Antigua i Barbuda - Pogoda i najlepszy czas na podróż

Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda znajduje się na Karaibach, w klimacie tropikalnym z naprzemiennymi porami deszczowymi i suchymi. Jednak nawet podczas suchych miesięcy często pada, ale zwykle tylko przez kilka minut dziennie, więc relaksujące wakacje nie są szczególnie dotknięte przez te deszcze.

Temperatury są letnie przez cały rok, a różnice między zimą a latem są minimalne. Średnie dzienne temperatury wahają się od 28 °C do 31 °C przez cały rok.

Szukaj hoteli ze zniżkami poza sezonem

Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, a sezon huraganów i szczyt opadów przypada na okres od sierpnia do połowy października.

Jakie są najlepsze miesiące na wizytę?

Stała pogoda z najmniejszymi opadami deszczu i najbardziej komfortowymi temperaturami między 26 a 28°C panuje od grudnia do kwietnia. W tym okresie pada średnio raz dziennie, zwykle wieczorem lub w nocy. Deszcz może być bardzo ulewny i zaczynać się bez ostrzeżenia. Jednak zwykle trwa od 2 do 10 minut.

Ponadto rzadko pada na całej wyspie, ale tylko w wąskich, ograniczonych pasmach.

Kiedy jest pora deszczowa na Antigui i Barbudzie?

Najsilniejsze deszcze występują na początku sierpnia, a pora deszczowa kończy się pod koniec listopada. W tych miesiącach deszcz może padać nawet kilka razy dziennie, ale zazwyczaj są to tylko krótkie, silne burze trwające do 30 minut.

Całodniowe zachmurzenie jest zdecydowanie częstsze niż zimą, ale i tak jest go stosunkowo niewiele: Średnio 2-3 razy w miesiącu.

Czy na Antigui i Barbudzie występują huragany?

Tak, archipelag znajduje się w strefie huraganów.

Sezon huraganowy trwa od sierpnia do listopada, przy czym statystycznie najwięcej huraganów występuje we wrześniu i październiku. Średnio huragan nawiedza Antiguę i Barbudę raz w roku i bardzo trudno jest go przewidzieć z ponad tygodniowym wyprzedzeniem.

Są lata, w których żaden huragan nie uderza w wyspy, a wręcz przeciwnie, są lata, w których występują 3 huragany.

Oprócz huraganów w tym okresie występują również silne burze tropikalne, które mogą nie powodować tak dużych szkód, ale mogą wpływać na wakacje nawet przez 3 dni.

Zarezerwuj samochód na lotnisku Antigua

Pogoda i temperatury przez cały rok

Oto jak wygląda pogoda w Antigua i Barbuda w różnych miesiącach roku.

Pogoda w styczniu

Pogoda w styczniu jest bardzo dobra do zwiedzania wysp. Temperatury oscylują wokół 28°C, deszcz pada średnio raz na 2 dni, ale tylko w postaci bardzo krótkich opadów.

Rzadko występuje czyste niebo, a przeważnie jest prawie czyste lub częściowo zachmurzone, co jest bardzo przyjemne dla przebywania na świeżym powietrzu i na plażach.

Woda morska ma temperaturę około 26°C.

Pogoda w lutym

Luty jest statystycznie najmniej deszczowym miesiącem w roku. Deszcz pada tylko co 3 dni, zwykle przez maksymalnie 5 do 10 minut w nocy. Średnie temperatury utrzymują się na poziomie 28°C, podczas gdy woda w morzu jest najzimniejsza w roku, spadając do około 24°C.

Pogoda jest prawie bezchmurna przez większość dnia z kilkoma fotogenicznymi chmurami.

Pogoda w marcu

Marzec jest również jednym z najbardziej suchych miesięcy w roku z największą liczbą godzin słonecznych. Temperatury nieznacznie wzrastają do 29°C, a na niebie jest bardzo mało chmur.

W połączeniu z przeważnie spokojnym i ciepłym morzem (26 °C), marzec oferuje jedne z najlepszych warunków do snorkelingu w roku.

Pogoda w kwietniu

Kwiecień nadal można sklasyfikować jako miesiąc wysokiego sezonu. Opady deszczu są na podobnym poziomie jak zimą, deszcz może być nieco bardziej intensywny, ale nadal pada przez 10 minut co około 2 i 3 dni.

Wilgotność nieznacznie wzrasta, co w połączeniu z temperaturami około 29°C sprawia, że warunki do przebywania na zewnątrz są mniej przyjemne niż zimą, ale pogoda jest nadal mniej lub bardziej relaksująca i idealna do pływania i nurkowania z rurką.

Pogoda w maju

Maj oznacza początek sezonu letniego i okres przejściowy między suchym a mokrym. Temperatury wzrastają do średnio 30°C i chociaż nadal pada mniej więcej tak mało jak zimą, na niebie pojawia się więcej chmur, a wilgotność wzrasta.

Temperatura morza utrzymuje się na poziomie 26°C, więc woda jest przyjemnie chłodna.

Ogólnie rzecz biorąc, maj jest również dobrym miesiącem na wizytę. Parna pogoda rekompensuje niższe ceny zakwaterowania i wynajmu samochodów niż zimą.

Pogoda w czerwcu

Czerwiec jest uważany za ostatni dobry miesiąc na wędrówki przed porą deszczową.

Pogoda jest bardzo podobna do tej w maju, z temperaturami około 30°C i wysoką wilgotnością. Jednak morze nadal nie jest w stanie przegrzać się do podobnych temperatur, więc woda o temperaturze 26°C przyjemnie chłodzi.

Czerwiec jest raczej miesiącem poniżej średniej dla opadów deszczu, z przeważnie częściowo zachmurzonym niebem, więc pada tylko krótko wieczorem lub w nocy.

Pogoda w lipcu

Pogoda w lipcu staje się nieprzyjemnie parna. Temperatury wzrastają do 31°C, a wilgotność znacznie wzrasta.

Chmury burzowe gonią się po niebie i chociaż nie pada codziennie, średnio 4-5 razy w miesiącu może wystąpić silna burza tropikalna, zwłaszcza wieczorem.

Woda morska jest jednak nadal chłodniejsza niż powietrze, więc temperatury około 25°C są przyjemnie orzeźwiające.

Pogoda w sierpniu

W sierpniu rozpoczyna się sezon huraganów. Temperatury w ciągu dnia osiągają 31°C, a wilgotność jest bardzo wysoka, co powoduje parny klimat i częste popołudniowe i wieczorne burze.

Jednak rzadko pojawiają się chmury, a burze są zastępowane przez częściowo zachmurzone niebo.

Średnio raz na 3 lata w sierpniu występuje huragan.

Pogoda we wrześniu

Wrzesień jest najgorętszym miesiącem w roku z największym ryzykiem wystąpienia huraganów, które zdarzają się średnio raz w roku.

Temperatury wzrastają do 32°C, wilgotność jest wysoka, a przebywanie na zewnątrz wcale nie jest przyjemne. Nawet woda morska, która osiąga temperaturę do 29°C, nie jest zbyt orzeźwiająca.

Pogoda w październiku

Październik nie jest jednym z najlepszych miesięcy na podróżowanie po Antigui i Barbudzie. Wysokie temperatury (około 31 °C) i wilgotność nie sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu. Silne popołudniowe burze występują co 2 dni, a w październiku istnieje ryzyko wystąpienia huraganów.

Woda morska ma temperaturę około 28 °C.

Pogoda w listopadzie

Listopad to ostatni miesiąc pory deszczowej i zwiększonego ryzyka huraganów.

Temperatury powoli spadają do 29-30 °C, ale wilgotność jest nadal wysoka, co sprawia, że przebywanie na zewnątrz jest niekomfortowe.

Deszcz często pojawia się w postaci silnych popołudniowych burz, które mogą trwać kilkadziesiąt minut. Huragany występują średnio rzadziej niż we wrześniu lub październiku, ale ryzyko pozostaje.

Pogoda w grudniu

W grudniu pogoda zmienia się diametralnie. Wilgotność spada, podobnie jak temperatury, które zwykle osiągają 28°C.

Liczba opadów deszczu znacznie spada w porównaniu z listopadem, ale ulewy nadal występują średnio co drugi dzień. Czas trwania deszczu nie przekracza jednak 30 minut.

Morze nagrzewa się do 27°C.

Tabela temperatur w ciągu roku

Antigua i Barbuda - Temperatury nie różnią się w obrębie kraju

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
Woda
styczeń
słońce
28 °C
26 °C
luty
słońce
28 °C
24 °C
marsz
słońce
28 °C
26 °C
kwiecień
słoneczny
29 °C
26 °C
może
słoneczny
30 °C
26 °C
czerwiec
słońce
30 °C
26 °C
lipiec
słoneczny
30 °C
25 °C
sierpień
deszcz
31 °C
28 °C
wrzesień
deszcz
31 °C
29 °C
październik
deszcz
30 °C
29 °C
listopad
deszcz
29 °C
28 °C
grudzień
słońce
28 °C
27 °C

Kiedy przejść do Antigua i Barbuda

Najlepszy czas na odwiedzenie Antigui to okres od grudnia do marca, kiedy panuje pora sucha.

Temperatury oscylują wokół 28°C, opady deszczu są stosunkowo częste, ale nie więcej niż kilka minut dziennie, a powietrze uzupełnia przyjemna bryza. Ponadto na Antigui i Barbudzie deszcz pada głównie późnym wieczorem lub w nocy w zimie, więc praktycznie nie ma wpływu na deszcz.

Znajdź najlepsze zakwaterowanie przy plaży

Na wyspy można jednak podróżować przez cały rok. Od kwietnia do czerwca deszcz jest nadal bardzo krótki i zwykle pada wieczorami, ale wilgotność i temperatury rosną, więc ogólna pogoda jest parna.

Najmniej odpowiednim okresem jest czas od sierpnia do listopada, kiedy to często występują silne burze i istnieje ryzyko wystąpienia huraganu średnio raz w roku. W międzyczasie jednak niebo jest częściowo zachmurzone, a ceny usług są również znacznie niższe w tym okresie.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.