Troodos

Troodos

Cypr to nie tylko miejsce na wakacje na plaży, ale także na piękne górskie wędrówki i wycieczki drogowe przez małe wioski jedynego pasma górskiego Troodos. Wspina się on na maksymalną wysokość ponad 1900 metrów i zajmuje prawie dwie trzecie powierzchni Republiki Cypryjskiej.

Zobacz ceny hoteli - Góry Troodos

Możesz wybrać się w góry Troodos na jednodniową wycieczkę z plaży lub polecieć na Cypr tylko po to, by wędrować po tych górach...

Zielone góry i doliny

Krajobraz gór ostro kontrastuje z suchym wybrzeżem i innymi wyspami na Morzu Śródziemnym. Góry Troodos zaskakują gęsto porośniętymi zboczami z wiecznie zieloną roślinnością drzew iglastych świerków i sosen, a także klasycznymi drzewami liściastymi kontynentalnej Europy.

Zaokrąglone szczyty najwyższych partii gór opadają niekiedy stromo do malowniczych zalesionych dolin, w których często w niewyobrażalnych miejscach pojawiają się małe malownicze wioski.

Najwyższym szczytem jest góra Olympos o wysokości 1 952 metrów.

.

Wioski, klasztory i kościoły

Rozrzucone jak koraliki po górach malownicze wioski z typową wiejską architekturą. Niektóre z nich mogą pochwalić się nawet wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki zachowaniu niezwykle interesujących wiejskich kościołów z XIII-XV wieku, które dają wgląd w historię ciężkiego życia w górach. Przyjrzyj się bliżej wybranym interesującym miejscom w górach Troodos.

Zakwaterowanie

Chociaż Troodos nie jest jedną z najczęściej odwiedzanych gór, infrastruktura turystyczna jest dość dobrze rozwinięta i istnieje wiele ofert zakwaterowania. Przeważnie można znaleźć dobrze oceniane pensjonaty lub apartamenty, ale w głównych kurortach można również zatrzymać się w klasycznych hotelach. Ceny oscylują wokół 70 eur.

Transport

Z pewnością najwygodniejszym środkiem transportu jest wynajęty samochód. Jest to jedyny sposób, aby dostać się do wszystkich miejsc bez uzależnienia od rozkładów jazdy, podczas gdy autobus często jeździ tylko do mniejszych wiosek dwa razy dziennie. Drogi w górach Troodos są kręte i strome, ale dobrze utrzymane, oznakowane, a do wszystkich wiosek prowadzą regularne drogi asfaltowe.

Do głównych wiosek można również dojechać autobusem:

  • Troodos: linia 64 (kliknij sekcję Trasy wiejskie) do Limassol (Lemesos), linia 408 bezpośrednio do Nikozji (tylko soboty, niedziele), linia 87 (dni powszednie) do Kakopetria (połączenie z innymi usługami do Nikozji).
  • Kakopetria: linie 405, 407, 408 do Nikozji
  • Omodos: linia 40 (kliknij sekcję Trasy wiejskie) do Limassol (Lemesos)
  • Pano Platres: linia 64 (kliknij na Trasy wiejskie) do Limassol (Lemesos)

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.