Pafos

Pafos

Największe miasto i kurort w zachodniej części Cypru, Pafos (pisane po grecku jako Pafos) jest jednym z dwóch głównych punktów odlotów, wraz z Larnaką, dzięki międzynarodowemu lotnisku Pafos PFO.

Hotele i zakwaterowanie - Pafos

Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje bogate starożytne pozostałości, ale miłośnicy plażowania i pływania również znajdą tu coś dla siebie. W rzeczywistości Pafos i jego okolice są jednym z najlepszych miejsc do plażowania na Cyprze.

Plaże i pływanie

Ponieważ historyczne centrum Pafos leży około 1 km od morza, można doświadczyć wspaniałych wrażeń z pływania praktycznie w samym mieście z naturalnym tłem surowego, bardzo skalistego wybrzeża, bez zgiełku dużego miasta, które jest dosłownie tuż za rogiem. Do najlepszych plaż w mieście należą:

 • Venus Beach - Piękna naturalna plaża ze skalistą linią brzegową, ale sama plaża pokryta jest drobnym złotym piaskiem. Sąsiedni ośrodek oferuje również wynajem leżaków i parasoli dla ogółu społeczeństwa. Wartością dodaną plaży jest turkusowa, czysta woda i spokojne otoczenie (lokalizacja na google.com/maps). Kursuje tu autobus 615.
 • Lighthouse Beach - Odosobniona, przestronna plaża z drobnym białym piaskiem na obrzeżach miasta w pobliżu latarni morskiej jest idealna do oglądania zachodów słońca i spokojnego dnia nad morzem (lokalizacja pod adresem google.com/maps). Kursuje tu autobus 615.
 • Kato Paphos - Południowa część miasta, znana jako Kato Paphos, to centrum większych hoteli i kurortów oraz małych miejskich plaż oddzielonych kamiennymi pomostami. Niektóre plaże są pokryte drobnym, jasnym piaskiem, inne są sztucznie zbudowane na betonowych powierzchniach zacienionych palmami. Kurort Kato Paphos jest idealny dla miłośników życia dziennego i nocnego (jego lokalizacja na google.com/maps). Przez Kato Papshos przebiega większość linii autobusowych transportu publicznego.
 • Geroskipou Beach - najbardziej wysunięta na południe plaża Pafos jest również jedną z najdłuższych i jest całkowicie publiczna. Nie ma wyznaczonych stref dla hoteli, jak w przypadku powyższych plaż (lokalizacja na google.com/maps). Kursują tu autobusy 606 i 611

Inne bardzo znane plaże leżą niedaleko poza granicami miasta i przygotowaliśmy dla nich osobne miniprzewodniki: plaża Coral Bay i plaża Petra tou Romiou.

Zabytki i atrakcje

Zdecydowanie najważniejszymi zabytkami na całym Cyprze, dla których Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są liczne i dobrze zachowane pozostałości starożytnej Grecji, dla których również przygotowaliśmy specjalny miniprzewodnik:

 • Nea Pafos - Stanowiska archeologiczne całego starożytnego miasta
 • Tombs of the Kings - miejsca pochówku wykute w skale, które były wykorzystywane głównie w okresie hellenistycznym i romańskim

Inne ważne zabytki w Pafos obejmują:

 • TwierdzaWenecka - średniowieczny zamek chroniący wejścia do portu, pierwotnie bizantyjski, później przebudowany w XVI wieku za czasów Republiki Weneckiej, wstęp za 2,50 eur
 • Kościół Agioi Anargyroi - największy kościół w Pafos i ważny punkt orientacyjny miasta, zbudowany w pięknym stylu bizantyjskim i pochodzący z 1649 r., wstęp bezpłatny
 • Teatr grecko-rzymski - amfiteatr między portem a kościołem Agioi Anargyroi, wstęp wolny

Zakwaterowanie Pafos

Miasto Pafos oferuje prawdopodobnie największą koncentrację zakwaterowania na całym Cyprze. Prywatne apartamenty można kupić poza sezonem od 35 eur za noc dla 2 osób, a klasyczne hotele od około 45 eur. W szczycie sezonu ceny wzrastają nawet o 50%.

Pafos jest również domem dla największej liczby nadmorskich kurortów i luksusowych hoteli na Cyprze, gdzie ceny za noc w pokoju dwuosobowym zaczynają się od około 125 eur latem.

Transport

Transport publiczny w Pafos zapewnia około 15 często kursujących linii firmy transportowej OSYPA.

Bilet jednorazowy kosztuje 2 eur, bilet nocny 3 eur, a bilet dzienny 6,50 eur. Bilet można kupić gotówką u kierowcy lub kartą w kasie na dworcu autobusowym przy porcie (Harbour) lub na dwóch głównych stacjach w centrum (Market i Karavella).

Najbardziej ruchliwe linie kursują raz na 10-20 minut. Będziesz korzystać głównie z następujących usług:

 • Port - centrum: linie 603 (dłuższa trasa - ok. 15 minut), 610, 618 (krótsze trasy - ok. 10 minut)
 • Port - Grobowce Królów - Coral Bay: 615
 • Port - plaże Kato Paphos - plaże Geroskipou: 606, 611
 • Centrum - plaże Kato Pafos - plaże Geroskipou: 601,

Bilet dzienny jest również ważny za 15 euro na wszystkie publiczne usługi autobusowe na Cyprze, w tym dalekobieżne.

.

Międzymiastowa komunikacja autobusowa jest łatwa w nawigacji. Usługi publiczne są tutaj obsługiwane przez jedną firmę, InterCity Buses, z jej zielonymi autobusami. Z Laranki kursują następujące linie:

Główny dworzec autobusowy Karavella znajduje się w tym miejscu (lokalizacja na en.mapy.cz).

Szczegółowe informacje na temat autobusów lub wypożyczalni samochodów można znaleźć w rozdziale Transport na Cyprze.

Parkowanie w Pafos jest stosunkowo bezproblemowe. W mieście znajduje się wiele bezpłatnych parkingów w pobliżu głównych zabytków, gdzie najlepiej się zatrzymać. Z drugiej strony nie zalecamy regularnego parkowania na ulicach.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.