Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Islandia

Hraunfossar

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023
Hraunfossar

W zachodniej Islandii wulkan Langjökull utworzył drugi co do wielkości lodowiec i jednocześnie rozległe pola lawy, ale ten, który jest głównie znany turystom, znajduje się po łatwo dostępnej zachodniej stronie lodowca.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia.

Wodospady lawy

Skała związana z polem lawy w tym miejscu jest bardzo porowata, częściowo ze względu na dojrzałą roślinność, częściowo ze względu na specyficzne warunki geologiczne. Przepuszczalne pole lawowe pozwala więc wodzie gruntowej wydostać się na powierzchnię, tworząc kaskadę wielu małych wodospadów o długości do 300 metrów , które wiją się przez kępy krzewów i wysuszonej lawy i wpadają do rzeki Hvítá.

Ponieważ wodospady Hraunfossar wpadają do rzeki prostopadle na całej długości brzegu, idealnie ogląda się je z przeciwnej strony, gdzie zbudowano 1,5-kilometrowy szlak turystyczny z licznymi platformami widokowymi.

Jak się tam dostać?

Hraunfossar jest łatwo dostępny dla każdego rodzaju samochodu i znajduje się stosunkowo blisko Reykjaviku - tylko około 126 km (patrz mapa trasy).

Jedź na północ drogą nr 1, aż dotrzesz do skrętu w prawo w drogę nr 50, którą podążaj aż do skrętu w lokalną drogę nr 518. Na tym skrzyżowaniu będziesz jednak jechał prosto, ponieważ trasa 50 skręca w lewo. Stąd należy już tylko podążać za znakami prowadzącymi do Hraunfossar.

Zakwaterowanie

Okolice Hraunfossar mogą być dobrym miejscem na nocleg, gdy jesteś w drodze do Westfjords. Niedaleko wodospadów można zatrzymać się w stosunkowo niedrogich pensjonatach około 110 EUR za noc, takich jak wysoko oceniany pensjonat Steindórsstadir.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.