Pedoulas

Pedoulas

Pedoulas to maleńka górska wioska w górach Troodos, położona na wysokości ponad 1100 metrów i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mała wioska, która ma tylko 130 stałych mieszkańców, ma 12 kościołów.

Zobacz ceny hoteli w Troodos

Kościoły w Pedoulas

Kościoły budowano tu od XV wieku aż do XX wieku, kiedy to powstała miejscowa Katedra Świętego Krzyża (1935), która dominuje nad całą doliną.

Jednak najważniejszym kościołem, dzięki któremu Pedoulas zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest kościół Michała Archanioła z 1474 roku, który na pierwszy rzut oka wygląda bardziej jak kamienna chata z drewnianym dachem. Jest to piękny przykład architektury sakralnej w bardzo odległej wiejskiej lokalizacji.

.

Jakie inne kościoły można znaleźć w Pedoulas?

  • Stavros Fithkias - jeden z najbardziej widocznych kościołów, pochodzący z 1986 roku, szczyci się 25-metrowym białym krzyżem.
  • Agios Rafael - nowy kościół pochodzi z 1996 roku i jest ozdobiony nowoczesnymi freskami i ikonami.
  • Panagia Vorini - XIV-wieczny kościół stoi w pięknym miejscu pod dojrzałymi dębami.
  • Agios Panagiotis - najnowszy kościół naśladujący architekturę najstarszych pochodzi z 2009 roku.
  • Agios Onoufrios - niewielka kaplica stoi w samym centrum wioski i pochodzi z XIV wieku.
  • Agia Marina - kościół z drewnianym dachem został zbudowany w XIV wieku.
  • Agia Paraskevi - XIV-wieczna kaplica stoi na wzgórzach na północnym krańcu wioski.
  • Agios Georgios - malowniczy XIV-wieczny kościół przylega do cmentarza, a całe miejsce jest jednym z najpiękniejszych w Pedoulas.

.

Zakwaterowanie i transport

Zakwaterowanie w Pedoulas zapewniają 2 hotele i kilka prywatnych apartamentów. Ceny tutaj spadają znacznie poniżej 50 eur za noc dla 2 osób.

Alternatywą jest zamieszkanie w pobliskiej, większej wiosce Kakopetria.

Do wioski Pedoulas najlepiej dojechać samochodem. Znajduje się ona około 100 km od Larnaki i Pafos. Możesz zaparkować za darmo na dowolnym bezpłatnym parkingu w centrum wioski i na jej obrzeżach.

Autobus linii 81 kursuje tu tylko 3 razy dziennie w weekendy i 6 razy dziennie w dni powszednie i tylko z wioski Atsas, gdzie można przesiąść się na częste połączenie do Nikozji. Bilet w jedną stronę kosztuje zawsze 1,50 eur.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.