Cypr - bezpieczeństwo i zdrowie

Cypr

Jakie są zagrożenia zdrowotne na Cyprze? Czy jest bezpiecznie i gdzie są miejsca o najwyższym wskaźniku przestępczości?

Szukaj zakwaterowania na Cyprze

Zagrożenia dla zdrowia

Na Cyprze nie występują egzotyczne choroby.

Zagrożenia dla zdrowia wynikają głównie z pływania w morzu i długotrwałego przebywania na słońcu.

Obowiązkowe szczepienia

Zdecydowanie nie potrzebujesz żadnych specjalnych szczepień na Cypr. Ryzyko zarażenia się egzotyczną chorobą, na przykład zapaleniem wątroby lub wścieklizną, jest tutaj minimalne.

Ryzyko związane z pływaniem w morzu

Pływanie w wodach wokół Cypru jest bardzo bezpieczne. Morze Śródziemne jest generalnie wolne od niebezpiecznych fal, a pływanie w osłoniętych zatokach Ayia Napa lub Protaras jest szczególnie łatwe.

Tak zwane prądy wsteczne mogą stanowić zagrożenie, ale na plaży zawsze znajduje się ostrzeżenie z informacją, jak zachowywać się w takich prądach, jeśli występują one regularnie.

W tutejszych morzach nie ma szczególnie niebezpiecznych stworzeń. Na przykład ostatni udokumentowany śmiertelny atak rekina na Cyprze miał miejsce w 1901 roku.

Niebezpieczne zwierzęta i bezpańskie psy

Na Cyprze nie ma niebezpiecznych zwierząt. Występują tu dwa gatunki jadowitych węży: żmija lewantyńska i żmija zygzakowata, a także tarantule i skorpiony.

Jednak ukąszenia lub użądlenia są stosunkowo rzadkie, a zwierzęta te nie stanowią szczególnie dużego zagrożenia podczas poruszania się po zwykłych obszarach turystycznych.

Bezpańskie psy są czasami spotykane na obszarach wiejskich i miejskich, ale w większości przypadków nie zauważają obcych. Chociaż niektóre źródła twierdzą, że na Cyprze żyje do 200 000 bezpańskich psów, rzeczywistość jest dziś znacznie inna.

Spośród wszystkich krajów w regionie, bezpańskie psy są najmniej liczne na Cyprze. Z drugiej strony, bezpańskie koty można znaleźć dosłownie na każdym rogu.

Woda pitna

Według miejscowych woda jest zdatna do picia, jednak zaleca się kupowanie wody butelkowanej. Jakość wody z kranu nie jest tak dobra jak w Europie Środkowej lub Zachodniej i może powodować szkody lub drobne problemy zdrowotne.

Jeśli na przykład gotujesz makaron i gotujesz wodę, nie powinno to stanowić problemu.

Przestępczość

Cypr jest bardzo bezpiecznym krajem, a przestępczość jest prawie zerowa.

Mogą pojawić się pojedyncze problemy, zwłaszcza ze strony obcokrajowców i turystów odwiedzających Cypr. W miejscach turystycznych należy zachować jedynie podstawową ostrożność.

Nocne spacery na Cyprze są bezpieczne i nie odnotowano żadnych poważnych incydentów.

Sytuacja polityczna

Turyści, którzy wjeżdżają do Republiki Cypryjskiej przez legalne przejścia graniczne (na południu Cypru), mogą podróżować do północnej części wyspy i przebywać tam bez ograniczeń. Z kolei turyści przybywający do północnej części wyspy zazwyczaj bez problemów przedostają się na południe, ale mogą napotkać trudności przy próbie opuszczenia południowej części wyspy przez lotniska w Larnace lub Pafos.

Należy pamiętać, że północna część Cypru nie jest uznawana za republikę przez nikogo (poza Turcją), więc w razie problemów pomoc dla turystów przebywających w północnej części wyspy może być ograniczona.

Jeśli rozmawiasz z miejscowymi, pamiętaj, że wyspa jest okupowana przez armię turecką od 1974 roku. W tym czasie wielu Greków cypryjskich zostało wypędzonych ze swoich domów z północy na południe. Kwestia podziału i ponownego zjednoczenia wyspy może być bardzo drażliwa dla niektórych, zwłaszcza dla starszego pokolenia.

Ogólnie jednak sytuacja jest zamrożona jako status quo i obecnie nie dochodzi do przemocy między greckimi i tureckimi Cypryjczykami.

Ryzyko katastrof

Chociaż Cypr znajduje się w strefie trzęsień ziemi, nie występują tu silne, niszczycielskie trzęsienia ziemi. Słabsze trzęsienia ziemi występują średnio dwa razy na 10 lat.

Na Cyprze pada niewiele deszczu, więc ryzyko powodzi jest znikome. Nie występują tu niszczycielskie burze ani huragany.

Ważne kontakty

Poniżej podano numery telefonów, które mogą okazać się przydatne podczas pobytu:

  • Pierwsza pomoc - uniwersalny numer europejski: 112
  • Krajowy numer telefonu - uniwersalny dla policji, pogotowia lub straży pożarnej: 199

Międzynarodowy numer kierunkowy na Cypr to +357.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.