Skaftafell

Skaftafell

Dawny Park Narodowy Skaftafell, obecnie część dużego Parku Narodowego Vatnajökull, jest jednym z najpiękniejszych obszarów górskich i lodowców na Islandii.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Rozległy krajobraz górskich łąk, kolczastych szczytów i dużych stałych lodowców przypomina czasami Alpy, ale od czasu do czasu napotkasz po drodze typowo islandzkie bazaltowe skały lub wodospady, które nie pozostawiają wątpliwości, że jesteś daleko od kontynentalnej Europy.

Skaftafell to idealne miejsce na relaksującą wędrówkę po górach z mnóstwem krótkich i bardzo łatwych szlaków, ale można też przeżyć przygody w jaskiniach lodowych lub spacerować bezpośrednio po lodowcu.

Cały Park Narodowy Vatnajökull został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obszar ten jest wyjątkowy w południowej Islandii ze względu na większą liczbę słonecznych dni.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Park Narodowy Skaftafell lub Vatnajökull zawsze pobiera pełną opłatę za wjazd samochodem na obszar chroniony, niezależnie od tego, ile osób podróżuje samochodem. Za jeden klasyczny samochód płaci się 750 isk.

Bilet można kupić online na oficjalnej stronie parku: parka.is/pay/skaftafell. Jest on zawsze ważny przez jeden dzień kalendarzowy i można korzystać ze wszystkich publicznych szlaków parku narodowego, do których nie jest potrzebny przewodnik.

Aby rozbić własny namiot w centrum dla zwiedzających, należy zapłacić 250 isk.

Obszar Skaftafell jest otwarty przez cały rok i można wędrować po szlakach 24 godziny na dobę na własne ryzyko. Centrum dla zwiedzających jest otwarte w godzinach 9:00-16:30. Zimą i w dni powszednie czynne jest tylko do 15:30, a poza weekendami - na oficjalnej stronie internetowej: vatnajokulsthjodgardur.is.

Wędrówki po Skaftafell

Obszar ten jest dosłownie poprzecinany oznakowanymi szlakami turystycznymi, którymi muszą podążać wszyscy odwiedzający. Naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie. Istnieją krótkie szlaki o długości do 4 km na mniej lub bardziej płaskim terenie, które prowadzą do zapierającego dech w piersiach punktu widokowego, z którego można obserwować potężny "przepływ" lodowca Skaftafselljökull, a także długie, wymagające szlaki o długości ponad 15 km, które prowadzą w serce gór, do jezior i wodospadów.

Popularne są bardzo łatwe trasy do wodospadów Svartifoss, które są jednymi z najbardziej znanych na Islandii.

.

Jaskinie lodowe Skaftafell i spacer po lodowcu

Jednym z najbardziej magicznych miejsc jest zdecydowanie Skaftafell Blue Ice Caves. Te piękne naturalne świątynie powstają latem, gdy lodowiec topnieje, woda przedostaje się przez lód, a gdy zaczyna zamarzać pod koniec lata, tworzą się krystalicznie niebieskie lub zielonkawe lodowe ściany, tunele i szczeliny.

Ścieżki do jaskiń lodowych zawsze prowadzą bezpośrednio przez główne pole lodowca Skaftafellsjökull, który jest częścią Vatnajökull , największego lodowca w Europie.

Większość jaskiń lodowcowych jest dostępna tylko zimą, kiedy są one stabilne i nie ma niebezpieczeństwa oderwania się dużych, ciężkich kawałków lodu.

Jaskinie i sam lodowiec są dostępne tylko z przewodnikiem podczas zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem. Cały sprzęt, odzież, buty i kaski zostaną wypożyczone. Chociaż sama podróż do jaskiń nie wymaga specjalnych umiejętności wspinaczkowych, będzie dość wymagająca fizycznie ze względu na trudny teren i chodzenie po lodzie i skałach.

Wycieczki do jaskiń lodowcowych i samego lodowca są organizowane przez kilka biur podróży, z których Skaftafell jest jednym z największych, oferujących wycieczki takie jak poniższe:

.

Zakwaterowanie w Skaftafell

Tuż obok centrum dla zwiedzających znajduje się duże pole nami otowe mogące pomieścić nawet kilkaset namiotów. Jest tu bieżąca ciepła i zimna woda, prysznice, toalety i pralnia. W pobliskim centrum dla odwiedzających znajduje się również restauracja i kawiarnia otwarta przed świtem. Cena za wynajęcie pola namiotowego na noc wynosi 250 isk.

Jeśli wolisz zatrzymać się w tradycyjnym hotelu, około 1 km od Visitor Center, tuż przy głównej drodze, znajdziesz 3* Hotel Skaftafell z łazienką i dobrym śniadaniem wliczonym w cenę.

Zobacz zakwaterowanie - Vatnajökull

Jak się tam dostać?

Skaftafell znajduje się tuż przy głównej obwodnicy nr 1 i jest dostępny dla konwencjonalnych samochodów przez cały rok. Znajduje się 326 km od Reykjaviku.

Autobus linii 51 zatrzymuje się w Skaftafell tylko raz dziennie i kursuje tylko do Vík i Myrdal.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.