Cypr - czym najlepiej podróżować

Cypr

Cypr to świetne miejsce na połączenie relaksujących wakacji nad morzem ze zwiedzaniem miast i obszarów górskich. Jednocześnie wyspa nie jest zbyt duża i można odwiedzić wszystkie główne atrakcje podczas tygodniowych wakacji.

Na Cyprze nie ma kolei, ale istnieją stosunkowo tanie wypożyczalnie samochodów i dobry transport publiczny między głównymi miastami.

Samochodem

Jeśli zamierzasz podróżować po Cyprze poza miastami i do bardziej odległych obszarów, zdecydowanie potrzebujesz samochodu. Ponieważ każdy korzysta z samochodu, istnieje duża konkurencja dla firm wynajmujących samochody, więc możliwe jest wynajęcie samochodu w dość przystępnej cenie.

Jazda na Cyprze odbywa się po lewej stronie, a natężenie ruchu jest dość duże, jeśli nie wierzysz w jazdę po lewej stronie, nie martw się. Większość wypożyczalni oferuje samochody z automatyczną skrzynią biegów, dzięki czemu szybko przyzwyczaisz się do jazdy.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wynajmu samochodów i podróżowania samochodem na Cyprze, przeczytaj nasz artykuł Wynajem samochodów na Cyprze.

Autobusy na Cyprze

Tylko autobusy zapewniają transport publiczny na Cyprze. Nie ma kolei, tramwajów ani nawet metra.

Usługi autobusowe są jednak bardzo łatwe w nawigacji i korzystaniu z biletów.

Oprócz linków do poszczególnych firm autobusowych, można skorzystać ze strony internetowej Cyprus By Bus, która jest regularnie aktualizowana dwa razy w roku i pokazuje rozkłady jazdy i ceny biletów dla absolutnie każdej trasy autobusowej na wyspie - dalekobieżnej, miejskiej i regionalnej.

Autobusy dalekobieżne InterCity

Nowoczesne, klimatyzowane autobusy dalekobieżne InterCity kursują między głównymi miastami. Bilety zawsze kupuje się u kierowcy w autobusie. Autobusy InterCity kursują tylko między głównymi miastami i nie zatrzymują się nigdzie na trasie, z wieloma przystankami tylko w miastach, do których i z których jadą.

Bilety nie są drogie, a usługi są stosunkowo niezawodne, choć należy spodziewać się opóźnień ze względu na duży ruch w mieście.

Bilety w jedną stronę kosztują od 4 eur do 10 eur, a wszystkie trasy oferują również zniżki na całodzienne przejazdy, które są ważne tylko na określonej trasie.

Bilety można kupić u kierowcy w gotówce, a za mniejsze kwoty można płacić tylko banknotami do 10 euro.

Można również skorzystać z biletu dziennego o wartości 15 € (ważnego tylko w dniu kalendarzowym, a nie 24 godziny), ważnego nie tylko we wszystkich autobusach InterCity, ale także na wszystkich trasach regionalnych i we wszystkich miastach w transporcie publicznym.

Autobusy InterCity kursują na następujących głównych trasach, kliknij na trasę poniżej, aby zobaczyć rozkład jazdy i ceny biletów:

Na stronie InterCity Buses można również zobaczyć tabelę podsumowującą wszystkie ceny biletów: intercity-buses.com/ticket-prices. Zniżki studenckie są teraz ważne tylko dla studentów studiujących na cypryjskich uniwersytetach.

.

Autobusy dalekobieżne na lotnisko

Specjalne autobusy dalekobieżne łączą lotniska w Larnace (LCA) i Pafos (PFO) z głównymi cypryjskimi miastami.

Firma Kapnos Airport Shuttle zapewnia transport na tych trasach.

Bilety można kupić w kasie na lotnisku w Larnace w hali przylotów oraz u kierowcy w drodze z lotniska w Pafos.

 • Lotnisko Larnaka - Nikozja
 • Lotnisko Larnaka - lotnisko Pafos
 • Lotnisko Larnaka - lotnisko Ayia Napa - lotnisko Protaras (tylko od maja do października)
 • Lotnisko Pafos - lotnisko Nikozja
 • Lotnisko Pafos - Lotnisko Larnaka

Afiliacja Limassol Airport Express następnie kursuje z obu cypryjskich lotnisk do Limassol (Lemesos). Bilety ponownie kupuje się w kasie na lotnisku w Larnace, natomiast na lotnisku w Pafos można je nabyć u kierowcy.

Gdzie znajdują się dworce autobusowe?

Gdzie znajdują się główne dworce autobusowe w największych miastach na Cyprze?

 • Larnaka - przy nadmorskiej promenadzie Finikoudes (lokalizacja na trasie en.mapy.cz), nie ma jednego dużego dworca autobusowego, tylko przystanek na ulicy, na którym zatrzymują się wszystkie autobusy InterCity. Centralny dworzec autobusowy dla autobusów miejskich znajduje się około 250 metrów na północ.
 • Pafos - nowy dworzec autobusowy Karavella (lokalizacja przy ul. en.mapy.cz)
 • Limassol - dworzec autobusowy w nowym porcie (lokalizacja na en.mapy.cz)
 • Nikozja - dworzec autobusowy Solomou Square (lokalizacja przy en.mapy.cz)

Autobusy transportu publicznego

Każde większe miasto posiada własną sieć transportu publicznego. Ceny biletów są bardzo podobne na całym Cyprze

 • 1 przejazd (bez możliwości przesiadki) - 1,50 eur w Limassol i Ayia Napa/Protaras/Paralimni, 2 eur w Pafos, 2,40 eur w Larnace i Nikozji
 • 1 przejazd od 21:00 do 6:00 - 2,50 eur w Limassol, Pafos i Ayia Napa/Protaras/Paralimni, 4 eur w Larnace i Nikozji
 • Cały dzień w określonych środkach transportu publicznego - 5 eur w Limassol i Ayia Napa/Protaras/Paralimni, 6,50 eur w Pafos, 7,50 eur w Larnace i Nikozji
 • Cały dzień we wszystkich autobusach na Cyprze, w tym dalekobieżnych InterCity - 15 eur

Rozkłady jazdy i trasy w każdym mieście/obszarze można znaleźć na następujących stronach internetowych:

 • Transport publiczny w Larnace i Nikozji - Cyprus Public Transport
 • Transport publiczny Ayia Napa i Protaras - OSEA
 • Transport publiczny Pafos, Polis Chrysochous i Coral Bay - OSYPA
 • Transport publiczny w Limassol - EMEL

Szczegółowe informacje na temat transportu na oba cypryjskie lotniska można znaleźć w naszych przewodnikach po lotnisku w Larnace i Pafos.

.

Gdzie kupić bilety?

Bilety jednorazowe są zawsze kupowane u kierowcy i można za nie zapłacić wyłącznie gotówką.

W Limassol, Pafos i Ayia Napa można kupić u kierowcy bilet jednodniowy na konkretne miasto. W Larnace i Nikozji bilety te można kupić wyłącznie w kasach biletowych, patrz lista kas biletowych.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.