Kourion

Kourion

Kourion to dawne starożytne miasto, a dziś jedno z najważniejszych i największych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Po większości oryginalnych budynków pozostały tylko fundamenty, doryckie kolumny i wykopaliska archeologiczne, a wyjątkiem jest grecko-rzymski teatr, który został całkowicie odrestaurowany i do dziś służy swojemu pierwotnemu celowi, organizując koncerty, przedstawienia i inne wydarzenia kulturalne.

Hotele i zakwaterowanie - Pafos

Starożytne miasto (akropol) Kourion zostało prawdopodobnie założone w II wieku p.n.e. na płaskowyżu o wysokości 100 m tuż nad morzem. Znajduje się około 19 km od dzisiejszego miasta Limassol.

Głównymi atrakcjami akropolu są pozostałości świątyni Apollina, wspomniany wcześniej teatr grecko-rzymski, fundamenty domu gladiatorów czy starożytny stadion.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Otwarte codziennie od 8:30 do 19:30, zimą tylko do 17:00 . Ostatnie wejście jest zawsze 30 minut przed zamknięciem.

Za wstęp płaci się 4,50 EUR.

Oficjalna strona internetowa: mcw.gov.cy

Plaża Kourion

Poniżej parku archeologicznego znajduje się szeroka plaża z widokiem na fotogeniczne klify oraz twardy piasek i kamyki.

W tej części Cypru morze nie jest tak spokojne i często występują większe fale idealne do uprawiania bodysurfingu. Wejście do wody jest łagodne przez pierwsze około 20 metrów, a następnie dno opada bardziej stromo.

Na plaży znajdują się również 3 restauracje.

.

Jak się tu dostać

Przy stanowisku archeologicznym Kourion i na plaży można łatwo i bezpłatnie zaparkować na dużych parkingach. Kourion znajduje się za wioską Episkopi, do której prowadzą znaki.

Z centrum Limassol do klasztoru Agios Ermogenis kursuje autobus linii 16B (rozkład jazdy pokazuje trasy do Agios Ermogenis zaznaczone na zielono). Z przystanku autobusowego do wejścia do Kourion idzie się około 450 metrów wzdłuż drogi (trasa do en.mapy.cz).

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.