Cypr - wiza turystyczna

Cypr

Jakich dokumentów podróżnych potrzebuję, aby podróżować na Cypr? Czy mogę przekroczyć granicę między Republiką Cypryjską a Cyprem Północnym?

Dowód osobisty czy paszport?

Jeśli podróżujesz do Republiki Cypryjskiej (czasami nazywanej "Cyprem Greckim" lub "Cyprem Południowym"), nie potrzebujesz paszportu, jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej.

Wyszukiwanie zakwaterowania na Cyprze

Cypr na podstawie dowodu tożsamości

Ta sekcja dotyczy wyłącznie mieszkańców Unii Europejskiej.

Jeśli przylatujesz na lotnisko w Larnace lub Pafos, podróżujesz na terenie Unii Europejskiej i do podróży potrzebujesz jedynie ważnego dowodu tożsamości. Na Cypr można podróżować tylko na podstawie dowodu osobistego, ale oczywiście można również podróżować na podstawie paszportu.

Jeśli w hotelu lub na lotnisku poproszą Cię o "paszport", mają na myśli ogólnie dokument podróży, więc nie ma znaczenia, czy faktycznie okażesz paszport, czy tylko dowód osobisty.

Ważny paszport lub dowód osobisty jest wystarczający na czas pobytu na Cyprze. Nie ma potrzeby przedłużania ważności poza datę podróży, jak to zwykle ma miejsce w niektórych krajach pozaeuropejskich.

Przekraczanie granicy między Cyprem a Cyprem Północnym

Jeśli będziesz przekraczać granicę lądową między Cyprem a Turecką Republiką Cypru Północnego, będziesz potrzebować paszportu.

Chociaż oficjalne strony internetowe ministerstw spraw zagranicznych twierdzą, że dowód osobisty jest wystarczający do przekroczenia granicy między Cyprem a Cyprem Północnym, rzeczywistość jest inna i zawsze zależy od indywidualnego urzędnika na miejscu. W większości przypadków nie pozwalają oni nikomu przekroczyć granicy bez paszportu.

Jeśli przylatujesz bezpośrednio na Cypr Północny samolotem, podlegasz warunkom wjazdu do Turcji, tj. paszport jest również niezbędny i nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu bez dowodu osobistego.

Czy można przyjechać do jednej części Cypru i wyjechać z innej?

1. Przylot na Cypr Północny -> wylot z Cypru Południowego

Ta opcja jest najmniej akceptowalna i może narazić Cię na problemy podczas odlotu z lotnisk w Larnace lub Pafos na Cyprze. Władze turecko-cypryjskie nie uznają Tureckiej Republiki Cypru Północnego i dlatego wjazd na Cypr przez lotnisko Ercan jest uważany za nielegalny.

W związku z tym możesz zostać przesłuchany przy wylocie z "południowego" Cypru, a w skrajnych przypadkach odmówiono Ci wjazdu do strefy tranzytowej. Będziesz wtedy zmuszony wrócić na Cypr Północny i podróżować w inny sposób.

Wszyscy obywatele UE podlegają kontroli paszportowej na Cyprze, ponieważ Cypr nie należy do strefy Schengen.

2. Przyjazd na Cypr Południowy -> wyjazd z Cypru Północnego

Podróż w odwrotnym kierunku jest możliwa bez większych problemów. Chociaż Turecka Republika Cypru Północnego nie uznaje Republiki Cypryjskiej na zasadzie wzajemności, zezwala zagranicznym gościom na opuszczenie Cypru Północnego przez lotnisko Ercan lub porty, nawet jeśli wjeżdżasz na wyspę przez lotniska "Cypru Południowego" w Larnace lub Pafos.

3. Przylot i odlot do/z Cypru Północnego

W tym przypadku możliwe jest odwiedzenie Republiki Cypryjskiej bez trudności, jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej. Przekraczanie granicy jest możliwe w obu kierunkach, a jeśli punktem przylotu i odlotu jest lotnisko Ercan na Cyprze Północnym, możesz odwiedzić "południowy" Cypr na dowolny czas.

Przejścia graniczne

Obecnie istnieje 9 punktów kontrolnych umożliwiających przekraczanie granicy między Cyprem a Cyprem Północnym. Wszystkie są otwarte 24 godziny na dobę i wszystkie mogą być używane bez ograniczeń przez wszystkich posiadaczy paszportów europejskich i krajów, z którymi Cypr ma ruch bezwizowy.

Szczegółową listę przejść granicznych oraz szczegółowy opis przekraczania granicy można znaleźć w przewodniku po Cyprze Północnym.

Wjazd na brytyjskie terytoria cypryjskie

Patrząc na mapę, można zauważyć dwa inne obszary poza Turecką Republiką Cypru Północnego, które nie są kontrolowane przez Republikę Cypryjską.

Są to brytyjskie terytoria zamorskie Akrotiri (na zachód od Limassol) i Dekelia (na wschód od Larnaki).

Wielka Brytania zachowała te terytoria na mocy wzajemnego i nadal obowiązującego porozumienia z Republiką Cypryjską i prowadzi aktywne bazy wojskowe w obu.

Jednak zarówno przez Akrotiri, jak i Dekelię przebiegają normalne drogi i autostrady oraz znajdują się tam normalne cypryjskie wioski. Chociaż terytoria te należą do Korony Brytyjskiej, częściowo obowiązuje tu prawo cypryjskie, płaci się w euro, a w razie jakichkolwiek problemów (takich jak wypadki drogowe lub obrażenia) wzywana jest cypryjska policja lub pogotowie ratunkowe.

Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wjazdu / wejścia na terytorium brytyjskie i często nie ma oznakowania. Nie będziesz przechodzić przez żadną kontrolę paszportową.

Przepisy celne

Możesz przywieźć 800 papierosów, 50 cygar lub 1 kg tytoniu, 10 litrów napojów spirytusowych, 90 litrów wina i 110 litrów piwa bez cła, jeśli podróżujesz na Cypr z terytorium UE, w przeciwnym razie limity są zmniejszone o jedną czwartą.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.