Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Islandia

Hveravellir

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023
Hveravellir

Obszar geotermalny Hveravellir jest jednym z najbardziej oddalonych miejsc turystycznych i znajduje się przy jedynej drodze biegnącej przez środkową Islandię.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia.

Od niepamiętnych czasów źródła Hveravellir służyły jako przystanek wypoczynkowy w długiej podróży z północy Islandii na południe i nie inaczej jest dzisiaj.

Jeziora termalne

Po kilku godzinach jazdy przez surowy, pagórkowaty krajobraz Islandii, przed tobą otwierają się spokojne i szerokie równiny, wyglądające bardziej jak krajobraz na Księżycu lub Marsie. Pośrodku nich znajduje się obszar bulgoczących fumaroli i gorących źródeł Hveravellir, z których niektóre można bezpiecznie kąpać. Temperatura wody termalnej wynosi tutaj od 35 do 42 °C, ale należy postępować zgodnie z instrukcjami na znakach. Niektóre źródła mają ponad 60°C i kąpiel w nich może być niebezpieczna.

Obszar geotermalny znajduje się wokół Hveravellir Lodge, małego hotelu z kempingiem i kawiarnią.

Baseny są otwarte dla publiczności codziennie od 7:00 do 22:00, a opłata za wstęp wynosi tylko 600 ISK.

Szlaki turystyczne

Oprócz pływania, można również wybrać się na trzy oznakowane szlaki turystyczne, które doskonale prowadzą przez pozornie monotonny, ale bardzo egzotycznie wyglądający krajobraz nagich równin, strumieni, parujących basenów i ośnieżonych gór w tle.

Szlaki mają długość od 3 km do 20 km, a ich szczegółowe opisy można znaleźć na stronie hveravellir.is/hiking-trails.

Zakwaterowanie

Hveravellir to idealne miejsce na nocleg podczas podróży po Islandii. Możesz zatrzymać się w komfortowych pokojach z łazienkami od 30 000 ISK za noc, a także na sąsiednim kempingu w cenie 2 000 ISK za osobę. Rezerwacji można dokonać wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej hotelu hveravellir.is.

Jak się tam dostać?

Hveravellir znajduje się w pobliżu słynnej drogi F35 zwanej Trasą Kjölur. Litera "F" sugeruje, że jest to nieutwardzona szutrowa droga górska wymagająca pojazdów 4x4, zwykle jest otwarta tylko między czerwcem a wrześniem, jednak Hveravellir jest otwarty przez cały rok, ale wymaga naprawdę specjalnych jeepów terenowych.

Odległość od Reykjaviku wynosi 206 km (patrz mapa trasy) i idealnie jest połączyć wizytę w tym obszarze z przystankiem w górach Kerlingarfjöll.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.