Cypr - mapa i geografia

Cypr

Czy chcesz dowiedzieć się, gdzie na mapie znajduje się Cypr i jaka jest jego lokalizacja przed podróżą? Jak wygląda mapa drogowa Cypru lub gdzie znaleźć kurorty i inne ciekawe miejsca, które chcesz zobaczyć? Zapoznaj się z mapami Cypru, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Najlepsze hotele przy plaży - Cypr

Położenie Cypru

Cypr to wyspa położona we wschodniej części Morza Śródziemnego na obszarze między Europą, Azją i Afryką. Chociaż geograficznie należy do Azji, kulturowo, ekonomicznie i politycznie Cypr jest jednym z najbardziej europejskich krajów.

Wyspa leży około 180 km na zachód od Syrii i Libanu, 80 km na południe od Turcji i 430 km na wschód od greckiej wyspy Rodos.

Mapy atrakcji turystycznych

Gdzie można znaleźć najlepsze plaże na Cyprze lub ciekawe zabytki? Wystarczy spojrzeć na naszą mapę najlepszych miejsc turystycznych:

Jeśli planujesz piesze wędrówki lub jazdę na rowerze, przydatne będą mapy szlaków turystycznych online i oczywiście nie brakuje map zakwaterowania i hoteli:

Mapa Cypru online

Podział Cypru

Wyspa Cypr jest podzielona na południową "grecką" część, która jest powszechnie uznawanym państwem i tematem tego przewodnika, oraz północną część turecką, oficjalnie Turecką Republikę Cypru Północnego. Podczas gdy ta ostatnia jest uważana za odrębne państwo, jest ona uznawana tylko przez Turcję. "Południowy" Cypr uważa tę sytuację za turecką okupację swojego terytorium.

Podróżni z UE mogą bez problemu przekraczać granicę cypryjsko-turecką tam i z powrotem, nawet posiadając tylko dowód osobisty (szczegółowe informacje znajdują się w rozdziale"Dokumenty podróży na Cypr").

Geografia

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, po Sycylii i Sardynii.

Jest zdominowany przez góry Troodos, które znajdują się w głębi lądu. Największą górą jest Olimp o wysokości 1 952 metrów, na którym zimą można jeździć na nartach.

Cypr ma wiele starych, oryginalnych wiosek, które zachowały swoje oblicze przez wiele stuleci. Wioski te zachowały wiele starych i oryginalnych zwyczajów, które z pewnością Cię urzekną.

Na zachodzie Cypru znajduje się Park Narodowy Półwyspu Akamas, który oferuje niesamowity spektakl pięknych klifów i kamienistego morza. Na wschodzie kraju znajdują się popularne miejscowości turystyczne Ayia Napa i Protaras, które przyciągają dużą liczbę turystów z całego świata.

Cypr jest domem dla 4 głównych miast.

Nikozja - stolica znajduje się w głębi lądu i jest podzielona na dwie części, grecką i turecką. Nikozja jest głównym centrum finansowym i handlowym i można tu znaleźć wiele znanych na całym świecie firm. Najpopularniejszym sportem jest piłka nożna, a APOEL Nikozja to drużyna znana w całej Europie.

Limassol - Leży na południowym wybrzeżu, na którym znajduje się największy port na Cyprze. Jest to drugie co do wielkości miasto i zostało ogłoszone trzecim co do wielkości miastem na świecie z obiecującymi ambicjami. Znajdziemy tu wspaniałą promenadę wysadzaną palmami z pięknym widokiem na morze. W lutym koniecznie odwiedź słynny na całym świecie karnawał, który trwa kilka dni, a będziesz się dobrze bawić. Jeśli jesteś miłośnikiem życia nocnego i niekończących się imprez, koniecznie odwiedź Guaba Beach Bar, który znajduje się tuż przy plaży, w miesiącach letnich.

Larnaka - miasto z największym lotniskiem i trzecie co do wielkości miasto na Cyprze. Znajduje się tu słone jezioro, które zimą jest pełne wody i można zobaczyć stada flamingów, które przebywają tu od listopada do marca.

Pafos - Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki wielu starożytnym pozostałościom, zostało Stolicą Kultury w 2017 roku. Położone w południowo-zachodniej części wyspy, atrakcje obejmują park archeologiczny, w którym możemy zobaczyć pozostałości greckich i rzymskich miast. Kilka kilometrów od miasta znajduje się miejsce narodzin greckiej bogini Afrodyty (Petra tou Romiou). Do Pafos można dotrzeć bezpośrednio samolotem lub autobusami międzymiastowymi z Larnaki, Limassol lub Nikozji.

Cypr w liczbach

Na koniec tego rozdziału przedstawiamy także kilka ciekawych rekordów geograficznych Cypru.

  • Najwyższa góra - Olympos (1 952 m n.p.m.)
  • Najdłuższa rzeka - Pedieos (98 km)
  • Kraje sąsiadujące - 0 (Cypr ma tylko granice morskie z Turcją, Syrią, Libanem, Izraelem, Egiptem i Grecją)
  • Długość linii brzegowej - 648 km
Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.