Cypr - kultura i historia

Cypr

Jak łatwo jest mówić po angielsku na Cyprze? Jak wyglądają Cypryjczycy i kiedy sklepy są zamknięte na Cyprze?

Wyszukiwanie zakwaterowania na Cyprze

Historia w pigułce

Pierwsze ślady osadnictwa ludzkiego sięgają około 8000 lat p.n.e., kiedy to ludzie zaczęli się osiedlać i tworzyć wioski. Pozostałości wiosek można zobaczyć do dziś, odwiedzając na przykład Salamis lub Kourion.

W 1878 r. Cypr stał się częścią Imperium Brytyjskiego, ale od 1955 r. doszło do serii powstań i lokalnych waśni między Grekami cypryjskimi, Turkami cypryjskimi i Brytyjczykami. Większość Greków cypryjskich domagała się zjednoczenia z Grecją, która w tym czasie była rządzona przez autorytarną juntę wojskową.

Niepodległość i podział Cypru

ONZ odrzuciła jednak unię z Grecją z powodu obaw przed reakcją Turcji, której znaczna część ludności również zamieszkiwała Cypr.

W 1960 r. Brytyjczycy ostatecznie poddali Cypr i ogłoszono niepodległość jako jednego integralnego państwa. Jednak od 1963 r. dochodziło do wielu, ale jak dotąd tylko lokalnych, aktów przemocy między Turkami i Grekami cypryjskimi.

Rok 1974 był punktem zwrotnym dla przyszłości Cypru. Grecka junta wojskowa podjęła próbę zamachu stanu w celu zjednoczenia Cypru z Grecją. Jednak zamach stanu nie powiódł się (junta wojskowa w Grecji upadła, a kraj przeszedł na stronę demokracji), a w odpowiedzi armia turecka rozpoczęła masową inwazję na wyspę.

Było to nie do przyjęcia dla Turcji, dlatego inwazja została przeprowadzona z wielką siłą, w tym bombardowaniem cypryjskich miast. Gwałtowny konflikt doprowadził do przesiedlenia około 200 000 Greków cypryjskich z północy na południe i około 60 000 Turków cypryjskich z południa na północ. Wojska tureckie kontrolowały północną, mniejszą część wyspy (około 36% całkowitej powierzchni Cypru).

Gwałtowny konflikt zakończył się w 1983 r., kiedy turecki Cypr ogłosił niepodległą Turecką Republikę Cypru Północnego, która jednak jest uznawana na arenie międzynarodowej tylko przez Turcję. Wyznaczono kontrolowaną przez ONZ strefę buforową o szerokości od 50 metrów do 4 km.

Cypr jest częścią Unii Europejskiej od 2004 roku. Cała wyspa została przyjęta do Unii, ale prawo europejskie jest zawieszone na nieuznawanym Cyprze Północnym do czasu rozwiązania "kwestii cypryjskiej".

Obecnie możliwe jest odwiedzenie Cypru Północnego przez punkt kontrolny na ulicy Ledra w stolicy Nikozji.

"Południowy" Cypr jest odrębną republiką, choć ma wiele wspólnego z Grecją.

Obecnie sytuacja na Cyprze jest spokojna i nie ma przemocy. Turyści mogą swobodnie odwiedzać obie części wyspy.

.

Język

Językiem urzędowym jest grecki, który jest językiem ojczystym dla większości Cypryjczyków, a także oficjalnym językiem komunikacji z władzami. W języku greckim nie używa się alfabetu łacińskiego, ale greckiego pisma zwanego alfabetem.

Ale nie martw się, ponieważ zdecydowana większość znaków (na przykład na znakach drogowych) jest również transkrybowana na alfabet łaciński.

Można tu mówić po angielsku prawie bez problemu, ponieważ Cypr był kolonią angielską do 1960 roku. Możesz rozmawiać zarówno ze starszymi, jak i młodszymi ludźmi. Większość znaków i oznaczeń jest w języku greckim i angielskim. Przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego jest dość powszechna nawet w najbardziej zaściankowych górskich wioskach.

To sprawia, że Cypr jest wyjątkowy w basenie Morza Śródziemnego i oprócz Malty, gdzie angielski jest językiem urzędowym, jest to zdecydowanie najlepiej mówiący po angielsku kraj w południowej Europie.

Minisłownik:

 • Dzień dobry, dzień dobry - Kaliméra
 • Do widzenia - Adio
 • Dobranoc - Kalinichta
 • Dziękuję - Efcharisto
 • Proszę - Parakalo
 • Tak - Nie
 • Nie - Ochi
 • Którędy - Apopu
 • Piwo - Piwo

Ludzie i religia

Cypryjczycy są bardzo miłymi i przyjaznymi ludźmi, subiektywnie są znacznie bardziej zrelaksowani niż Grecy, chociaż uważają się za jeden naród. Ich natura jest bardzo zrelaksowana i zawsze mają dużo czasu. Nigdzie się nie spieszą i nie są zestresowani. Chętnie pomogą i doradzą we wszystkim. Nie oczekuj od Cypryjczyków punktualności, dwudziestominutowe opóźnienia nie są wyjątkiem.

Większość ludności to prawosławni chrześcijanie, a religia ta odgrywa ważną rolę i wzmacnia tradycyjne cypryjskie wartości. Kościół można znaleźć nawet w najbardziej odległym miejscu na wyspie.

Cypr liczy około 950 000 mieszkańców. Większość populacji stanowią Grecy cypryjscy, ale są też mniejszości, takie jak Turcy cypryjscy, Grecy, Anglicy, Rumuni i Rosjanie.

Święta

Cypr ma silne tradycje, które są przekazywane następnym pokoleniom. Wielkanoc jest najważniejszym świętem religijnym. Każdy Cypryjczyk odwiedza kościół, w którym odbywają się msze. Jeśli zdecydujesz się studiować na Cyprze, święta wielkanocne trwają 14 dni, w przeciwieństwie do czeskich.

W lutym każdego roku w mieście Limassol odbywa się słynny na całym świecie karnawał. Festiwal trwa kilka dni, a ludzie występują w pięknych kostiumach, śpiewają piosenki, tańczą, jedzą i świętują życie. Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest tutaj 25 grudnia.

Na Cyprze obchodzone są następujące święta, które są również dniami wolnymi od pracy:

 • 1 stycznia - Nowy Rok
 • 6 stycznia - Objawienie Pańskie, pojawienie się Jezusa Chrystusa według kościoła prawosławnego
 • 6. poniedziałek przed Niedzielą Wielkanocną - Czysty Poniedziałek (święto kościelne)
 • 25 marca - Grecki Dzień Niepodległości (obchodzony również na Cyprze)
 • 1 kwietnia - Narodowy Dzień Cypru (walka o niepodległość)
 • Wielki Piątek - data ruchoma (Wielkanoc)
 • Biała Sobota - data ruchoma (Wielkanoc)
 • Niedziela Wielkanocna - data zmienna (Wielkanoc)
 • Poniedziałek Wielkanocny - data ruchoma (Wielkanoc)
 • Wtorek Wielkanocny - data ruchoma (Wielkanoc)
 • 1 maja - Święto Pracy
 • Zielone Świątki - pierwszy poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego (data ruchoma)
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 października - Dzień Niepodległości Cypru
 • 28 października - Święto Narodowe Grecji
 • 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia
 • 25 grudnia - Pierwszy Dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia - Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia

Usługi turystyczne, restauracje i mniejsze sklepy pozostają otwarte w okresie świątecznym. W czasie świąt autobusy kursują według niedzielnego rozkładu jazdy.

Kultura

Mieszkańcy Cypru są bardzo przyjaźni i wyluzowani. Miejscowi nie są zbyt punktualni i mogą spóźniać się na spotkania nawet o pół godziny. Prawie wszyscy uwielbiają kawę, a frappé jest bardzo popularne latem. Cypryjczycy mogą siedzieć i rozmawiać godzinami przy kawie.

Cypr ma wiele wspólnego z Grecją i chociaż jest niepodległym państwem od wielu dziesięcioleci, greckie flagi powiewają obok cypryjskich flag na każdym kroku (w tym w oficjalnych budynkach rządowych).

Cypryjczycy i Grecy uważają się za jeden naród, jednak Cypryjczycy są bardziej przyjaźni, a także bardziej uporządkowani niż Grecy.

Jeśli rozmawiasz z miejscowymi, pamiętaj, że północna część wyspy jest okupowana przez armię turecką od 1974 roku. Wielu Greków cypryjskich zostało wypędzonych ze swoich domów z północy na południe. Kwestia podziału i ponownego zjednoczenia wyspy może być bardzo drażliwa dla niektórych, zwłaszcza dla starszego pokolenia.

Turystyka

Turyści zazwyczaj szukają nadmorskich kurortów, które są ekonomicznie opłacalne i mają wysoki standard dzięki turystom Hotele są na wysokim poziomie i istnieje szeroki wybór zakwaterowania do wyboru. Popularne miejsca na wakacje na plaży to miasta Ayia Napa i Protaras. Plaże takie jak Nissi Beach i Fig Tree Bay są oceniane jako jedne z najlepszych w Europie.

Cypr jest popularnym celem podróży ze względu na piękne piaszczyste plaże i możliwość uprawiania wielu sportów wodnych, takich jak nurkowanie i pływanie łodzią. Wyspa oferuje również wiele raf i plaż, na których nie spotkasz wielu ludzi, a jeśli już ich znajdziesz, przeżyjesz wyjątkowe chwile. Jeśli kochasz piękne plaże, ciepłą pogodę, wspaniałe jedzenie i przyjaznych ludzi, nie możesz przegapić Cypru.

Najlepsze hotele przy plaży - Cypr

Cypr to rozwinięty kraj europejski z pełnym zapleczem usługowym.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.