Myvatn

Myvatn

Jezioro Mývatn znajduje się w północnej części Islandii, około 85 km od czwartego co do wielkości miasta Akureyri. Dzięki uskokowi tektonicznemu, który przebiega przez to miejsce, można tu znaleźć praktycznie wszystkie typowe islandzkie elementy krajobrazu - jeziora, źródła geotermalne, kratery wulkaniczne, wodospady i jaskinie.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Krajobraz wokół Mývatn jest miejscem całorocznym i można tu dotrzeć również zimą.

Jezioro much

Jezioro Mývatn położone jest w idyllicznym krajobrazie zielonych łąk, a jego postrzępione brzegi tworzą wiele miejsc do pięknego zwiedzania. W tłumaczeniu "Mývatn" oznacza "jezioro much" i wkrótce przekonasz się, że nazwa jest rzeczywiście trafna.

Podczas krótkiego lata miliony much roją się wokół jeziora, co może sprawić, że pobyt nad jeziorem będzie nieco nieprzyjemny, ale z drugiej strony sprawiają, że Mývatn jest pełne wielu gatunków ptaków, dla których muchy są mile widzianą ucztą. Można również odwiedzić Muzeum Ptaków na północnym brzegu jeziora.

W bliskim sąsiedztwie jeziora znajduje się wiele krótkich szlaków prowadzących głównie od drogi do brzegów i punktów widokowych, ale także innych atrakcji. Nie powinieneś ich przegapić:

  • Las Höfði (lokalizacja: en.mapy.cz) - po wschodniej stronie jeziora natkniemy się na bardzo nietypowe islandzkie otoczenie dojrzałego lasu, który wizualnie przeniesie nas na chwilę do kontynentalnej Europy. Na brzegu Höfði można podziwiać tradycyjne islandzkie skamieniałe kolumny lawy wynurzające się z wód jeziora Mývatn.
  • Dimmuborgir (lokalizacja: en.mapy.cz) - tłumaczenie "ciemne zamki" mówi wszystko, jest to "las" skamieniałych i bardzo nietypowo ukształtowanych pól lawy
  • Skútustaðagígar (lokalizacja: en.mapy.cz) - ten półwysep, pełen małych kraterów wulkanicznych, zapewnia najlepszy widok na Mývatn dzięki możliwości wspinaczki na niektóre z nich.

.

Krater Hverfjall

Krajobraz wokół jeziora Mývatn jest zdominowany przez tajemniczy czarny krater wulkaniczny o wysokości 420 metrów lub stożek tufowy Hverfjall. Zbocza krateru o szerokości 1 km pokryte są czarnym i szarym gołym gruzem, a wokół całego jego obwodu biegnie szlak turystyczny, z którego można podziwiać majestat i ponurą pustkę wulkanicznego krajobrazu. Krawędź krateru oferuje również piękny widok na całe jezioro Myvatn.

Praktycznie całą drogę do krateru można pokonać samochodem, a z małego parkingu na końcu polnej drogi na szczyt prowadzi tylko około 600-metrowy szlak. Inną opcją jest 2,5-kilometrowa wędrówka z miejsca Dimmuborgir, ale ścieżka nie jest szczególnie wymagająca, po prostu spodziewaj się większego wzrostu wysokości.

Hverir Sulphur Springs

Tuż przy głównej drodze, około 3 km na wschód od jeziora, nie przegap wizyty w dość dużym obszarze geotermalnym Hverir z licznymi parującymi fumarolami, bulgoczącymi basenami błotnymi i bardzo silnym zapachem siarki, który pozostanie z tobą w pamięci węchowej przez wiele dni.

.

Jaskinie Grjótagjá i Stóragjá

W pobliżu jeziora Mývatn nie można przegapić wizyty w dwóch interesujących jaskiniach lawowych zalanych wodą. Obie jaskinie były popularne jako kąpieliska termalne w małych jeziorkach do lat 70-tych, ale po erupcjach wulkanicznych woda w jaskini Grjótagjá wzrosła do około 70 °C i obecnie powoli spada do około 50 °C, więc kąpiel nie jest tu możliwa.

W jaskini Stóragjá można pływać, ale jest ona dostępna tylko dla doświadczonych grotołazów.

W ostatnich latach Grjótagjá przeżyła wielki boom turystyczny, ponieważ kręcono tu niektóre sceny serialu Game of Thrones. Wstęp nie jest płatny, a jaskinia jest naprawdę mała i zajrzenie do środka zajmuje około 2 minut.

.

Łaźnie geotermalne Mývatn

Zaledwie około 2 km na wschód od jeziora Mývatn znajduje się naturalne spa geotermalne z jeziorami krajobrazowymi i pełnym zapleczem w postaci szafek, restauracji czy toalet. Uzdrowisko, podobnie jak bardziej znana Błękitna Laguna, jest w tym przypadku naprawdę naturalne i tylko wejścia do stawów są zagospodarowane schodami i oczywiście otoczeniem budynku z restauracją i kasami biletowymi.

Spa jest otwarte przez cały rok od 12:00 do 22:00.

Wstęp kosztuje 5 900 isk, studenci i seniorzy 3 900 isk. Na miejscu można wypożyczyć ręcznik lub kupić strój kąpielowy za opłatą około 900 isk. Oficjalna strona z zakupem biletów online: myvatnnaturebaths.is.

Zakwaterowanie

Ponieważ wokół jeziora Mývatn znajduje się tak wiele atrakcji, zdecydowanie praktyczne jest zatrzymanie się gdzieś w pobliżu podczas podróży po Islandii. W pobliżu Mývatn znajduje się wiele małych pensjonatów i pensjonatów z cenami zaczynającymi się od 92 euro, z których większość oferuje tylko pokoje ze wspólną łazienką:

  • Vogar Travel Service - Pensjonat z czystymi pokojami z podstawowymi udogodnieniami i wspólnymi łazienkami, położony w odległości krótkiego spaceru od brzegu jeziora i jeden z najtańszych w okolicy,
  • Skútustadir Guesthouse - piękny pensjonat na południowym brzegu jeziora ze wspaniałym śniadaniem wliczonym w cenę i ładnymi pokojami ze wspólnymi łazienkami, ceny od 128 euro za noc
  • Eldá Guesthouse - mały pensjonat z czystymi pokojami i wspólną łazienką położony w centrum wioski Reykjahlíð, ceny od 117 eur za noc
  • Hlid Bed and Breakfast - pensjonat w formie dwóch domków z ładnymi pokojami z prywatnymi łazienkami i wspaniałym śniadaniem wliczonym w cenę, ceny od 147 eur za noc.

Następnie poszukaj tańszych ofert, w tym klasycznych hoteli, w oddalonym o 85 km Akureyri.

Jak się tam dostać?

Mývatn jest bardzo łatwo dostępny dla wszystkich rodzajów samochodów na głównej obwodnicy Islandii, numer 1, ponieważ znajduje się tuż przy niej. Wokół jeziora znajduje się szutrowa droga, ale jest ona również przejezdna dla wszystkich pojazdów. Droga nr 1 jest utrzymywana zimą, więc do Mývatn można dojechać przez cały rok.

Reykjavík jest oddalony o 470 km, czwarte co do wielkości miasto Akureyri z własnym lotniskiem jest oddalone o 85 km, a Egilsstaðir, największe miasto we wschodniej Islandii, również z własnym lotniskiem, jest oddalone o 165 km.

Autobus linii 56 łączący Akureyri i Egilsstaðir zatrzymuje się w Reykjahlíð, ale kursuje tylko 1-2 razy dziennie, patrz rozkład jazdy.

Pobliskie atrakcje

Wycieczkę do Mývatn najlepiej połączyć z wizytą w najpotężniejszym wodospadzie Islandii, Dettifoss, lub na przykład w dramatycznie wyglądającym kanionie Ásbyrgi.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.