Akamas

Park Narodowy Akamas

Ten park narodowy na północno-zachodnim krańcu wyspy jest jednym z najbardziej magicznych miejsc na Cyprze. Będziesz zaskoczony dziką przyrodą, skalistym, chropowatym wybrzeżem z licznymi nawisami i basenami morskimi, nagimi skałami przylądka Arnaoutis, które przechodzą w głąb lądu w głębokie, gęsto zalesione kaniony i wąwozy ze strumieniami lub małymi wodospadami. Cały obszar jest parkiem narodowym, a jego nazwa nawiązuje do syna Tezeusza, bohatera wojny trojańskiej.

Zakwaterowanie w regionie Akamas

Wszystkie obiekty parku narodowego są dostępne bezpłatnie.

Łaźnie Afrodyty i Błękitna Laguna

Jedną z najbardziej znanych atrakcji parku narodowego jest niewielki naturalny basen w głębokim lesie, zaledwie kilkadziesiąt metrów od wybrzeża. To właśnie tutaj, w Łaźniach Afrodyty, grecka bogini miłości Afrodyta miała spotkać Adonisa. Z Łaźni Afrodyty można podążać dalej oznakowanymi szlakami turystycznymi:

  • Wzdłuż wybrzeża przez około 3,5 km do Błękitnej Laguny, pięknej małej zatoki z krystalicznie czystą wodą, w której można również pływać.
  • Wspiąć się bardzo stromymi ścieżkami na płaskowyż (ok. 1,5 km), skąd można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na czubek półwyspu Akamas
  • Mapa szlaków turystycznych w Łaźniach Afrodyty - en.mapy.cz

.

Kanion Avakas

Na zachodnim wybrzeżu i w południowej części parku narodowego nie można przegapić wizyty w trzech głębokich wąwozach o prawie prostopadłych ścianach. Wzdłuż dna kanionów biegną jednak szlaki turystyczne, z którymi poradzą sobie nawet mniej wytrenowani podróżnicy.

Najsłynniejszym kanionem jest wąwóz Avakas, prowadzący około 2 km (w jedną stronę), podczas którego oprócz stromych skał podziwiać można bogatą florę z kilkoma endemicznymi gatunkami roślin, które nie rosną nigdzie indziej na świecie.

.

Plaża Lara

W najbardziej oddalonej części parku narodowego na zachodnim wybrzeżu, odwiedź prawie bezludną, piękną 200-metrową plażę Lara w łagodnej zatoczce. Cudownie czyste morze, drobny żółty piasek i minimalna liczba odwiedzających tworzą idealne warunki do spokojnego pływania i opalania.

.

Zakwaterowanie

Ponieważ park narodowy ma powierzchnię około 250 km2 i wiele ciekawych miejsc, warto zatrzymać się w jego pobliżu na co najmniej 1 lub 2 noce. Najbliższe miasta z zakwaterowaniem to Polis Chrysochous, Neo Chorio lub Peyia. Pafos, oddalone o 25 km, również nie jest daleko.

Transport

Jeśli chcesz odwiedzić wszystkie interesujące miejsca Akamas NP, samochód jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Wszystkie parkingi przy głównych atrakcjach są bezpłatne.

Jednak do większości interesujących miejsc można dotrzeć autobusem, choć będzie to zależne od rozkładu jazdy. Wszystkie bilety zawsze kosztują 1,50 eur / jeden przejazd.

  • Linia 645: Pafos - Polis Chrysochous (raz na godzinę)
  • Linia 622: Polis Chysochous - Łaźnie Afrodyty (raz na godzinę)
  • Linia 616: Zatoka Koralowa - Agios Georgios Pegeias, około 2 km od wąwozu Avakas.

Mapa interesujących miejsc w Akamas NP

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.