Cypr
Cypr

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Cypr

Protaras

David Eiselt zaktualizowany 18. 3. 2024
Fig Tree Bay

Wraz z pobliskim kurortem Ayia Napa, Protaras jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Cyprze. Tętniące życiem miasto jest szczególnie popularne wśród rodzin z dziećmi ze względu na ładnie zagospodarowane i bezpieczne plaże oraz entuzjastów sportu. Oferowanych jest tu mnóstwo sportów wodnych i lądowych.

Po godzinie 20:00 miasto ożywa dzięki licznym restauracjom i barom, ale jest znacznie spokojniejsze niż pełna nocnego życia Ayia Napa.

Hotele przy plaży - Protaras

Plaże i pływanie

Protaras szczyci się jednymi z najpiękniejszych plaż na całym zachodnim Cyprze. W Protaras znajdują się 2 główne plaże.

  • Fig Tree Beach - Czeska "Fig Tree Beach" to piękna piaszczysta plaża z bardzo stopniowym wejściem do wody i płytkim morzem, wieloma ofertami zajęć sportowych, a także mnóstwem restauracji w pobliżu. Fakt, że w promieniu wielu kilometrów nie ma drzew figowych, nie umniejsza piękna tej plaży.
  • Vrissiana Beach - Zaledwie kilkadziesiąt metrów na północ zaczyna się najdłuższa lokalna plaża (około 400 metrów), na której każdy znajdzie odrobinę prywatności. W porównaniu do często zatłoczonej Fig Tree Beach, jest przyjemnie przestronna. Miejscowi porównują Vrissianę do Miami Beach ze względu na podobne budynki w pobliżu (tylko kilka razy mniejsze), turkusowy kolor ciepłego morza i wysadzaną palmami promenadę.
  • Green Bay - Szereg mniejszych piaszczystych plaż w płytkich zatoczkach z czystą wodą rozciąga się w południowej części kurortu
  • Konnos Beach - Niecałe 3 km poniżej miasta znajduje się piękna plaża w zatoce Konnos, otoczona klifami. Szczegóły na jej temat przedstawiamy w specjalnym miniprzewodniku.

.

Zakwaterowanie

Całe miasto Protaras składa się praktycznie tylko z hoteli, apartamentów i willi wakacyjnych. Nie ma tu historycznego centrum i lokalna oferta jest z tym zgodna. Protaras jest jednym z droższych kurortów na Cyprze, najtańszy nocleg w apartamentach w szczycie sezonu wynosi tutaj około 75 eur za noc.

Hotele i zakwaterowanie Protaras

Transport

Protaras leży tuż za końcem autostrady A3, około 60 km od Larnaki. Większość obiektów zapewnia bezpłatny parking na swoim terenie.

Jest również łatwo dostępny autobusem.

AutobusyInterCity zapewniają transport międzymiastowy z następujących miejsc:

Lokalne autobusy są obsługiwane przez OSEA. Jak wszędzie na Cyprze, bilet jednorazowy kosztuje 1,50 eur, bilet całodniowy na transport publiczny w Ayia Napa i okolicach (przez OSEA) wychodzi 5 eur. Linia 102 kursuje do Ayia Napa co 20 minut (w przeciwnym kierunku, oznaczona jako l. 101).

Można również skorzystać z biletu dziennego za 15 eur ważnego na wszystkie połączenia międzymiastowe na Cyprze i cały transport publiczny w Larnace, Nikozji, Pafos, Limassol i regionie Famagusta, który obejmuje Ayia Napa.

Lista i mapa wszystkich tras autobusowych w Ayia Napa: osea.com.cy/en/bus-routes.

Avatar uživatele
David Eiselt

David jest założycielem i dyrektorem generalnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 302 lotami i 49 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.