Antigua i Barbuda - co robić

Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda to typowy karaibski raj, gdzie podróżuje się głównie dla słońca i morza. Aktywności są zatem głównie związane z wodą i nie będziesz się dobrze bawić w głębi wysp.

365 plaż na każdy dzień roku

Plaże są główną atrakcją Antigui i Barbudy. Dzięki nierównej i zróżnicowanej linii brzegowej, licznym zatoczkom i fotogenicznym zalesionym wzgórzom, tutejsze plaże należą do najpiękniejszych na Karaibach.

Znajdź najlepsze zakwaterowanie przy plaży

Wszystkie plaże pokryte są drobnym białym piaskiem, miejscami zmieszanym z małymi kamykami, ale nie przeszkadza to w przyjemnym wylegiwaniu się lub spacerowaniu. Karaiby u wybrzeży Antigui są krystalicznie czyste, a wejście do wody jest stopniowe i bardzo bezpieczne.

Czy wszystkie plaże są publiczne?

Wiele plaż jest zajętych przez duże ośrodki hotelowe z własnymi barami, leżakami i ogrodzonym dostępem od strony lądu.

Jednak zgodnie z prawem wszystkie plaże są bezpłatne dla wszystkich odwiedzających na całej ich długości. Można więc bez przeszkód odwiedzać części plaż w ośrodkach hotelowych, nawet jeśli zatrzymamy się w zupełnie innym hotelu.

Jednak ośrodki wypoczynkowe mogą mieć udogodnienia na częściach swoich plaż przeznaczonych wyłącznie dla gości, z których nie będziesz mógł korzystać (zazwyczaj leżaki lub toalety). Ponadto jazda samochodem po plażach w ośrodkach hotelowych jest zwykle niemożliwa. Musisz zaparkować przed konsjerżem i przejść przez ośrodek na plażę.

Jak wyposażone są plaże na Antigui i Barbudzie?

Plaże w ośrodkach hotelowych są dobrze wyposażone w wygodne leżaki, parasole i w pełni zaopatrzone bary lub restauracje.

Poza kurortami plaże są bardziej naturalne. Zwykle jednak można znaleźć plaże z wypożyczalniami leżaków i parasoli oraz mniej lub bardziej prowizorycznymi barami z przekąskami. Nie jest jednak dobrym pomysłem poleganie na sklepach na plaży, ponieważ nie wszędzie będziesz w stanie kupić coś do jedzenia. Dlatego zawsze zabieraj ze sobą wystarczający zapas napojów i jedzenia.

Koszt wypożyczenia dwóch leżaków i jednego parasola na większości plaż wynosi od 15 do 20 usd. Zawsze można płacić wyłącznie gotówką, zarówno w dolarach amerykańskich, jak i wschodniokaraibskich.

Zaletą plaż Antigui jest naturalny cień z dojrzałych drzew, które można znaleźć prawie wszędzie.

Jakie są najlepsze plaże na Antigui i Barbudzie?

Kraj szczyci się 365 plażami, więc aby ułatwić znalezienie drogi, oto przegląd najlepszych z nich.

Tętniące życiem plaże z pełnym zapleczem

Szukaj najczęściej odwiedzanych plaż, przy których znajdują się stragany z pamiątkami, bary i drogie restauracje pod tymi nazwami:

Plaże z najpiękniejszymi zachodami słońca

Uwielbiasz wczesne wieczory nad morzem, kiedy zachodzące słońce stopniowo zmienia piasek z białego na złoty i głęboko czerwony? W takim razie wybierz się na te plaże:

Osierocone plaże naturalne

Jeśli wolisz absolutną prywatność i plaże, na których przebywa tylko kilka osób, Barbuda jest idealnym miejscem:

Ale takie plaże można znaleźć na samej Antigui:

Nurkowanie z rurką

Antigua i Barbuda ma jedne z najlepszych miejsc do snorkelingu na Karaibach. W szczególności wyspa Antigua jest doskonałym miejscem do nurkowania z rurką dzięki rafom koralowym i zamkniętym zatokom ze spokojnymi wodami.

Ogromną zaletą Antigui jest to, że nie trzeba wypływać łodzią na odległe rafy koralowe, aby nurkować z rurką, ale po prostu trzymać się krawędzi plaż.

Podwodne życie jest tu bogate w setki gatunków kolorowych ryb, płaszczki są również obfite, a może nawet będziesz miał szczęście zobaczyć żółwie. Na Karaibach chyba tylko Curacao, Aruba i Belize są lepszymi miejscami do snorkelingu.

Gdzie najlepiej nurkować z rurką na Antigui?

Które plaże są najlepsze do snorkelingu? Ogólnie rzecz biorąc, szukaj zamkniętych zatok z nierównymi skalistymi krawędziami, które tworzą doskonałe warunki dla raf koralowych. Są one domem dla setek gatunków ryb.

1. Galleon Beach (z wrakiem statku)

Mniej znane, ale naszym zdaniem najlepsze miejsce do snorkelingu w kraju. Plaża Galleon znajduje się 10 minut jazdy od English Harbour, a najlepsze miejsce do snorkelingu znajduje się na wschodnim krańcu wzdłuż skał.

Plaża Galleon jest świetna głównie ze względu na łatwo dostępny mały wrak statku, który leży mniej niż 30 metrów od brzegu przy niskiej wodzie. Nie potrzebujesz nawet płetw, aby dopłynąć do wraku.

2. Deep Bay

Ta długa zatoka na zachodnim wybrzeżu oferuje kilkaset metrów skalistego dna wzdłuż północnej krawędzi zatoki z dużą ilością raf koralowych i minimalną liczbą ludzi na plaży.

Deep Bay znajduje się nieco na uboczu głównych prądów, ale stosunkowo łatwo do niej dojechać samochodem.

3. Stingray City

Jeśli chcesz mieć pewność, że spotkasz płaszczki, z którymi będziesz mógł popływać lub je nakarmić, udaj się do miasta Willikies w północno-wschodniej części Antigui. Tutaj prywatna firma organizuje krótkie wycieczki łodzią do płytkiej zatoki, która jest rajem dla płaszczek, a także innych gatunków ryb.

Wycieczka snorkelingowa kosztuje 60 USD, ale zdecydowanie warto.

Zarezerwuj samochód na lotnisku Antigua

Gdzie wypożyczyć/kupić fajkę do nurkowania?

Na Antigui jest wiele miejsc, w których można wypożyczyć lub kupić sprzęt do snorkelingu, zwłaszcza w kurortach English Harbour, Jolly Harbour i Long Bay Beach. Znajdziesz również kilka sklepów ze sprzętem w centrum St. John's.

Wypożyczenie pełnego zestawu sprzętu (gogle, fajka i płetwy) kosztuje około 15 usd dziennie. Zakup to koszt około 160 usd.

Wypożycz kajak morski

Dzięki nierównej linii brzegowej, spokojnym wodom i wielu mniej znanym, zacisznym miejscom do nurkowania z rurką, wypożyczenie kajaka morskiego jest jedną z najpopularniejszych atrakcji na Antigui.

Wybierz się na relaksującą wycieczkę po wodzie do dowolnego miejsca. Wypożyczalnie kajaków morskich można znaleźć na każdej większej plaży, zwłaszcza w Jolly Harbour, English Harbour, Seatons i Long Bay.

Wypożyczenie jednego kajaka dla 2 osób kosztuje około 80 USD za 3 godziny.

Życie nocne

Antigua i Barbuda może nie jest znanym miejscem do życia nocnego w znanych na całym świecie klubach, ale w English Harbour będziesz cieszyć się otwartymi barami i restauracjami do późnych godzin nocnych.

Wystarczy przespacerować się wzdłuż głównej przystani i wybrać spośród kilkunastu różnych lokali.

Wycieczka na Barbudę

Jeśli chcesz odwiedzić spokojną i zaciszną wyspę Barbuda, ale uważasz, że praktycznie niemożliwe jest poruszanie się po niej na własną rękę, chyba że zorganizowałeś wynajem samochodu z miejsca zakwaterowania, nie rozpaczaj.

Firma Barbuda Express oferuje wygodne zorganizowane wycieczki, które obejmują transport na regularnej trasie Antigua - Barbuda - Antigua oraz pełny program Barbuda.

Obejmuje on wizytę w rezerwacie ptaków Frigate Bird Sanctuarywycieczkę do jaskiń Foot Bay we wschodniej części Barbudy, krótką wizytę w jedynym mieście Codrington i kąpiel na plaży Pink Sand Beach na zakończenie wycieczki.

Wycieczka o nazwie Whole Experience Tour organizowana jest we wtorek, piątek, sobotę lub niedzielę i trwa łącznie niecałe 9 godzin. Koszt wynosi 174 USD i można go zarezerwować online na stronie barbudaexpress.com/tours-charters lub zapłacić w porcie (gotówką lub kartą kredytową). Do ceny należy doliczyć opłatę w wysokości 10 usd za zwiedzanie rezerwatu ptaków i 5 usd za zwiedzanie jaskiń. Opłaty te są płatne wyłącznie gotówką i tylko na miejscu.

Wycieczki zorganizowane

Nie chcesz planować aktywności na własną rękę, ale wolisz pozostawić planowanie ekspertom? W takim razie skorzystaj z usług jednej z wielu lokalnych agencji, które zajmą się wszystkim za Ciebie i zaplanują dzień pełen przygód.

Gdzie szukać wycieczek? Oto wskazówki dotyczące najlepszych lokalnych biur podróży.

  • Adventure Antigua - w szczególności wycieczki łodzią i nurkowanie z rurką do bardziej odległych miejsc z dala od plaż
  • Antigua Nature Tours - różnorodne zorganizowane wycieczki kajakiem, łodzią lub piesze wycieczki w głąb lądu
  • Antigua Reef Riders - pełne adrenaliny wycieczki na szybkich łodziach

Pełną listę wszystkich touroperatorów można znaleźć na oficjalnej stronie turystycznej Antigui i Barbudy: visitantiguabarbuda.com/tours-activities.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.