Nea Paphos

Pafos Park

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, zabytków i architektury, nie powinieneś przegapić wpisanego na listę UNESCO Parku Archeologicznego Pafos, położonego na południe od centrum Pafos. Rozległy obszar, z wieloma pozostałościami starożytnej cywilizacji greckiej i rzymskiej, jest najczęściej określany jako Nea Paphos (lub również Nea Pafos).

Hotele i zakwaterowanie w Pafos

Zwiedzanie zajmuje około godziny. Spodziewaj się niezbyt dobrze utrzymanego miejsca z wieloma mniejszymi wykopaliskami archeologicznymi rozrzuconymi na dużym obszarze.

Dom Dionizosa i teatr rzymski

W Nea Paphos spędzisz około godziny lub dwóch i będziesz mógł podziwiać liczne pozostałości, niektóre z nich bardzo dobrze zachowane. Zabytki pochodzą mniej więcej z IV do II wieku p.n.e., ale są też pozostałości rzymskie z czasów naszej ery. Do najważniejszych zabytków w Nea Pafos należą:

  • DomDionizosa - willa dla zamożnych mieszkańców o powierzchni ponad 2000 m2jest centralnym zabytkiem kompleksu. Szczególnie cenne są dobrze zachowane mozaiki z II wieku p.n.e., które są chronione pod zadaszeniem.
  • Willa Tezeusza - największa z tutejszych willi - prawdopodobnie służyła ówczesnym przywódcom polis. Tutaj również zachowały się liczne mozaiki i kilka kolumn fasady willi.
  • Teatr Rzymski - oryginalny grecki teatr z IV wieku p.n.e. został przebudowany przez Rzymian na przełomie wieków i jest obecnie najlepiej zachowanym zabytkiem w parku.

.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Otwarte codziennie od 8:30 do 19:30, ale tylko do 17:00 w zimie.

Kosztwstępu dla wszystkich 4,50 eur lub 8,50 eur z wizytą w Muzeum Archeologicznym w centrum Pafos.

Oficjalna strona internetowa: www.mcw.gov.cy

Jak dojechać

Główne wejście znajduje się w porcie w południowej części Pafos (lokalizacja pod adresem google.com/maps). W pobliżu znajduje się kilka dużych bezpłatnych parkingów, a także główny dworzec autobusowy miejskich linii portowych.

Do centrum Pafos można dojechać autobusami linii 603, 610 i 618. Do Grobowców Królów i Zatoki Koralowej można dojechać linią 615, a na plaże Geroskipou linią 606.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.