Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Islandia

Islandia - wszystko o wynajmie samochodów

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023

Jeśli nie chcesz spędzać wakacji na Islandii tylko w Reykjaviku lub płacić naprawdę dużych sum za zorganizowane wycieczki autokarowe (wielokrotnie więcej niż wynajęcie samochodu), pierwsze kroki po wylądowaniu skierujesz do wypożyczalni samochodów. Bez samochodu nie poznasz Islandii.

Gdzie, kiedy i jak zarezerwować samochód na Islandii?

Przy rezerwacji samochodu na Islandii cena zależy głównie od sezonu. Nie ma większej różnicy, czy rezerwacji dokonasz 14 dni czy 5 miesięcy przed planowaną podróżą (choć wcześniejsza rezerwacja zdecydowanie daje szansę na nieco niższą cenę). Ceny wynajmu zimą i latem często różnią się nawet trzykrotnie.

Aby dokonać rezerwacji, zalecamy skorzystanie z porównywarki większości wypożyczalni samochodów, która posortuje wyniki według wybranych kryteriów:

Podróżni mają dobre doświadczenia z wypożyczalniami takimi jak IceRentalCars, Europcar czy Budget. Inną popularną wypożyczalnią jest Geysir, która w swoim regulaminie bezpośrednio informuje, że akceptuje karty debetowe. Wszystkie z nich można filtrować za pośrednictwem wspomnianej wcześniej strony rentalcars.com.

Ceny wynajmu w Islandii

Wynajem samochodów na Islandii nie należy do najtańszych w Europie. Cena zależy od długości okresu wynajmu (im dłuższy okres wynajmu, tym tańsza dzienna cena wynajmu), ale przede wszystkim od sezonu... Przykładowe ceny podane są poniżej. Dla przejrzystości pokazujemy ceny przeliczone na euro.

 • Tygodniowy wynajem latem (mały samochód): od 720 EUR
 • Tygodniowy wynajem latem (4x4): od 940 EUR
 • Tygodniowy wynajem zimą (mały samochód): od 210 EUR
 • Tygodniowy wynajem zima (4x4): od 400 EUR
 • Zarezerwuj samochód na stronie rentalcars.com

Na Islandii zazwyczaj nieco taniej jest wynająć samochód bezpośrednio w Reykjaviku, a drożej na lotnisku. Jeśli chcesz zobaczyć Reykjavik przez co najmniej jeden dzień i jesteś zadowolony z publicznego autobusu z lotniska do miasta, wynajem w centrum miasta może okazać się tańszy. Należy wziąć pod uwagę, że bilet autobusowy w jedną stronę kosztuje 15 EURwięc wynajem samochodu musiałby być co najmniej 29 EUR tańsze w centrum, a różnica wzrasta jeszcze bardziej, jeśli podróżujesz z większą liczbą osób.

Zawsze szczegółowo zapoznaj się z warunkami wynajmu, a zwłaszcza z ubezpieczeniem, które można również znaleźć na stronie internetowej. Rentalcars.com. Niektóre wypożyczalnie wliczają ubezpieczenie w cenę końcową, gdzie indziej będziesz musiał zapłacić dodatkowo, między 5 EUR i 20 EUR za dzień, w zależności od typu samochodu i długości wynajmu.

.

Międzynarodowe prawo jazdy i inne dokumenty

Islandia nie jest częścią Unii Europejskiej, ale mimo to obywatele UE nie muszą uzyskiwać międzynarodowego prawa jazdy przed podróżą. Wypożyczalnia zaakceptuje prawo jazdy z dowolnego kraju UE lub EOG.

Podróżni spoza UE muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj wymagają karty kredytowej do wynajęcia samochodu. Niektóre firmy zezwalają również na wynajem samochodu za pomocą karty debetowej, ale albo na mniej korzystnych warunkach, albo z bardzo wysokim depozytem, często przekraczającym 1 000 EUR. Istnieją jednak wyjątki, takie jak Geysir, który nie wymaga karty kredytowej.

Ceny benzyny

Benzyna na Islandii jest droższa niż w Europie kontynentalnej i znacznie droższa niż w Ameryce Północnej. Średnio ceny są o 30% wyższe niż w Europie i około 110% wyższe niż w Ameryce Północnej.

Ceny oscylują w euro między 1,90 EUR i 2,10 EUR za litr benzyny.

Jak działają stacje benzynowe na Islandii?

Zagęszczenie stacji benzynowych nie jest tak duże jak w Europie kontynentalnej. Stacje benzynowe znajdują się w większych miastach, nigdy poza miastem i rzadko na wsiach. Tak więc, szczególnie podczas dłuższych podróży po Islandii, zdecydowanie nie jedź na "oparach".

Jeśli wynajmujesz samochód elektryczny, nie musisz się martwić. Na Islandii jest znacznie więcej punktów ładowania samochodów elektrycznych niż konwencjonalnych stacji benzynowych i często znajdują się one w naprawdę małych miejscowościach z dala od cywilizacji.

Zwykła benzyna jest określana jako "95", podczas gdy olej napędowy jest znany na stacjach jako "Diesel". Ceny podawane są za litr benzyny.

Wszystkie stacje benzynowe na Islandii są samoobsługowe. Po podjechaniu samochodem do stanowiska z benzyną należy wysiąść i wybrać na wyświetlaczu kwotę w koronach islandzkich, za jaką chce się zatankować.

Podczas tankowania dopływ benzyny zatrzymuje się automatycznie po osiągnięciu wprowadzonej kwoty.

Jeśli chcesz zatankować do pełna, wybierz opcję "Full" na ekranie, w którym to momencie dopływ benzyny zostanie zatrzymany według Twojego uznania. W takim przypadku kwota zostanie pobrana z karty natychmiast po zatankowaniu.

Większość stacji benzynowych posiada również sklep, w którym można zapłacić za benzynę gotówką.

Toalety na stacjach benzynowych są zazwyczaj bezpłatne. Z drugiej strony jedzenie, napoje i słodycze są znacznie droższe na stacjach benzynowych Islandii niż w supermarketach (2-3 razy droższe).

Parkowanie

Parkowanie na Islandii to naprawdę żaden problem. W końcu w kraju o tak niskiej gęstości zaludnienia nie może być. Wyjątkiem jest stolica - Reykjavik, gdzie parkowanie w centrum jest płatne (zwykle ok. 190 ISK za godzinę), ale nawet tutaj można znaleźć bezpłatny parking przy głównych atrakcjach.

Ruch drogowy i przepisy ruchu drogowego

Na Islandii obowiązuje ruch prawostronny.

Przepisy są tu bardzo podobne do tych w innych krajach europejskich. Nie ma potrzeby przygotowywania się na żadne trudne rzeczy.

Maksymalne prędkości

Na Islandii obowiązują następujące ograniczenia prędkości.

 • W wiosce - 50 km/h, ale w wielu miejscach prędkość jest ograniczona do 30 km/h.
 • Poza wioską na drogach utwardzonych - 90 km/h
 • Poza wioską na drogach szutrowych - 80 km/h

Prędkości w wioskach są bardzo często mierzone przez patrole policyjne lub radary stacjonarne.

Ronda

Ronda są bardzo powszechne w islandzkich miastach i na głównych skrzyżowaniach poza miastami.

Jeśli rondo ma dwa pasy ruchu (co jest szczególnie powszechne w Reykjaviku), pojazd na wewnętrznym pasie zawsze ma pierwszeństwo przed pojazdem na zewnętrznym pasie.

Na rondzie należy używać kierunkowskazów w następujący sposób:

 • Jeśli opuszczasz rondo pierwszym zjazdem, migasz prawym kierunkowskazem przed wjazdem na rondo.
 • Jeśli zjeżdżasz drugim zjazdem (tj. de facto jedziesz prosto na skrzyżowaniu), migasz w prawo mniej więcej od poziomu pierwszego zjazdu.
 • Jeśli zjeżdżasz lewym zjazdem (ostatnim zjazdem), migasz w lewo przed wjazdem na rondo. Dopiero na wysokości przedostatniego zjazdu zmieniamy pas na prawy.

Pierwszeństwo przejazdu

Na Islandii pierwszeństwo przejazdu obowiązuje na nieoznakowanych skrzyżowaniach. Takie skrzyżowania można znaleźć zwłaszcza w miastach.

Na odcinkach, gdzie ograniczenie prędkości jest ustawione przez prawo lub znaki drogowe na 60 km/h, masz obowiązek umożliwić autobusowi opuszczenie przystanku bez ograniczeń.

Piesi zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdami silnikowymi na przejściach.

Inne zasady

Jakie są inne przydatne zasady ruchu drogowego?

 • Alkohol we krwi nie jest tolerowany na żadnym poziomie.
 • Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest surowo zabronione i często podlega kontroli policyjnej.
 • Światła są wymagane o każdej porze dnia (w dzień przy słabej widoczności, w nocy przy wysokiej widoczności).
 • Jazda poza wyznaczonymi drogami jest surowo zabroniona.

Natężenie ruchu i jakość dróg

Na Islandii nie ma autostrad.

Islandzcy kierowcy są w większości przypadków rozważni i przestrzegają przepisów. Możesz napotkać duży ruch w centrum Reykjaviku, ale poza tym jazda na Islandii jest bardziej relaksującym doświadczeniem na pustych drogach.

.

Drogi wiejskie

Ze względu na bardzo małą populację Islandii, należy spodziewać się wielu zakurzonych szutrowych dróg. Nawet na głównej obwodnicy wyspy o długości 1340 km ("Ring Road") można napotkać krótkie nieutwardzone odcinki na wschodzie kraju.

W tym kontekście dobrym pomysłem jest sprawdzenie warunków firm wynajmujących, ponieważ niektóre z nich zabraniają samochodom innym niż 4WD poruszania się po nieutwardzonych drogach. W przypadku zignorowania tego zakazu i spowodowania wypadku lub uszkodzenia samochodu na odcinku szutrowym, automatycznie będziesz odpowiedzialny za pełną kwotę szkody.

Ważne jest również, aby pamiętać, że do wielu atrakcji przyrodniczych nie można dostać się bez terenowego SUV-a. Głównym problemem są nie tyle szutrowe drogi, które są zwykle przejezdne dla konwencjonalnych samochodów, ale przede wszystkim liczne brody rzeczne, które są bardzo powszechne w odległych obszarach Islandii.

Ogólnie rzecz biorąc, nie będziesz miał jednak problemu z poruszaniem się po Islandii konwencjonalnym samochodem, nawet podczas podróży tak zwanym Złotym Kręgiem. Informacje o tym, czy dana atrakcja jest dostępna konwencjonalnym samochodem, czy nie, są również opisane w szczegółach miejsc do zobaczenia na Islandii.

.

Oficjalna strona road.is

Doskonałym narzędziem do planowania podróży samochodem po Islandii jest oficjalna strona islandzkiego rządu road.is, która zawiera pełne informacje na temat aktualnej przejezdności dróg, mapy dróg utwardzonych i szutrowych i wiele innych.

Inną przejrzystą stroną jest safetravel.is z podobnymi i często lepiej wykonanymi informacjami na temat podróżowania po Islandii.

Jazda zimą

Jazda po Islandii zimą również ma swoją specyfikę. Tylko naprawdę ważne drogi w głównych miastach są utrzymywane, a nawet wtedy bez soli. Należy więc być przygotowanym na częstą jazdę po ubitym śniegu. Drogi są wyłożone pomarańczowymi wysokimi słupkami, które ograniczają pobocze.

Naprawdę licz się z tym, że jeśli wybierzesz się na Islandię zimą, prawie na 100% będziesz jeździł po śniegu. Co więcej, duży odsetek wiejskich dróg, które nie prowadzą do stale zaludnionych obszarów, a jedynie do atrakcji turystycznych, jest zimą zamknięty. A zima na Islandii zwykle oznacza okres od października do końca maja.

.

Opłaty drogowe

Islandzkie drogi, tunele i mosty są bezpłatne z jednym wyjątkiem.

Jest to drugi najdłuższy tunel na Islandii, 7,5-kilometrowy tunel Vaðlaheiðagöng na północy kraju w pobliżu Akureyri. Znajduje się on na głównej obwodnicy numer 1. Przejazd przez tunel jest płatny 1 500 ISK. Opłatę za przejazd można uiścić wyłącznie online na stronie veggjald.is/en/pricing.

Opłatę można uiścić nie później niż 24 godziny przed planowaną podróżą i nie później niż 24 godziny po jej zakończeniu. Tunel jest monitorowany przez CCTV, a jeśli nie zapłacisz, na adres właściciela samochodu (zazwyczaj wypożyczalni samochodów) zostanie wysłane pismo z żądaniem zapłaty plus opłata administracyjna. 400 ISK. Firmy wynajmujące samochody automatycznie obciążą tą opłatą kartę kredytową użytkownika.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.