Islandia - mapa i geografia

Maskonur grubozębny

Szukasz lokalizacji Islandii na mapie? Dowiedz się wszystkich ciekawostek geograficznych o Islandii.

Szukaj zakwaterowania w Islandii

Gdzie leży Islandia?

Islandia znajduje się na Oceanie Atlantyckim, około 960 km na północny zachód od Wielkiej Brytanii, 500 km na południowy wschód od Grenlandii i 2500 km od Kanady.

Islandia obejmuje kilka mniejszych wysp, z których Wyspy Grímsey i archipelag Vestmannaeyjar są szczególnie interesujące turystycznie.

Madera ma powierzchnię 741 kilometrów kwadratowych, z zachodu na wschód mierzy około 400 km, a z północy na południe około 250 km.

Mapa Islandii online

Sprawdź kilka map Islandii, aby łatwo dowiedzieć się, gdzie się zatrzymać, gdzie jest największa koncentracja atrakcji lub szlaków turystycznych.

Geografia

Islandia leży na granicy europejskich i północnoamerykańskich płyt tektonicznych, co jest najbardziej widoczne w Þingvellir, gdzie można zobaczyć, jak dwie płyty tektoniczne oddzielają się od siebie.

Sama wyspa została uformowana przez aktywność wulkaniczną na dnie Oceanu Atlantyckiego, aż przybrała dzisiejszy kształt. Aktywność wulkaniczną i geotermalną można zaobserwować niemal na każdym kroku, niezależnie od tego, czy spacerujesz po ogrzewanych chodnikach Reykjaviku, czy też obserwujesz erupcję gejzeru z ziemi. Nic dziwnego, że Islandia nazywana jest "krainą ognia i lodu".

.

Zachód wyspy, gdzie znajduje się również Reykjavík, jest najgęściej zaludniony, a 60% populacji Islandii mieszka w samym Reykjavíku.

Krajobraz Islandii jest typowy, ponieważ prawie nie ma tu lasów, ponieważ większość z nich została wycięta w przeszłości. Obecnie podejmowane są wysiłki na rzecz ponownego zalesienia wyspy.

Islandia w liczbach

Na koniec tego rozdziału przedstawiamy również kilka interesujących rekordów geograficznych Islandii.

  • Najwyższa góra - Hvannadalshnjúkur (2 110 m n.p.m.)
  • Najdłuższa rzeka - Þjórsá / Thjorsá (230 km)
  • Kraje sąsiadujące - 0 (Islandia ma granicę morską tylko z Wielką Brytanią, Norwegią i Danią)
  • Długość linii brzegowej - 6 545 km
Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.