Antigua i Barbuda - czym najlepiej podróżować

Antigua i Barbuda

Podróżowanie po Antigui różni się diametralnie od podróżowania po znacznie słabiej zaludnionej Barbudzie. Podczas gdy Antigua ma wszystkie główne międzynarodowe wypożyczalnie samochodów i podstawową sieć autobusową, Barbuda nie ma żadnego z nich i zawsze będziesz organizować transport za pośrednictwem lokalnych prywatnych operatorów.

Samochodem - Antigua

Zdecydowanie zalecamy podróżowanie po Antigui samochodem. To jedyny sposób, aby dostać się na wszystkie plaże i nie będziesz zależny od autobusów, które nie mają rozkładów jazdy. Praktycznie całe wschodnie i większość północnego wybrzeża Antigui jest dostępna tylko samochodem.

Zarezerwuj samochód na lotnisku Antigua

Wypożyczalnie działają bezpośrednio na lotnisku w St. John's.

Ile kosztuje wynajem samochodu w Antigua i Barbuda? Jaka jest jakość dróg? Jakie są tutaj przepisy i jak uzyskać benzynę na stacji? Przeczytaj szczegółowy rozdział Wynajem samochodów w Antigua i Barbuda.

.

Taksówka - Antigua

Taksówki są bardzo popularnym środkiem transportu na Antigui, nawet poza stolicą. W rzeczywistości taksówki to jedyny sposób, aby dostać się na wiele plaż, jeśli nie chcesz lub nie możesz wynająć samochodu.

Większość taksówek to większe samochody lub nawet duże samochody dostawcze. Wszystkie oficjalne taksówki mają specjalne żółte tablice rejestracyjne z czarnymi literami "TX" i cyframi.

Na Antigui nie ma taksometrów, jednak istnieją ustalone przez rząd maksymalne ceny na trasach między określonymi lokalizacjami. Płatność odbywa się zawsze w dolarach amerykańskich lub wschodniokaraibskich i wyłącznie gotówką.

Ceny są obliczane za samochód dla maksymalnie 4 osób. Cena jest więc taka sama niezależnie od tego, czy podróżuje 1 czy 4 osoby. Przedstawiono przykładowe ceny (aktualne na 2024 r.):

 • St. John's - Jolly Harbour: 20 USD / 54 XCD
 • St. John's - English Harbour (i okoliczne plaże): 25 USD / 67 XCD
 • St. John's - Long Bay: 27 USD / 72 XCD
 • St. John's - Dickenson Bay: 13 USD / 35 XCD
 • English Harbour - Half Moon Bay: 15 USD / 40 XCD
 • English Harbour - Galleon Beach: 7 USD / 18 XCD
 • English Harbour - Jolly Harbour: 25 USD / 67 XCD

Ceny z lotniska i głównego portu w St. John's (Deep Water Harbour) są zawsze o około 2 do 4 usd wyższe.

Półgodzinne oczekiwanie kosztuje 5 USD / 12 XCD.

Jeśli wybierasz się na plażę taksówką, dobrym pomysłem jest uzgodnienie z taksówkarzem dokładnego czasu powrotu i obniżonej ceny za oczekiwanie.

Autobusy - Antigua

Antigua posiada dość rozbudowaną sieć połączeń autobusowych. Zdecydowana większość połączeń obsługiwana jest przez mniejsze samochody dostawcze i minivany, nie spotkasz tu konwencjonalnych dużych autobusów w transporcie publicznym.

Antigua - 10 najtańszych hoteli na booking.com

Wszystkie usługi odjeżdżają z St. John's, gdzie znajdują się 2 dedykowane dworce autobusowe:

 • West Bus Station - Jolly Harbour, English Harbour, Falmouth, Nelson's Dockyard, All Saints, Old Road, Dickenson Bay i więcej (ogólnie całe zachodnie i południowe wybrzeże + centrum wyspy).
 • East Bus Station - Willikies, Bethesda, Freetown, lotnisko (ogólnie północno-wschodnie wybrzeże)

Prywatna, ale niezawodna strona busstopanu.com zawiera mapy tras, orientacyjne ceny i inne praktyczne informacje.

Jak często kursują autobusy?

Linie autobusowe na Antigui nie mają rozkładu jazdy. Odjeżdżają z St. John's, gdy van się zapełni. Na ruchliwych trasach minivan nie rusza, dopóki nie zapełni się ostatnie miejsce.

W drodze powrotnej do St. John's autobusy z przeciwnego końca kursują w odstępach czasu, w których przyjechały z St. John's.

Na najbardziej ruchliwych trasach autobusy kursują mniej więcej co 5 do 15 minut w ciągu dnia (między około 7:00 a 19:00), podczas gdy mniej uczęszczane trasy oferują od 1 do 2 usług na godzinę.

Częstotliwość znacznie spada po zmroku i między około 19:30 a 23:00 jest tylko 1, maksymalnie 2 usługi na godzinę.

Najbardziej ruchliwe linie to:

 • Linia 17 z St. John's do English Harbour
 • Linie 20 i 22 z St. John's do Jolly Harbour (linia 22 jedzie dalej do Old Road, linia 20 kończy bieg w Jolly Harbour).

Ile kosztują bilety i jak mogę zapłacić?

Taryfy są stosunkowo tanie i ustalane przez Rządowy Zarząd Transportu. Specjalna dopłata (około 1,75-krotność taryfy dziennej) jest płatna za podróż w nocy między 22:00 a 5:00 rano.

Przykładowe ceny:

 • St. John's - English Harbour: 3,75 xcd
 • St. John's - Jolly Harbour: 2,75 xcd
 • St. John's - Dickenson Bay: 2,25 xcd
 • St. John's - Willikies: 3,25 xcd
 • St. John's - Airport Road: 2,25 xcd
 • St. John's - Darkwood Beach: 3 xcd

Opłaty za przejazd należy uiszczać gotówką i wyłącznie w dolarach wschodniokaraibskich.

Należy zawsze płacić kierowcy autobusu. Podczas podróży z St. John's kierowca pobiera opłatę przed podróżą, gdy omija wszystkich pasażerów, płacisz zgodnie z miejscem docelowym.

Z drugiej strony, w drodze do St. John's płaci się po wyjściu z autobusu, kiedy warto przypomnieć kierowcy, skąd się jedzie. Kierowca wyda ci resztę, jeśli zapłacisz rozsądną kwotę.

.

Gdzie zatrzymują się autobusy?

Oficjalnie autobusy zatrzymują się na przystankach oznaczonych prostym czerwono-białym znakiem z napisem "No parking - Bus Stop". Bardzo często jednak autobus działa bardziej jak współdzielona taksówka, która podąża ustaloną trasą. Oznacza to, że możesz zatrzymać autobus w dowolnym miejscu poza oznaczonym przystankiem.

Jeśli chcesz wysiąść, po prostu głośno krzyknij "Bus Stop" w kierunku kierowcy, a on zatrzyma się w najbliższym odpowiednim miejscu.

.

Jak rozpoznać autobus publiczny?

Wszystkie autobusy są oznaczone numerem linii, na której się znajdują. Oznaczenie jest łatwe do przeoczenia, ponieważ jest to tylko mała okrągła naklejka z numerem po prawej stronie przedniej szyby.

Nawet bez numeru linii można łatwo odróżnić autobus publiczny od prywatnej furgonetki lub taksówki. W rzeczywistości wszystkie autobusy mają żółte tablice rejestracyjne ze słowem "BUS" i numerami w kolorze czarnym.

Na które plaże mogę dojechać autobusem?

Jesteś na Antigui bez samochodu? Zatrzymaj się w stolicy St. John' s i sprawdź, do których plaż można łatwo dojechać autobusem.

Najbardziej dostępne plaże to te na południowo-zachodnim wybrzeżu, do których można dojechać autobusem linii 22 z zachodniego dworca autobusowego (około 2-3 razy na godzinę).

Znacznie bardziej ruchliwa usługa kursuje z West Bus Station do Jolly Beach, która jest obsługiwana przez linię 20 oprócz linii 22 (zwykle 5-6 połączeń na godzinę). Jednak przystanek autobusowy nie znajduje się tuż przy plaży, ale tuż przy skrzyżowaniu przy głównej drodze, więc do plaży trzeba przejść około 1 km.

Bardzo często z St. John's można również dojechać do English Harbour na południu, skąd można przejść 1 km do pięknej plaży Pigeon Point lub Windward Beach. Linia 17 łącząca te miasta kursuje mniej więcej co 10 minut w ciągu dnia.

Ostatnią łatwo dostępną autobusem plażą jest Dickenson Bay na północnym zachodzie, do której można dojechać z West Bus Station średnio 2-3 razy na godzinę linią 50.

Połączenia Antigua - Barbuda

Antigua i Barbuda składa się z dwóch głównych wysp. Znacznie mniejsza Barbuda znajduje się 55 km od Antigui i można do niej dotrzeć samolotem i regularnymi promami.

Zobacz dostępne zakwaterowanie - Barbuda

Promy na Barbudę

Promy publiczne są obsługiwane przez dwie firmy. Rejs trwa zawsze około 1 godziny i 30 minut. Rezerwacja online jest obecnie możliwa tylko w Barbuda Express.

Barbuda Express kursuje raz dziennie przez cały tydzień. Od poniedziałku do soboty rejsy odbywają się rano z St. John's, a w niedziele dopiero w południe. Rejsy powrotne z Barbudy odbywają się w poniedziałki o 09:00 rano, a w pozostałe dni dopiero o 15:45. Aktualny rozkład rejsów można znaleźć na stronie barbudaexpress.com/schedule.

Bilet w jedną stronę kosztuje 55 usd / 150 xcd, bilet powrotny kosztuje 100 usd / 270 xcd. Bilet można kupić online na oficjalnej stronie internetowej.

Barbuda Express oferuje również zorganizowaną jednodniową wycieczkę z przewodnikiem, która obejmuje program na Barbudzie i bilet powrotny. Za całość należy zapłacić 174 usd, a szczegóły można znaleźć na stronie barbudaexpress.com/tours-charters.

Island Escape Ferry Rejsy odbywają się 3 razy w tygodniu w poniedziałki, środy i piątki rano z Antigui i popołudniami z Barbudy. Rozkład rejsów i więcej informacji można znaleźć na stronie islandescapeferry.com.

Cena biletu w jedną stronę wynosi 50 usd / 135 xcd, a w obie strony 90 usd / 240 xcd.

Przystań na Antigui można znaleźć w głównym porcie w St. John's, gdzie znajduje się specjalne małe molo z kasą biletową. Obie firmy obecnie odpływają z tego przystani. Island Escape Ferry działał wcześniej z doku na północy Antigui, ale obecnie przeniósł się do głównego portu.

Port Barbuda znajduje się na południowym wybrzeżu, około 6 km od jedynego miasta Codrington.

Promy są preferowanym środkiem transportu, jeśli chcesz odwiedzić Pink Sand Beach na Barbudzie, która znajduje się tuż obok portu.

.

Samolotem na Barbudę

Szybsze i bardziej ruchliwe połączenia zapewniają lokalne linie lotnicze BMN Airways z małymi samolotami śmigłowymi dla 8 osób.

Rozkład lotów obejmuje minimum 1 lot dziennie poza sezonem i 2 do 3 lotów dziennie w szczycie sezonu zimowego.

Lot trwa 20 minut. Odloty odbywają się ze starego terminalu międzynarodowego V. C. Bird ANU. Na Barbudzie lotnisko znajduje się w samym centrum Codrington.

Bilet w jedną stronę kosztuje 81 usd, a bilet powrotny jest dwa razy droższy. Ceny nie zmieniają się w czasie i są takie same przy zakupie sześć miesięcy przed odlotem i 2 dni przed odlotem. Jednak nadal zalecamy wcześniejszą rezerwację (najlepiej co najmniej miesiąc) ze względu na dostępność. Samoloty są małe i często zdarza się, że dany lot zostanie wyprzedany.

Bilety można kupić online na stronie internetowej linii lotniczej booknow.antigua-flights.com.

Transport na Barbudzie

Podróżowanie po wyspie Barbuda znacznie różni się od podróżowania po Antigui. Nie ma tu oficjalnego transportu publicznego ani tradycyjnych wypożyczalni samochodów.

Na Barbudzie można jednak wypożyczyć samochód, a nawet rower, ale zawsze należy umówić się telefonicznie. Nikt nie odpowiada na wiadomości e-mail, a formularze rezerwacji online nigdy nie działają.

Listę kontaktów można znaleźć na stronie turystycznej wyspy barbudaful.net/visiting. Jeśli wynajmujesz samochód, musisz zadzwonić z co najmniej 1-2 miesięcznym wyprzedzeniem.

Oficjalne taksówki nie działają na wyspie. Każdy poruszający się pojazd, w którym można spróbować złapać stopa, może służyć jako taksówka. Jednak generalnie nie zalecamy udawania się na Barbudę na własną rękę bez wcześniejszego zorganizowania transportu.

Podróżowanie samochodem jest bezproblemowe. Ruch uliczny jest tu naprawdę niewielki, a istnieje praktycznie tylko jedna utwardzona droga (z dużymi wybojami) łącząca port na południowym wybrzeżu z miastem Codrington. Możesz także pojechać na fotogeniczne wschodnie wybrzeże do jaskini Foot Bay.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.