Islandia - zorza polarna

Maskonur grubozębny

Zobaczenie niebiańskiej gry kolorów znanej jako zorza polarna to marzenie wielu podróżników na całe życie.

Jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia zorzy polarnej jest Islandia. Leży ona wystarczająco daleko na północ, ale jednocześnie nie poza kołem podbiegunowym. W rzeczywistości, jeśli znajdziesz się zbyt daleko wewnątrz koła podbiegunowego, zorza polarna ponownie zniknie.

Krótko mówiąc, Islandia znajduje się w idealnej lokalizacji i przyciąga wielu turystów z całej Europy o tej porze roku, pomimo surowej zimowej pogody.

W tym artykule nie będziemy opisywać, jak i dlaczego powstaje zorza polarna, ale kiedy i w jakich warunkach można ją zobaczyć na Islandii.

Kolory zorzy polarnej

Zorza polarna to niesamowite i za każdym razem wyjątkowe zjawisko. Czasami mocny zielony kolor rozlewa się po niebie, stojąc nieruchomo przez długie minuty, podczas gdy innym razem odcienie głębokiej czerwieni, fioletu lub po prostu delikatny zielonkawy kolor tańczą dziko na niebie.

Zorza polarna jest po prostu różnokolorowa, różnie nasycona i za każdym razem inaczej się porusza. Faktem jest jednak, że Islandia to obok Norwegii miejsce w Europie z najbogatszymi zorzami polarnymi.

.

Kiedy jechać - najlepsze miesiące

Sukces w oglądaniu zorzy polarnej zależy od wielu czynników, z których większość jest poza naszą kontrolą. Jedynym, na który mamy wpływ, jest wybór odpowiedniego czasu na podróż do Islandii, aby zobaczyć zorzę polarną.

Ważnym warunkiem obserwacji jest oczywiście ciemność. Zorza polarna jest zjawiskiem całorocznym i całodniowym, ale ludzkie oko może ją zobaczyć tylko w nocy. Ponieważ latem na Islandii nie ma ciemnej nocy, trzeba wybrać się tam zimą.

Pierwszym miesiącem, w którym szanse na zobaczenie zorzy są niewielkie, jest koniec sierpnia, a ostatnim - koniec kwietnia. Jednak w tych miesiącach nadal jest więcej światła niż ciemności, więc szanse będą nadal niewielkie.

Najlepszy czas to przełom października i listopada oraz luty i marzec. Podczas gdy ciemność jest największa pod koniec listopada i grudnia, miesiące te są również często pochmurne przez długie dni, a ciemność i trudne warunki (mróz, wiatr, śnieg) sprawią, że harmonogram na resztę dnia będzie dość napięty.

Z drugiej strony pod koniec lutego lub października jest wystarczająco ciemno wieczorami i w nocy, a także będziesz mieć przyzwoitą szansę na czyste niebo, a ponadto będziesz cieszyć się dużą ilością światła i przyzwoitą pogodą w ciągu dnia, aby odkrywać Islandię.

Czynniki wpływające na zorzę polarną

Oprócz ciemności istnieją inne ważne czynniki, które wpływają na oglądanie zorzy polarnej:

  • Aktywność słoneczna - wystarczająca aktywność słoneczna jest niezbędna do uzyskania wystarczająco silnej zorzy polarnej. Jest to opisywane przez tak zwany indeks Kp, który wskazuje zakłócenia ziemskiego pola magnetycznego przez wiatr słoneczny, który powoduje zorzę polarną. Indeks Kp jest podawany w skali od 0 (brak aktywności) do 9 (intensywna burza słoneczna). Podczas gdy aktywność na poziomie 3 jest wystarczająca, aby zobaczyć zorze na Islandii, na przykład, aby zobaczyć je w Europie kontynentalnej, muszą one być na poziomie od 7 do 8.
  • Aktualna pogoda - podstawowym założeniem jest czyste niebo i brak chmur w dolnych i środkowych warstwach (wysokie chmury nie mają znaczenia).
  • Zanieczyszczenie światłem - Islandia, z jedynym dużym miastem, jest do tego idealnie przygotowana. Co więcej, jeśli występuje silna aktywność słoneczna (indeks Kp wyższy niż 5) i jest jasno, można zobaczyć łunę z Reykjaviku.

Strony z prognozami zorzy polarnej

Strona poświęcona bezpośrednio przewidywaniu zorzy polarnej będzie bardzo pomocna w polowaniu na zorzę. Prawdopodobnie najprostszą stroną do obserwacji zorzy polarnej na Islandii jest strona Islandzkiego Towarzystwa Meteorologicznego en.vedur.is.

Wynika to z faktu, że wyraźnie pokazują prognozę chmur niskiego i średniego poziomu, co jest niezbędne do obserwacji. Na powyższej stronie kolor zielony oznacza zachmurzone niebo, a biały czyste niebo.

W prawym górnym rogu można zobaczyć prognozę indeksu Kp uśrednioną dla całego dnia (indeks Kp może się znacznie różnić nawet w ciągu tego samego dnia). Jeśli jest wyższy niż 3, szanse na obserwację są przyzwoite, jeśli wyższy niż 5, zorza polarna jest praktycznie pewna. Oczywiście, jeśli jest jasno i ciemno.

Gdzie dokładnie wybrać się na Islandię?

Wielu podróżników pyta, gdzie jest dokładnie określone i "jedyne prawdziwe" miejsce, aby zobaczyć zorzę polarną. To proste: nie ma konkretnego miejsca. Musisz być wystarczająco elastyczny, aby przygotować się na kilkusetkilometrową podróż samochodem przy dobrej pogodzie.

Krótko mówiąc, jeśli aktywność słoneczna jest wystarczająco wysoka (3 lub więcej), najważniejsze jest czyste niebo, które może być tylko nad niewielką częścią wyspy. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje nieco większa szansa na lepszą pogodę w zachodniej i północno-zachodniej części Islandii, gdzie zanieczyszczenie światłem jest również absolutnie minimalne. Jednak, jak wspomniano, zorzę polarną można zobaczyć z Reykjaviku przy czystym niebie.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.