Landmannalaugar

Landmannalaugar

Landmannalaugar oznacza Tęczowe Góry i jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc turystycznych na całej Islandii.

Porównaj ceny wynajmu samochodów w Islandii

Niewielki obszar górski, ze wzgórzami osiągającymi wysokość do 1100 metrów, słynie z kolorowej gleby, która składa się z magmowych minerałów ryolitu i obsydianu, tworząc niesamowitą grę kolorów w słoneczne dni. Bujne zielone doliny przeplatają się z czarnymi i szarymi polami lawy, doskonale uzupełniając magiczną atmosferę krajobrazu.

.

Piesze wędrówki i trekking

Główną aktywnością w Landmannalaugar jest wędrówka przez idylliczny krajobraz ze stosunkowo łatwymi i krótkimi trekkingami, a także wielodniowymi wędrówkami prowadzącymi do innych obszarów.

Wszystkie oznaczone szlaki rozpoczynają się na dużym kempingu Landmannalaugar, gdzie znajdują się również publiczne toalety, mały sklep i parking. Prowadzi stąd 6 podstawowych szlaków, ale można je dowolnie łączyć. Są one oznaczone niskimi kolorowymi palikami, ale przez wiele kilometrów można nie natknąć się na żadne znaki.

  • Laugahraun Lava Field 4,5 km - łatwa trasa bez trudnych zmian wysokości prowadzi głównie przez krajobraz wyschniętej lawy, małych wąwozów i pofałdowanych czerwono-czarnych wzgórz.
  • Góra Bláhnúkur 6 , 5 km - jedna z najpopularniejszych tras trekkingowych na Islandii, prowadzi na górę Bláhnúkur o wysokości 945 metrów, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na cały Landmannalaugar. Szlak obejmuje dość duży przyrost wysokości, ale jest łatwy do pokonania dla każdego średnio wyszkolonego podróżnika i jest wolny od niebezpiecznych odcinków.
  • Góra Suðurnámur 9 km - Wędrówka na górę o wysokości 920 metrów zapewni spektakularne widoki na tęczowe wzgórza i szeroką dolinę poniżej. Trasa biegnie wzdłuż grzbietu przez jedną trzecią drogi, dając szansę na wspaniałe widoki przez większą część drogi. Przyrost wysokości jest stosunkowo duży, ale krótki, a ogólna trudność tej trasy jest oceniana jako umiarkowana do łatwej.
  • Jezioro Ljótipollur 13,5 km - piękna całodniowa trasa okrężna przez kilka dolin do osieroconego jeziora. Podstawowa wersja trasy omija duże zmiany wysokości, ale można ją wydłużyć, wspinając się na Górę Stołową Norðurnámur.
  • Dómadalur Valley 17,5 km - długa trasa, która prowadzi tą samą drogą z powrotem przez zróżnicowany krajobraz kolorowych gór do bujnej zielonej szerokiej doliny. Miejscami może być dość błotnista, ale bez ekstremalnych zmian wysokości.
  • Mount Skalli 15,5 km - naszym zdaniem najpiękniejsza trasa w Landmannalaugar prowadzi na górę Skalli o wysokości ponad 1000 metrów. Przez całą drogę można podziwiać spektakularne widoki.

* użyte kolory tras mają charakter poglądowy i nie odpowiadają oficjalnym oznaczeniom.

.

Jak się tam dostać?

Obszar Landmannalaugar jest dostępny tylko między czerwcem a wrześniem, przez resztę roku droga prowadząca do kempingu i szlaku jest zamknięta. Prowadzą tu 3 główne drogi:

  1. Z Reykjavíku drogą F32 (główna droga asfaltowa) oraz F208, która jest drogą szutrową. Według wielu źródeł jest ona dostępna tylko dla pojazdów z napędem 4x4, ale bez większych problemów można po niej przejechać zwykłym samochodem osobowym. Droga kończy się brodem około 300 metrów od kempingu, z drewnianą kładką przez rzekę. Odległość od Reykjaviku wynosi 195 km - mapa.
  2. Od zachodu prowadzi szutrowa droga gruntowa F26, a następnie droga numer F225, która jest przejezdna tylko dla pojazdów terenowych ze względu na kilka brodów - mapa.
  3. Od wschodu F208 to droga gruntowa, w dobrym stanie, ale po drodze trzeba pokonać około 15-20 brodów, dlatego jest przejezdna tylko dla samochodów 4x4 - mapa.

Wyszukiwanie zakwaterowania na Islandii

Ostatnią opcją jest przejście jednego z najsłynniejszych długodystansowych trekkingów na Islandii Laugavegur ze słynnej doliny Þórsmörk. Mapę i pełny opis 55-kilometrowej trasy można znaleźć na stronie islandzkiej organizacji turystycznej: fi.is/en/hiking-trails/laugavegur.

Do punktu początkowego szlaków turystycznych można również dotrzeć autobusami różnych firm turystycznych, zwykle odjeżdżającymi z Reykjaviku wczesnym rankiem i wracającymi po południu:

.

Zakwaterowanie

W samym środku rezerwatu Landmannalaugar można zatrzymać się na kempingu zlokalizowanym wokół głównych szlaków. Cena za cały domek wynosi około 10 000 isk i można go zarezerwować na stronie islandzkiej organizacji turystycznej fi.is.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.