Glymur

Glymur

Wodospad Glymur jest jedną z najpopularniejszych krótkich przejażdżek z Reykjaviku i na wysokości 198 metrów był najwyższy na Islandii. Jednak w 2011 roku został wyprzedzony przez Morsárfoss na wysokości 240 metrów, który został utworzony przez topniejący lodowiec w rezerwacie Skaftafell, ale jest bardzo trudno dostępny.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia

Glymur wypływa z bagnistego jeziora Hvalvatn i wpada do głębokiego i bardzo wąskiego wąwozu, skąd spływa dziką rzeką Botnsá do fiordu Botnsvogur.

Jak się tam dostać?

Wodospad jest zarówno dostępny, jak i trudno dostępny. Jak na islandzkie standardy, znajduje się bardzo blisko stolicy Reykjaviku (tylko około 60 km). Najpierw należy jechać drogą numer 1 na północ, aby skręcić w prawo na drogę 47 (w kierunku Hvalfjördur), którą należy podążać aż do Botnsvogur Fjord, gdzie należy skręcić ponownie w prawo na wąską asfaltową drogę. Po kilku metrach zmienia się ona w drogę szutrową, a po 3 km dociera się do parkingu.

Z parkingu czeka cię około 50-minutowa wędrówka pod górę, dość stroma, bo pokonujesz ponad 230 metrów w pionie na dystansie 5,5 km (w jedną stronę). Możesz być jednak pewien, że wysiłek opłaci się stokrotnie dzięki niesamowitym widokom w głąb głębokiego, wąskiego kanionu, a na samym końcu trasy zostaniesz nagrodzony wodospadem Glymur.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.