Islandia - czym najlepiej podróżować

Maskonur grubozębny

Praktycznie jedynym sposobem na poznanie wyspy jest samochód. Transport publiczny działa tylko między miastami, a częstotliwość nie jest zbyt wysoka.

Płacenie za autobusy turystyczne wychodzi znacznie drożej niż wypożyczenie samochodu, nawet po uwzględnieniu ceny benzyny. Może się to opłacać w przypadku podróży w jedną osobę, ale nigdy w 2 lub więcej osób.

Wyszukiwanie zakwaterowania na Islandii

Samochodem

Na Islandii należy jeździć po prawej stronie.

Natężenie ruchu jest tutaj dość niewielkie i naprawdę nie utkniesz w korku. Sieć dróg nie jest zbyt gęsta, co wynika z ukształtowania terenu i niewielkiej populacji Islandii.

Wokół całej wyspy biegnie jedna główna droga, Route 1, znana również jako Ring road. Trasa ta jest bardzo popularna wśród podróżników, ponieważ można nią objechać Islandię w kilka dni, a po drodze można podziwiać piękno islandzkiego krajobrazu. Jednak niektóre jej części są szutrowe, więc należy zachować ostrożność.

W centrum Islandii nie ma dróg asfaltowych, tylko szutrowe drogi górskie, które są otwarte tylko w sezonie letnim. Świetna strona internetowa dla dróg na Islandii z kamerami internetowymi dla warunków drogowych to www.road.is.

Jeśli przywieziesz własny samochód na Islandię promem, nie musisz załatwiać żadnych formalności, to tak, jakbyś przekraczał granicę z Austrią lub Niemcami.

Szczegółowe informacje na temat jazdy na Islandii, cen wynajmu samochodów oraz ruchu drogowego i dróg można znaleźć w rozdziale Wynajem samochodów.

.

Autobusy turystyczne

W sezonie letnim można również skorzystać z usług turystycznych firm autobusowych, z których największe i najbardziej znane to Reykajvik Excursions lub Grayline. Specjalizują się one w organizowaniu wycieczek, a nawet regularnych usług, które nie są obsługiwane przez regularne autobusy.

Miejsca docelowe, do których można dojechać autobusem z Reykjaviku:

 • Golden Circle - ceny od 9 000 isk
 • Landamannalaugar - ceny od 14 000 isk
 • Þórsmörk - ceny od 15 000 isk
 • Błękitna Laguna - ceny od 7 000 isk
 • Południowe wybrzeże - wiele opcji, od krótszych półdniowych do 12-godzinnych wycieczek w cenach od 12 000 isk do 25 000 isk.

Rozkład jazdy autobusów turystycznych i linki do zakupu biletów można również znaleźć na stronie nat.is.

Autobusy liniowe

Zwykłe autobusy transportu publicznego są obsługiwane przez jedną firmę na Islandii, Straetó. Obsługuje ona połączenia dalekobieżne, a także transport publiczny w Reykjaviku i Akureyri. Z autobusów warto korzystać tylko w Reykjaviku. W stolicy istnieje regularny system transportu publicznego z około 30 liniami, które kursują co około 15 minut w dni powszednie i 30 minut w weekendy.

Ceny biletów w Reykjaviku są stosunkowo wysokie. Najpierw należy kupić kartę KLAPP (patrz lista sprzedawców) za 1 000 isk, która jest również wstępnie doładowaną kwotą, którą można już wykorzystać do opłacenia opłaty za przejazd. Istnieją tylko dwa rodzaje biletów:

 • Pojedynczy - z możliwością przesiadki na 75 minut: 570 isk / 1 strefa (cały Reykjavík jest w 1 strefie)
 • Miesięczny: 8 000 isk

Kartę zawsze przykłada się do czytnika przy wsiadaniu, nie przykłada się jej przy wysiadaniu. Kartę można doładować tylko za pośrednictwem klappid.is w sekcji "Moje strony".

Wygodniej jest płacić za pośrednictwem aplikacji mobilnej Klappid.

Na razie nadal można płacić gotówką u kierowcy, ale tylko w dokładnej wartości.

Ceny biletów międzymiastowych są obliczane według stref, tj. 570 isk razy liczba stref. Jednak jest bardzo mało prawdopodobne, abyś korzystał ze zwykłych autobusów podczas podróży po Islandii. Zazwyczaj nie zatrzymują się one przy atrakcjach turystycznych, a gdy już je mijają, kursują najwyżej raz lub dwa razy dziennie, a nawet wtedy nie codziennie.

Rozkłady jazdy autobusów poza Reykjavikiem można znaleźć na stronie straeto.is. Na przykład trasa z Reykjaviku do drugiego co do wielkości miasta Akureyri przebiega przez 22 strefy, czyli za bilet zapłacisz 10 780 isk. Podróż na lotnisko Keflavík autobusem linii 55 kosztuje 1 960 isk.

Transport lotniczy

Islandia ma również krajowe połączenia lotnicze, z których najlepiej korzystać zwłaszcza zimą, kiedy śnieg może utrudniać podróż samochodem. Oczywiście koszt podróży samolotem jest wyższy niż w przypadku korzystania z innych środków transportu, a bilet w obie strony z Reykjaviku do Akureyri kosztuje zwykle 125 eur.

Loty krajowe obsługiwane są przez Icelandair, który może zabrać Cię poza większe islandzkie miasta do bardziej odległych obszarów Islandii lub Grenlandii. Wszystkie loty krajowe odlatują z lotniska Reykjavík RKV w samym centrum miasta, a nie z lotniska Keflavík International.

Loty liniami Icelandair można tanio kupić na stronie icelandair.com. Jeśli będziesz kupować bilety przez skyscanner.com, najlepiej kliknij bezpośrednio na stronę linii lotniczej.

Linie lotnicze obsługują następujące trasy:

Norlandair jest również ważną regionalną linią lotniczą, obsługującą loty z Reykjaviku (RKV) do małych lotnisk Bildudalur (BIU) i Gjögur (GJR) na półwyspie Westfjords, z cenami w obie strony około 160 euro.

Linie latają również z Akureyri na wyspę Grímsey i na małe północne lotniska Thorshofn i Vopnafjordur, a ceny biletów w obie strony wynoszą około 120 eur. Bilety można kupić wyłącznie na stronie norlandair.is/en.

Ponadto małe linie lotnicze Eagle Air latają również z Reykjaviku na lotnisko Húsavík na północy wyspy, lotnisko Höfn na dalekim południowym wybrzeżu, a także na archipelag Vestmannaeyjar. Ceny biletów w obie strony są jednak wygórowane i zaczynają się od około 300 eur. Bilety można kupić wyłącznie na stronie internetowej eagleair.is.

Promy

Na Islandii działają 4 promy publiczne przewożące zarówno niezależnych pieszych, jak i samochody.

 • Archipelag Vestmannaeyjar z portu Landeyjahöfn: Herjólfur kursuje kilka razy dziennie.
 • Wyspa Grímsey z portu Dalvík: codziennie latem, 3 razy w tygodniu zimą przez Samskip
 • Wyspa Hrísey z portu Árskógssandur: co dwie godziny przez Sævar
 • Półwyspy Snæfellsnes i Westfjords z przystankiem na Flatey są połączone przez Seatours.

Inne regularne promy kursują z Ísafjörður na półwysep Hornstrandir, patrz informacje w szczegółach lokalizacji.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.