Cypr - co robić

Cypr

Jak dobrze bawić się na Cyprze? Gdzie są najpiękniejsze plaże, a gdzie zabytki?

Plaże i pływanie

Głównym powodem, dla którego warto wybrać się na Cypr są piękne plaże i kąpiele, które możliwe są już od maja i trwają praktycznie do listopada.

Najpiękniejsze z nich można znaleźć na południowo-wschodnim krańcu Cypru, wokół miast Ayia Napa i Protaras. Obszar ten szczyci się krystalicznie czystymi piaszczystymi plażami i nierówną linią brzegową z klifami i jaskiniami.

Innym obszarem ze wspaniałymi plażami jest zachód wokół Pafos i Coral Bay, gdzie znajdują się piękne zatoczki i komfortowe ośrodki hotelowe, ale plaże nie są tak hojne jak te wokół Ayia Napa.

Plaże na Cyprze zdecydowanie należą do najlepszych w Europie, zwłaszcza dzięki zawsze cudownie czystej wodzie.

Najlepsze hotele przy plaży - Cypr

TOP 5 - Najpiękniejsze plaże na Cyprze

Aby ułatwić poruszanie się po Cyprze i zorientować się, gdzie wybrać się na najlepsze plaże na Cyprze, stworzyliśmy ranking 5 najlepszych plaż na wyspie. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zawsze wystarczy kliknąć nazwę plaży.

  • Nissi Beach - Tętniąca życiem plaża miejska w kurorcie Ayia Napa ma piękne otoczenie z małą wyspą, do której można dotrzeć płytką wodą. Plaża jest dobrze wyposażona w restauracje, bary, sklepy i leżaki z parasolami.
  • Makronissos Beach - Zaledwie kilkaset metrów dalej na końcu Ayia Napa znajduje się piękna plaża Makronissos, która łączy stały ląd z małą wyspą, tworząc możliwość pływania z obu stron. Jest to jedna z najspokojniejszych plaż w Ayia Napa.
  • Konnos Beach - Ta plaża jest wyjątkowa, ponieważ znajduje się pod skałą i można ją zobaczyć z dużej wysokości i można ją znaleźć w kurorcie Protaras na wschodzie Cypru.
  • Coral Bay - Ta piękna plaża w szerokiej zamkniętej zatoce z bardzo czystą wodą przyciąga tych, którzy lubią spokojniejsze wakacje, ale wciąż blisko dużego miasta, Pafos znajduje się zaledwie 12 km od hotelu.
  • Petra tou Romiou - Plaża Afrodyty, z kultową Skałą Afrodyty, może nie jest najlepsza do pływania ze względu na duże kamyki, ale z pewnością jest jedną z najbardziej fotogenicznych plaż w całym basenie Morza Śródziemnego.

.

Ceny usług, leżaków i parasoli

Cypryjskie plaże należą do najdroższych w Europie. Ceny różnią się oczywiście w zależności od kurortu, ale średnio zapłacisz około tych kwot:

  • Zestaw dwóch leżaków i parasol na dzień - 10 eur
  • Lunch na plaży - 15 euro
  • Wypożyczenie łodzi wiosłowej na godzinę - od 10 do 15 EUR
  • Sporty wodne - od 20 do 40 eur za godzinę

Jednym z najlepszych sposobów na wypróbowanie wielu sportów wodnych jest Latchi Watersports Centreznajduje się w zachodniej części Cypru w kurorcie Polis Chrysochous. Można tu spróbować wielu różnych sportów lub wynająć własną łódź.

Nurkowanie z rurką

Jeśli nie chcesz nosić butli z tlenem, możesz po prostu założyć gogle i cieszyć się nurkowaniem w wielu miejscach. Wystarczy wybrać odpowiednią zatokę lub lagunę, aby przeżyć wspaniałe doświadczenie. Polecamy zatoki i rafy wokół Cape Greco, gdzie znajduje się na przykład Błękitna Laguna.

Najlepszych miejsc do nurkowania z rurką należy jednak szukać w zachodniej części Cypru, zwłaszcza na półwyspie Akamas lub na plaży Coral Bay.

Zabytki i historia

Położony w strategicznym punkcie między Europą, Azją i Afryką, Cypr był zamieszkany od niepamiętnych czasów i zawsze działał jako twierdza obronna lub przystanek na szlakach handlowych. Pomimo swojego znaczenia i wielkości, terytorium to nie zachowało ogromnej liczby zabytków, ale nie oznacza to, że miłośnicy historii nie znajdą tu czegoś dla siebie.

Głównymi atrakcjami są niewątpliwie stanowiska archeologiczne z czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Warto odwiedzić na przykład te miejsca:

Interesują Cię mniej znane i niezwykłe zabytki? W takim razie udaj się w góry Troodos, gdzie możesz podziwiać wyjątkowo dobrze zachowaną architekturę wiejską z XII i XIII wieku. Budynki sakralne - małe kościoły - w wioskach Moutoullas i Pedoulas zostały nawet wpisane na listę UNESCO.

.

Życie nocne

Cypryjczycy uwielbiają imprezować, a w nocy ożywają w wielu miejscach. W Nikozji warto wybrać się do Clubd, klubu grającego muzykę techno i electro, lub Teez, klubu grającego hip hop i R&B. Zatrzymaj się również na głównej ulicy Nikozji, Ledra Street, na dobrą kolację i drinka. Panuje tam wyjątkowa atmosfera.

Najlepszymi najbardziej tętniącym życiem nocnym miastem jest Ayia Napa. Można tu znaleźć naprawdę wszystko, czego potrzeba i każdy będzie się dobrze bawił. Istnieją dziesiątki klubów, które grają różne gatunki i zazwyczaj można dostać się do kilku z nich za darmo. Polecamy odwiedzić The Castle Club, trzypiętrowy klub z niesamowitą atmosferą. Jeśli lubisz spokojniejszą atmosferę, w centrum znajdziesz wiele koncertów na żywo z gatunkami takimi jak country i jazz.

Jeśli jesteś na przedmieściach Limassol, nie przegap Guaba Beach Bar, który jest uważany za jeden z najlepszych klubów na świecie i znajduje się tuż przy plaży.

Piesze wycieczki

Oprócz pływania, Cypr jest rajem dla miłośników pieszych wędrówek. Można tu odwiedzić 2 główne obszary oznakowanych szlaków turystycznych w cudownie zróżnicowanych krajobrazach, gdzie z łatwością można spędzić ponad tydzień...

Akamas Peninsula National Park Położony na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu Cypru, oferuje spektakularne widoki i panoramy. Podążając szlakiem od Łaźni Afrodyty do Błękitnej Laguny, można natknąć się na wiele rzadkich gatunków flory i fauny. Można tu zobaczyć dzikie kozy, płaszczki, jeże, jaszczurki i wiele gatunków ptaków.

Inną częścią tego parku narodowego są głębokie kaniony i wąwozy ze szlakami turystycznymi.

Kolejnym obszarem wartym uwagi są góry Troodos, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Cypru, Olimp. Najlepszym sposobem na podróżowanie po tym paśmie górskim jest zdecydowanie samochód. Podczas wędrówki nie zapomnij odwiedzić wodospadu Caledonia, znajdującego się w niewielkiej odległości od Olimpu.

Mapy oznakowanych szlaków turystycznych dobrze pokazują np. en.mapy.cz.

.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.