następujące:

  • 1 700 ISK do 2 500 ISK za osobę dorosłą (w zależności od atrakcyjności miejsca i udogodnień).
  • 400 ISK do 600 ISK za podłączenie do prądu
  • 100 ISK za korzystanie z prysznica, ale wiele kempingów oferuje bezpłatne prysznice

Praktycznie wszystkie kempingi na Islandii umożliwiają płatność kartą.

Większość kempingów jest otwarta tylko między majem a wrześniem, jest bardzo niewiele kempingów całorocznych, ale jest to logiczne. Zimy na Islandii są długie i surowe, z bardzo silnymi wiatrami, które potęgują i tak już niskie temperatury.

Karta kempingowa

Jeśli zamierzasz biwakować na Islandii dłużej niż 14 dni, warto zaopatrzyć się w kartę kempingową, którą można zrealizować na 40 kempingach na całej wyspie, z pewnością nie na wszystkich. Zobacz mapę kempingów, które akceptują kartę Camping Card.

Karta Camping Card kosztuje 167 EUR i może być używana przez 28 dni. Można ją kupić online lub w wielu punktach na całej Islandii, patrz oficjalna strona utilegukortid.is.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.