Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Islandia

Dynjandi

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023
Dynjandi

Chociaż Dynjandi nie jest wodospadem odwiedzanym przez masy, naszym zdaniem jest to zdecydowanie i zdecydowanie jeden z najbardziej monumentalnych wodospadów na Islandii i może konkurować tylko z osławionym Seljalandsfoss.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia.

Sporą wadą dla wielu turystów i wielką zaletą dla wielu innych turystów i lokalnej przyrody jest fakt, że Dynjandi leży w dość odległej części zachodnich fiordów. Ale sama podróż tutaj przez odludny krajobraz wyjątkowych zatok morskich jest zdecydowanie tego warta.

W języku islandzkim słowo Dynjandi oznacza coś w rodzaju "grzmiącego" lub "ryczącego" i dokładnie opisuje hałas i majestat wodospadu. Od czasu do czasu można też natknąć się na nazwę Fjallfoss, czyli górski wodospad.

7 kaskad, 150 metrów

Rzeka Dynjandisá spokojnie meandruje przez spokojny górski krajobraz, aż dotknie krawędzi 150-metrowego klifu nad fiordem morskim Dynjandisvogur. Stamtąd spada z ogłuszającym rykiem w dół w sumie 7 kaskad, które w pewnym sensie tworzą 7 oddzielnych wodospadów, do morza.

Monumentalność Dynjandi jest wzmocniona przez jego stopniowe poszerzanie. Podczas gdy w najbardziej stromym i najwyższym górnym przejściu ma 30 metrów szerokości, w dolnym, łagodniejszym przejściu rozszerza się do 60 metrów.

Nazwy 7 kaskad są następujące: Dynjandi, Bæjarfoss, Hundafoss, Hrísvaðsfoss, Göngumannafoss, Strompgljúfrafoss i Hæstajallafoss.

Szukaj zakwaterowania na Islandii

Szlak turystyczny i widoki

Można wspiąć się stromym, ale całkiem wygodnym szlakiem do podstawy najwyższej kaskady Dynjandi. Z odległości kilku metrów można zobaczyć najbardziej masywną część wodospadu, a także spektakularne widoki na cały fiord Dynjandisvogur.

Szlak ma 750 metrów długości w jednym kierunku i pokonuje około 105 metrów przewyższenia.

Jak się tam dostać?

Chociaż wodospad Dynjandi znajduje się w odległej i odludnej części półwyspu Vestfirðir, można do niego dość łatwo dojechać samochodem i nie można go przegapić. Znajduje się on zaledwie około 250 metrów od drogi numer 60, która biegnie przez cały obszar Westfjords.

Z Reykjavíku do wodospadów jedzie się 366 km tą trasą (google.com/maps)Możesz kontynuować podróż do Ísafjörður, skąd łodzie wypływają na najbardziej odległy półwysep Islandii. Hornstrandir. Droga numer 60 jest częściowo gruntowa/szutrowa, ale latem przejezdna dla wszystkich typów samochodów.

Zakwaterowanie

Najbliższa normalna wioska, Þingeyri, znajduje się 21 km od Dynjandi i ma doskonałe zakwaterowanie. Hotel Sandafell z cenami około 110 EUR za noc, co jest bardzo rozsądne jak na Islandię.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.