Gullfoss

Gullfoss

Gullfoss, co tłumaczy się jako "Złoty Wodospad", jest jednym z najbardziej atrakcyjnych naturalnych zabytków Islandii i jednym z najczęściej odwiedzanych wodospadów na wyspie ze względu na łatwą dostępność na trasie Złotego Trójkąta.

Dwie kaskady i złota woda

Wodospad Gullfoss znajduje się na rzece Hvítá i jest jednym z najpotężniejszych wodospadów na Islandii, z najwyższym przepływem ze wszystkich europejskich wodospadów podczas wiosennej odwilży. Gullfoss posiada dwie główne kaskady - pierwsza ma 11 metrów wysokości, a druga 21 metrów. Wodospad wpada do kanionu o szerokości około 20 metrów, który zamienia spokojną wcześniej rzekę Hvítá w rwącą rzekę.

Dzięki osadom lodowcowym przyniesionym przez rzekę woda ma brązowy kolor, który przy odpowiednim załamaniu promieni słonecznych tworzy iluzję złotego wodospadu, stąd jego nazwa.

Na początku XX wieku na rzece miała powstać elektrownia wodna, która w tamtym czasie pokrywałaby dwukrotność rocznego zużycia całej Islandii, jednak dzięki brakowi funduszy i aktywnej walce miejscowej tubylczyni Sigríður Tómasdóttir, plany zostały porzucone, a wodospad ocalony. Niewielka tablica upamiętniająca Sigríðura znajduje się w punkcie widokowym.

.

Zakwaterowanie

Jeśli szukałeś zakwaterowania na najdalszym końcu Złotego Kręgu podczas swojej podróży, tuż za wodospadem Gulfoss znajduje się idylliczny i opuszczony obszar prawdziwej islandzkiej przyrody. Około 3 km dalej znajduje się bardzo dobrze oceniany 3* Hotel Gulfoss z cenami około 183 EUR za noc, co jest średnią dla Islandii.

Jak się tu dostać?

Gullfoss znajduje się na końcu głównej i dobrej jakości asfaltowej drogi numer 35, około 114 km od Reykjaviku (mapa trasy: google.com/maps) i 12 km od gejzerów Strokkur i Geysir. Droga jest przejezdna przez cały rok. Z parkingu wygodna, wyłożona poręczami ścieżka o długości około 150 metrów prowadzi bezpośrednio do krawędzi wodospadu, skąd można podziwiać najlepsze widoki.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.