Antigua i Barbuda - bezpieczeństwo i zdrowie

Antigua i Barbuda

Jakie są zagrożenia zdrowotne na Antigui i Barbudzie? Czy jest tam bezpiecznie i gdzie są miejsca o najwyższym wskaźniku przestępczości?

Zobacz dostępne zakwaterowanie - Antigua

Zdrowie

Upewnij się, że wykupiłeś dobrej jakości ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem i zdecydowanie nie polegaj na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego ani nawet na polisie karty kredytowej.

Antigua i Barbuda nie oferuje znaczącego ryzyka dla zdrowia. Na całych Karaibach występuje gorączka denga, na którą jak dotąd nie ma skutecznego antidotum, dlatego zaleca się konsekwentne stosowanie repelentów i moskitier (dostępnych w hotelach). Jednak duże ogniska gorączki denga nie występują zbyt często na Antigui, więc ryzyko to nie jest głównym zmartwieniem przy planowaniu wakacji.

Zagrożeniem dla zdrowia jest wysoka intensywność światła słonecznego, szczególnie dla turystów z Europy lub Kanady, którzy nie są do niego przyzwyczajeni. Jeśli jesteś podatny na oparzenia słoneczne, konsekwentnie używaj kremów z filtrem.

Obowiązkowe szczepienia

Antigua i Barbuda wymaga obowiązkowego szczepienia przeciwko żółtej febrze, jeśli podróżujesz z krajów, w których występuje ta choroba. Dotyczy to na przykład podróży z większości krajów Ameryki Południowej.

Poza tym na Antigui nie są wymagane żadne specjalne szczepienia.

Ryzyko związane z pływaniem w morzu

Pływanie w wodach wokół Antigui i Barbudy jest bardzo bezpieczne. Ze względu na zamknięte zatoki zwykle nie występują duże fale. Wyjątkiem może być okres od sierpnia do listopada, kiedy morze puchnie bardziej z powodu burz tropikalnych i huraganów.

W tutejszych morzach nie ma szczególnie niebezpiecznych stworzeń. Na przykład nigdy nie odnotowano ataku rekina na człowieka w wodach Antigui i Barbudy.

Czy woda z kranu nadaje się do picia?

Zalecamy używanie wody z kranu wyłącznie do mycia zębów lub gotowania jej w celu zalania kawy lub herbaty.

Zalecamy zakup 5 litrowej beczki wody pitnej w cenie 20 xcd w każdym sklepie spożywczym.

Niebezpieczne zwierzęta

Chociaż dżungle południowo-zachodniej Antigui lub gęsta roślinność wzdłuż wybrzeża na północy mogą wywoływać wrażenie wielu niebezpiecznych stworzeń, jest wręcz przeciwnie. Na Antigui nie ma zwierząt zagrażających życiu.

Możesz natknąć się na skorpiona lub niektóre gatunki pająków, które mogą ugryźć, ale kontakt z nimi nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Spośród węży żyje tu tylko niezwykle rzadki endemiczny gatunek Antiguan racer, ale jest on nieszkodliwy i nie jest jadowity.

Bezpańskie psy są czasami spotykane na wsi i w miastach, ale w większości przypadków nie zwracają uwagi na obcych. Wścieklizna nie występuje na wyspach.

Przestępczość

Antigua i Barbuda to bezpieczny kraj. Jeśli chodzi o poważne przestępstwa, takie jak morderstwa, gwałty, porwania i rabunki, Antigua i Barbuda jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Przestępstwa te są tutaj absolutnie rzadkie, a kiedy się zdarzają, to zazwyczaj w obrębie gospodarstw domowych lub między turystami a sobą nawzajem.

Tak więc, jak w każdym innym kraju na świecie, należy uważać na kradzieże kieszonkowe, szczególnie na rynkach St. John's.

Na wyspach nie ma miejsc, do których turyści nie powinni wchodzić ze względu na niebezpieczeństwo.

Ogólny wskaźnik przestępczości jest najniższy ze wszystkich krajów na Karaibach.

Ryzyko katastrof

Istnieje ryzyko wystąpienia huraganów i burz tropikalnych, które mogą poważnie wpłynąć na życie na wyspie przez kilka dni lub, w wyjątkowych przypadkach, przez wiele tygodni.

Huragany występują średnio raz w roku. W niektórych latach występują 3, ale zdarzają się długie okresy, w których huragany w ogóle nie docierają na Antiguę.

Sezon huraganów trwa od sierpnia do końca października.

Trzęsienia ziemi i inne poważne klęski żywiołowe występują rzadko i nie są niebezpieczne.

Ważne kontakty

Międzynarodowy numer kierunkowy na Antiguę i Barbudę to +1-268.

W nagłych wypadkach należy zadzwonić pod te numery (nie trzeba wybierać krajowego numeru kierunkowego):

  • 911 - policja
  • 999 - uniwersalny numer alarmowy (policja + karetka pogotowia + straż pożarna)

Na Antigui i Barbudzie znajduje się minimalna liczba zagranicznych placówek dyplomatycznych. Na Antigui i Barbudzie znajduje się tylko kilka ambasad, w tym Wielkiej Brytanii, Chin, Dominikany, Wenezueli i Kuby.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.