Cypr
Cypr

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Cypr

Cypr - Pogoda i najlepszy czas na podróż

David Eiselt zaktualizowany 18. 3. 2024

Pogoda na Cyprze jest przyjemna przez cały rok. Lata są suche i bezdeszczowe, podczas gdy zimą czasami spada kilka kropel. Temperatura morza wynosi około 25 stopni, a lato trwa do 8 miesięcy.

Zimy są łagodne, a temperatury mogą osiągnąć 20 stopni. W środku lata można spodziewać się temperatur przekraczających 30 stopni na wybrzeżu i ponad 35 stopni w głębi lądu. Letnie noce są przyjemne z temperaturami powyżej 20 stopni.

Wybierz sezon, który najbardziej Ci odpowiada i zarezerwuj wakacje na Cyprze.

Najlepsze hotele przy plaży - Cypr

Temperatury powietrza i kiedy pada najwięcej

Kiedykolwiek wybierasz się do Cypr, sprawdź, jakiej pogody możesz spodziewać się w Cyprze w każdym miesiącu, kiedy pada najwięcej i najmniej oraz kiedy jest najcieplej.

Pogoda w styczniu

Pierwszy miesiąc roku na Cyprze to "kwietniowa pogoda" z częstymi lekkimi opadami deszczu przeplatanymi słonecznym niebem. Normalne temperatury osiągają 17°C (63°F), ale wieczorem i rano mogą spaść do 7°C (45°F), a w najwyższych partiach gór Troodos w tym czasie pada śnieg.

Pogoda w lutym

Pogoda w lutym na Cyprze jest bardzo podobna do tej w styczniu. Średnie temperatury oscylują wokół 17°C, z częstymi opadami deszczu, ale są one krótkotrwałe i nie ograniczają znacząco zwiedzania miast i wiosek. Nawet w lutym śnieg nadal leży na szczytach gór Troodos, a jazda na nartach jest nadal możliwa.

Pogoda w marcu

Temperatury rosną powoli w marcu, a najwyższa średnia dzienna wynosi około 19°C, choć nadal jest zimno rano i wieczorem (nawet poniżej 10°C). Opady deszczu są rzadsze niż zimą, ale od czasu do czasu pada deszcz, zwłaszcza w południowych częściach wyspy.

Marzec jest więc idealnym miesiącem na zwiedzanie miast i zabytków.

Pogoda w kwietniu

W kwietniu wiosna na Cyprze jest w pełnym rozkwicie. Temperatury w ciągu dnia regularnie osiągają 22°C, deszcz jest rzadkością, ale przyroda jest nadal nasycona wodą z zimy i wszystko pięknie kwitnie. Południowe stoki Troodos są bujnie zielone, podobnie jak lasy Parku Narodowego Akamas.

Przeważnie słoneczna pogoda z niewielkimi szansami na ekstremalne warunki zachęca do zwiedzania Cypru zarówno na wsi, jak i w miastach.

Pogoda w maju

Maj na Cyprze jest pierwszym miesiącem, w którym temperatury powietrza regularnie wzrastają powyżej letniego maksimum wynoszącego 25°C. Deszcz jest rzadkością, a słoneczne dni dominują w tym miesiącu.

Na kąpiel w morzu warto poczekać do końca maja, kiedy woda w płytkich wodach ma już ponad 20°C.

Pogoda w czerwcu

W czerwcu pogoda na Cyprze przechodzi w tryb letni. Średnie temperatury wzrastają do 30°C, ale nie ma wyjątków od upału 35°C, od którego można uciec tylko w górach. Deszcz w czerwcu jest rzadkością, podobnie jak chmury na niebie.

Morze jest już przyjemnie ciepłe na całym wybrzeżu - sezon letni jest w pełnym rozkwicie.

Pogoda w lipcu

Wakacje na Cyprze charakteryzują się wysokimi temperaturami wynoszącymi średnio ponad 32°C i bezchmurnym niebem. Lipiec jest szczególnie dobry do opalania się i pływania w morzu, natomiast wysokie temperatury nie sprzyjają zwiedzaniu miast i zabytków.

Chłodniej jest jedynie w zalesionych górach Troodos, gdzie przez kilka dni można wybrać się na piesze wycieczki.

Pogoda w sierpniu

Sierpień jest najgorętszym miesiącem w roku, ze średnimi temperaturami około 33°C. Jednak maksymalne temperatury przekraczające 40°C nie są niczym wyjątkowym, co praktycznie uniemożliwia robienie czegokolwiek innego niż opalanie się i pływanie w morzu.

Nie zmarzniesz zbytnio nawet w morzu, którego woda ma ponad 30 °C. Opady deszczu w sierpniu są rzadkie i nie występują letnie burze.

Pogoda we wrześniu

Wrzesień na Cyprze nie stracił nic ze swojego letniego smaku. Temperatury są znacznie przyjemniejsze niż w czasie wakacji, kiedy zwykle wynoszą około 30°C. We wrześniu na Cyprze w ogóle nie pada, a opady deszczu są dość wyjątkowe na całej wyspie.

Temperatura wody jest wtedy prawie taka sama jak temperatura powietrza, zwykle około 30 °C.

Pogoda w październiku

Lato w październiku? Na Cyprze to żaden problem. Temperatura powietrza wynosi średnio około 28°C, podobnie jak temperatura wody w morzu.

Deszcz jest również wyjątkowy w październiku, z bardzo lekkimi opadami pod koniec października i w listopadzie.

Pogoda w listopadzie

Dopiero w listopadzie letnia pogoda powoli zanika, a średnie temperatury spadają do 22°C, ale dni z temperaturami powyżej 25°C nie są wyjątkiem.

Opady deszczu również rosną, ale nie należy spodziewać się długotrwałych opadów, średnio 5 dni deszczu w miesiącu i tylko przez kilkadziesiąt minut.

Pogoda w grudniu

Grudzień jest najbardziej deszczowym miesiącem na Cyprze, z normalnymi opadami wynoszącymi około 95 mm. Oznacza to dość częste prysznice, ale nie przeszkadzają one tak bardzo, jak w tym samym okresie w chłodniejszej Europie kontynentalnej.

W rzeczywistości średnie temperatury w grudniu wzrastają do około 18°C.

Temperatury morza i kiedy pływać na Cyprze

Cypr jest miejscem o najdłuższym sezonie kąpielowym w Europie. Woda morska zaczyna się nagrzewać już w maju, kiedy pod koniec miesiąca regularnie przekracza 21°C.

Najlepsze hotele przy plaży - Cypr

Temperatury różnią się tylko nieznacznie w zależności od kurortu.

Na Cyprze można wygodnie kąpać się od maja do listopada, kiedy temperatura morza zwykle przekracza 20 °C.

  • Maj - 22 °C
  • Czerwiec - 24 °C
  • Lipiec - 27 °C
  • Sierpień - 30 °C
  • Wrzesień - 30 °C
  • Październik - 28 °C
  • Listopad - 26 °C

Zimą temperatura morza spada do 18-20°C.

Sprawdź wskazówki dotyczące najpiękniejszych plaż na Cyprze w sekcji Aktywności i rzeczy do zobaczenia na Cyprze.

Tabela temperatur w ciągu roku

Cypr - Pogoda taka sama na całej wyspie

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
Woda
styczeń
deszcz
15 °C
18 °C
luty
deszcz
15 °C
17 °C
marsz
słoneczny
17 °C
17 °C
kwiecień
słoneczny
22 °C
18 °C
może
słońce
26 °C
21 °C
czerwiec
słońce
30 °C
24 °C
lipiec
słońce
32 °C
27 °C
sierpień
słońce
32 °C
28 °C
wrzesień
słońce
30 °C
28 °C
październik
słońce
28 °C
26 °C
listopad
deszcz
20 °C
23 °C
grudzień
deszcz
16 °C
20 °C

Kiedy przejść do Cypr

To, kiedy wybrać się na Cypr, zależy od tego, czego dokładnie oczekujesz od wakacji.

Pływanie i letnie atrakcje

Jak wspomniano powyżej, Cypr ma długi sezon letni. Na typowe wakacje na plaży można udać się na Cypr w dowolnym momencie od końca maja do końca października, kiedy można cieszyć się bardzo ciepłym morzem i wysokimi temperaturami powietrza.

Należy uważać na okres wakacyjny, tj. lipiec i sierpień. Temperatury mogą sięgać nawet ekstremalnych 40°C, a te miesiące są naprawdę odpowiednie tylko na wakacje na plaży. Logicznie rzecz biorąc, jest to również pora roku, w której ceny zakwaterowania i usług są najwyższe, wzrastając do dwukrotności normalnych cen.

Zwiedzanie i piesze wycieczki

Cypr jest całorocznym miejscem docelowym dla aktywności innych niż plażowanie. Możesz zwiedzać miasta i zabytki w dowolnym momencie.

Jeśli turystyka piesz a jest głównym celem Twoich wakacji, udaj się na Cypr między marcem a majem lub od października do listopada, kiedy temperatury są najprzyjemniejsze.

A jeśli chcesz doświadczyć czegoś naprawdę niezwykłego i skorzystać z najbardziej wysuniętego na południe ośrodka narciarskiego w Europie, wybierz się na Cypr w styczniu lub lutym.

Hotele i zakwaterowanie na Cyprze

Avatar uživatele
David Eiselt

David jest założycielem i dyrektorem generalnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 302 lotami i 49 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.