Antigua i Barbuda - kultura i historia

Antigua i Barbuda

Jak łatwo jest się dogadać w Antigua i Barbuda? Jak wyglądają mieszkańcy i kiedy są zamknięte sklepy na Antigui?

Zobacz dostępne zakwaterowanie - Antigua

Historia w pigułce

Kraj ten został odkryty w 1493 roku przez Krzysztofa Kolumba, który stał się pierwszym białym człowiekiem, jakiego zobaczyli tubylcy Arawak. Wyspa była stopniowo zawłaszczana przez Hiszpanów, następnie Brytyjczyków, potem Francuzów, ale ostatecznie terytorium przypadło Wielkiej Brytanii.

W 1764 r. na południowym wybrzeżu powstał port wojskowy English Harbour, który jest obecnie najbardziej luksusowym miejscem na Antigui. Pierwotni mieszkańcy nadali wyspie nazwę Wadadli, tłumaczoną jako dom. Nazwa ta do dziś widnieje na etykiecie lokalnego piwa, na której znajduje się również mapa wyspy.

W 1961 roku Antigua i Barbuda uzyskała szeroką autonomię wewnętrzną, a 1 stycznia 1981 roku stała się niepodległym państwem.

.

Język

Językiem urzędowym jest angielski, ale mieszkańcy posługują się własnym dialektem (broken english) znanym również na Jamajce.

Minisłownik:

 • Well wa guan? - Jak się masz?
 • Ma lub - Do zobaczenia później
 • Mek arwe mek one move na? - Pójdziemy gdzieś?

Tak czy inaczej, nie będziesz miał tutaj problemu ze zwykłym angielskim. Miejscowi wiedzą, że ich angielski jest niezrozumiały dla turystów, więc znacznie zwalniają podczas komunikacji i chętnie powtórzą wszystko 3 razy.

Ludzie

Większość populacji Antigui i Barbudy pochodzi od afrykańskich niewolników, więc czarni stanowią ponad 95% populacji. Tylko około 1% białych, głównie Brytyjczyków i Kanadyjczyków, mieszka tu na stałe.

Całkowita populacja Antigui i Barbudy wynosi nieco poniżej 100 000, co czyni ją 14. najmniejszym krajem na świecie pod względem liczby ludności. Ponad 95 000 osób mieszka na wyspie Antigua i nieco poniżej 2 000 na wyspie Barbuda.

Antiguańczycy to mili ludzie. Lubią się ze sobą kłócić, ale jest to bardziej rozmowa towarzyska niż faktyczna kłótnia. Czasami mogą być trochę głośni, ale są bardzo przyjaźni i pomocni dla turystów. Ale nie irytujący. Jeśli nie zapytasz, mają tendencję do ignorowania cię, co najwyżej w wioskach w głębi lądu machają i witają się.

Znajdź najlepsze zakwaterowanie na plaży

Nawet na plażach lub w atrakcjach turystycznych nie spotkasz się z natrętnymi ofertami towarów i usług. Sprzedawca zapyta raz, a jeśli wskażesz, że nie jesteś zainteresowany, spokojnie odejdzie.

Jako turysta na Antigui i Barbudzie z pewnością nie będziesz przyciągać uwagi. Turystyka jest głównym źródłem dochodu, a wyspa jest pełna turystów, zwłaszcza Amerykanów, Kanadyjczyków i Brytyjczyków.

Religia

Ponad 77% miejscowej ludności wyznaje chrześcijaństwo, ale są oni podzieleni na wiele plus minus równych grup. Największe z nich to anglikanie, adwentyści dnia siódmego, zielonoświątkowcy, bracia morawscy i chrześcijanie.

Reszta to grupy mniejszościowe chyba każdej znanej religii.

Chociaż Antiguanie regularnie uczęszczają do kościoła, nie praktykują szczególnie wiary na zewnątrz i nie ma to większego wpływu na codzienne życie.

Święta

Święta na Antigui nie mają większego wpływu na turystów. Urzędy są zamknięte w święta, ale normalne usługi, takie jak sklepy, restauracje, wypożyczalnie samochodów, oferty turystyczne i autobusy działają normalnie.

Antigua i Barbuda ma w sumie 11 świąt, podczas których jest wolna:

 • Nowy Rok - 1.1.
 • Wielki Piątek - data zmienna (Wielkanoc)
 • Poniedziałek Wielkanocny - data zmienna
 • Święto Pracy - 1.5.
 • Poniedziałek Wielkanocny - data zmienna
 • Poniedziałek karnawałowy - pierwszy poniedziałek sierpnia
 • Wtorek karnawałowy - drugi wtorek sierpnia
 • Dzień Niepodległości - 1.11.
 • Dzień pierwszego premiera niepodległej Antigui V. C. Birda - 9.12.
 • Boże Narodzenie - 25.12.
 • Boxing Day - 26.12.

Kultura

W Dzień Niepodległości, 1 listopada, przez cały tydzień odbywają się targi żywności, zawody sportowe, festiwale tańca, wystawy sztuki i rzemiosła. Z tej okazji ludzie ubierają się w barwy narodowe i maszerują w uroczystej paradzie. Spodziewać się można również oficjalnych budynków, firm i budynków rządowych udekorowanych tradycyjnymi barwami narodowymi - czarnym, czerwonym, białym, niebieskim i żółtym.

Wielkie uroczystości odbywają się podczas karnawału w pierwszym tygodniu sierpnia.

Turystyka

Gospodarka kraju opiera się w całości na turystyce, więc miejscowi starają się zapewnić w pełni funkcjonalne usługi dla podróżnych, zwłaszcza zorganizowane wycieczki (wycieczki łodzią po wyspie, wizyty w lesie deszczowym) lub wynajem samochodów lub quadów.

Podróżni wybierają to miejsce ze względu na piękne panoramiczne plaże, a wisienką na torcie jest fakt, że pod czystym lazurowym morzem śpią wraki starych statków dla poszukiwaczy przygód, którzy chcą odkryć podwodny świat.

Zobacz ceny hoteli na Antigui

Usługi tutaj może nie są tak zaawansowane jak w Europie czy Ameryce Północnej (szczególnie transport i jakość dróg jest tragiczna), ale są wystarczające na wakacje.

Supermarkety znajdują się w St. John's, English Harbour i Jolly Harbour, ale przynajmniej podstawowe artykuły można kupić w minimarketach na każdym rogu wioski.

Restauracje znajdują się tylko w największych wioskach, ale wszędzie indziej bez problemu można zjeść na lokalnych straganach i w zaimprowizowanych ulicznych fast foodach.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.