Antigua i Barbuda
Antigua i Barbuda

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda - jak się tu dostać

Krystof Hajek zaktualizowany 25. 1. 2024

Antigua i Barbuda to niewielki archipelag na Karaibach, na którym znajduje się tylko jedno międzynarodowe lotnisko i jeden międzynarodowy port pasażerski. Jednak zdecydowana większość pasażerów przybywa na Antiguę samolotem.

Samolotem na Antiguę

Jedyne międzynarodowe lotnisko V. C. Bird ANU znajduje się w pobliżu stolicy St. John's na większej i częściej odwiedzanej wyspie Antigua. Wyspa Barbuda posiada tylko lotnisko krajowe, które nie jest obsługiwane przez loty międzynarodowe.

Antigua i Barbuda nie posiada własnej dużej międzynarodowej linii lotniczej.

Połączenia wokół okolicznych wysp karaibskich są głównie zapewniane przez InterCaribbean Airways, LIAT, Caribbean Airlines i Winair. Jednak kilka wysp (np. St Lucia, Grenada i St Kitts) może być również obsługiwanych przez British Airways i Virgin Atlantic, które latają na tych trasach w ramach swoich połączonych usług do / z Londynu.

Porównaj ceny lotów na Antiguę

Typowe ceny lotów w jedną stronę z Antigui na okoliczne wyspy wahają się od 150 usd do 250 usd, co czyni je jednymi z najdroższych na świecie w stosunku do odległości. Najtańsze bilety są zazwyczaj na Barbados lub Trynidad i Tobago.

St. John's jest również dobrze obsługiwane przez linie lotnicze z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Najbliższa wyspa, Montserrat, jest obsługiwana przez lokalne linie lotnicze BMN Airways i Fly Montserrat. Na sąsiednią wyspę St. Kitts można dostać się liniami British Airways i Trans Anguilla Airways.

Kiedy loty na Antiguę są najdroższe?

Ceny biletów zależą od sezonu. Najdroższe są one między grudniem a marcem, kiedy ceny w obie strony z Europy sięgają 916 EUR, a z USA/Kanady 550 EUR.

Loty na okoliczne wyspy są równie drogie przez cały rok, ale znacznie wzrastają wraz ze wzrostem dostępności, zwykle na miesiąc przed wylotem. Warto więc dokonać zakupu na około 2 do 4 miesięcy przed wylotem.

Statki i promy

Wielu podróżnych przybywa na Antiguę i Barbudę w ramach rejsów na dużych liniowcach oceanicznych. Postoje na Antigui trwają zwykle od 1 do 3 dni, a załoga statku zawsze zapewnia pełną obsługę, od transportu z doku na plaże po organizację odprawy celnej.

Regularne promy międzynarodowe na Antiguę kursują tylko z wyspy Montserrat, która jest brytyjską dependencją.

Usługa jest obsługiwana przez Montserrat Ferry Service przez 5 dni w tygodniu, przy czym prom kursuje 1-2 razy w danym dniu.

Bilety z Fly Montserrat są tylko około 30% droższe, ale samoloty latają do 3 razy dziennie.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.