Islandia - tradycyjne jedzenie

Maskonur grubozębny

Jakiego jedzenia powinieneś spróbować w Islandii? Jakie są typowe lokalne potrawy i jak zwykle jedzą Islandczycy?

Szukaj zakwaterowania na Islandii

Kuchnia islandzka

Podobnie jak inne kuchnie skandynawskie, kuchnia islandzka nie używa zbyt wielu przypraw i ziół. Lokalna kuchnia nie jest znana z mocnych smaków. W ostatnich latach cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem.

Najczęściej spotykanymi potrawami są różne rodzaje ryb i owoców morza, jagnięcina, ziemniaki i skyr (sfermentowany produkt mleczny).

Ryby i owoce morza są przygotowywane na Islandii na wiele sposobów. Można na przykład znaleźć suszone mięso rybne. Islandia słynie również z narodowego dania "hákarl", czyli sfermentowanego mięsa rekina, które popija się brandy z kminku. Jeśli odważysz się go spróbować, spodziewaj się bardzo specyficznego zapachu i smaku tego dania.

Oprócz ryb, w restauracjach często można zobaczyć jagnięcinę, a także mięso wieloryba, zwłaszcza mintaja, który wywołał wiele kontrowersji.

Jeśli chodzi o produkty mleczne, zdecydowanie warto spróbować skyr, produktu z kwaśnego mleka podobnego do jogurtu. Podobnie jak jogurt, jest on spożywany na Islandii w postaci niearomatyzowanej (białej) lub z różnymi smakami owocowymi. Ostatnio trafił również na półki czeskich supermarketów.

.

Jak jeść jak miejscowy

Bardzo popularnym i przede wszystkim tanim sposobem jedzenia są wspomniane już hot dogi lub "pylsur". Stoiska z nimi można znaleźć w centrum Reykjaviku oraz na stacjach benzynowych na obrzeżach miasta. Możesz wybierać spośród różnych nadzień. Najlepszym sposobem na najedzenie się jest zamówienie "eina með öllu", co oznacza "jeden ze wszystkim". Przygotuj się na to, że za jednego hot doga zapłacisz ok. 3 EUR za jednego hot doga.

Na Islandii znajduje się również wiele barów szybkiej obsługi i bistro, w których można dobrze zjeść za stosunkowo niską cenę. Możesz wybierać między burgerami, kuchnią azjatycką lub kebabem "Wikingów".

Islandczyk bez kawy jest jak łosoś bez wody. W miastach można znaleźć wiele przytulnych kawiarni, w których oprócz dobrej kawy można spróbować islandzkich wypieków lub przekąsić coś, obserwując deszcz za oknem.

.

Zwyczajowe ceny w restauracjach

Na Islandii wiele miejsc działa jako kawiarnia w ciągu dnia, restauracja wieczorem i bar w późniejszych godzinach, więc można łatwo spędzić cały dzień w jednym miejscu. W takich lokalach można znaleźć niższe ceny. Jednak jedzenie w tradycyjnych restauracjach może być bardzo drogie. Zazwyczaj można zapłacić między 3 000 ISK i 4 000 ISK za danie główne w restauracji.

Za piwo w restauracji lub barze należy zapłacić około 7 EUR za piwo w restauracji lub barze, a nawet więcej za kieliszek wina. Hotele i pensjonaty zazwyczaj oferują śniadanie, ale często nie jest ono wliczone w cenę zakwaterowania. Zazwyczaj za śniadanie można zapłacić dodatkowo 9 EUR - 11 EUR.

W Reykjaviku znajduje się wiele restauracji, w których można naprawdę cieszyć się posiłkami przygotowanymi z lokalnych potraw. Warto wspomnieć o takich restauracjach jak Dill, Kex, Icelandic Fish and Chips i Fiskfelagid.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.