Cypr - wszystko o wynajmie samochodów

Cypr

Jeśli nie chcesz spędzać wakacji na Cyprze tylko na jednej plaży i wolisz wycieczki na wieś lub na odosobnione, ukryte plaże, wypożyczenie samochodu jest zdecydowanie najlepszym sposobem na poruszanie się.

Transport autobusowy działa dobrze, ale tylko w obrębie większych miast i pomiędzy nimi. Dotarcie do górskich wiosek lub osieroconych plaż byłoby trudne i czasochłonne.

Gdzie, kiedy i jak zarezerwować samochód na Cyprze?

Rezerwując samochód, generalnie im wcześniej dokonasz rezerwacji, tym będzie ona tańsza. Dotyczy to również Cypru, choć różnice nie są tak wyraźne jak w innych europejskich destynacjach.

Aby dokonać rezerwacji, zalecamy skorzystanie na przykład z porównywarki Rentalcars.com, która posortuje wyniki według wybranych kryteriów.

Porównaj ceny na Cyprze - Rentalcars.com

Najlepszą opcją jest wynajem samochodu bezpośrednio na jednym z dwóch międzynarodowych lotnisk. Sprawdź aktualną dostępność i ceny samochodów.

Dla przypomnienia, wynajęty samochód można rozpoznać na pierwszy rzut oka po czerwonej tablicy rejestracyjnej.

Ceny wynajmu samochodów na Cyprze

Wynajem samochodów na Cyprze należy do najtańszych wśród europejskich kurortów. Cena zależy od długości wynajmu, im dłuższy wynajem, tym tańsza będzie cena dzienna.

Przykładowe ceny:

  • 7-dniowy wynajem latem - mały samochód od 226 EUR
  • 4-dniowy wynajem latem - mały samochód od 110 EUR
  • 7-dniowy wynajem zimą: mały samochód od 85 EUR
  • 4-dniowy wynajem zimą: mały samochód od 54 EUR
  • Rezerwacja samochodu na Cyprze

Zawsze zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami wynajmu, a zwłaszcza z polisą ubezpieczeniową, którą znajdziesz również na Booking.com. Niektóre wypożyczalnie wliczają ubezpieczenie w cenę końcową, gdzie indziej będziesz musiał zapłacić dodatkowo, od 5 eur do 10 eur za dzień, w zależności od rodzaju samochodu i długości wynajmu.

Zwrot samochodu w innej lokalizacji

Ponieważ na Cyprze znajdują się dwa lotniska, wielu podróżnych woli wynająć samochód na jednym z nich i zwrócić go na drugim końcu wyspy. Pojawia się jednak pytanie, czy bardziej opłaca się przejechać 135 km dzielących oba lotniska.

Większość wypożyczalni pobiera opłatę w wysokości około 20 euro za zwrot samochodu w innej lokalizacji.

Międzynarodowe prawo jazdy i inne dokumenty

Cypr jest częścią Unii Europejskiej, dlatego nie ma potrzeby uzyskiwania międzynarodowego prawa jazdy przed podróżą. Wypożyczalnia samochodów musi również akceptować klasyczne europejskie prawo jazdy.

Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj wymagają karty kredytowej do wynajęcia samochodu, ale często udzielają pożyczek na kartę debetową, ale albo na mniej korzystnych warunkach, albo z bardzo wysokim depozytem, często przekraczającym 1 000 euro.

Ceny benzyny i parking

Benzyna na Cyprze jest stosunkowo droga, a jej ceny przekraczają średnią europejską.

Cena waha się od 1,45 eur do 1,65 eur. Dla przykładu, zobacz wykres trendu cenowego na stronie internetowej: fuel-prices.eu/Cyprus.

Gęstość stacji benzynowych jest wystarczająca - można znaleźć stację benzynową w każdym większym mieście, a zatem nie będzie problemu z dotarciem na "opary".

Parkowanie na Cyprze jest łatwe, z dużymi i w większości przypadków bezpłatnymi parkingami przy większości plaż i atrakcji turystycznych. Można również zatrzymać się za darmo na dużych parkingach w największych cypryjskich miastach i kurortach.

Jak działają stacje benzynowe na Cyprze?

Zwykła benzyna określana jest jako "Unleaded 95", natomiast olej napędowy znany jest na stacjach jako "Diesel".

Prawie wszystkie stacje benzynowe na Cyprze są obsługiwane przez personel, ale jeśli chcesz, możesz zatankować samodzielnie. Na większości stacji benzynowych najpierw się płaci, a następnie tankuje.

Wszystkie nowoczesne stacje benzynowe wyposażone są w automaty z kartami kredytowymi, w których wybiera się rodzaj paliwa, wkłada kartę i pobiera dokładnie taką kwotę, jaką faktycznie zatankujesz.

Obsługa i przepisy ruchu drogowego

Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.

Pomimo początkowych obaw, większość kierowców nie ma problemu z jazdą po przeciwnej stronie i wystarczy kilka pierwszych kilometrów, aby się do tego przyzwyczaić. Jeśli jedziesz po lewej stronie po raz pierwszy, zalecamy wynajęcie samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Zasady tutaj są bardzo podobne do tych w pozostałej części Europy, tj. jazda prawostronna.

Problemem mogą byćronda - pamiętaj, że nawet na nich musisz jechać w przeciwnym kierunku, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prawo pierwszeństwa mają zawsze pojazdy poruszające się po rondzie. Należy używać kierunkowskazu zarówno podczas opuszczania ronda (w lewo), jak i podczas jazdy po rondzie (w prawo do momentu opuszczenia ronda).

Na Cyprze obowiązują następujące prędkości:

  • W wiosce - 50 km/h
  • Poza miejscowością - 80 km/h
  • Autostrada - 100 km/h

Podczas jazdy nie wolno jeść, pić ani korzystać z telefonu komórkowego lub podobnych urządzeń elektronicznych.

Porównaj ceny na Cyprze - Rentalcars.com

Światła są obowiązkowe pół godziny po zachodzie słońca do pół godziny przed wschodem słońca.

Przekraczanie granicy z Cyprem Północnym

Samochodem wynajętym na "greckim" Cyprze można przekroczyć granicę z Cyprem Północnym. Tam również jeździ się po lewej stronie. Należy jednak pamiętać o warunkach poszczególnych wypożyczalni samochodów, które mogą zabraniać przekraczania granicy lub pobierać za to opłaty, zwłaszcza ze względu na ograniczoną pomoc dostępną w razie problemów.

Na każdym przejściu granicznym należy wykupić ubezpieczenie w specjalnym kiosku, które jest płatne w euro i tylko gotówką.

  • 3 dni - 20 eur
  • miesiąc - 35 eur

Nie ma tańszych stawek.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.