Antigua i Barbuda - wszystko o wynajmie samochodów

Antigua i Barbuda

Wszystkie piękne plaże i fotogeniczne pagórkowate tereny w głębi lądu można podziwiać na Antigui tylko wynajętym samochodem. Transport publiczny jest tutaj bardziej dla mieszkańców i "wszystkie linie jeżdżą do St. John's". Taksówki kosztują więcej niż wynajęcie samochodu.

Na Antigui i Barbudzie obowiązuje ruch lewostronny.

Jak i kiedy zarezerwować samochód na Antigui?

Na Antigui działa wiele dużych międzynarodowych firm wynajmujących samochody, a także mniejsze lokalne firmy z Karaibów. Wynajem samochodów odbywa się tutaj jak w każdym innym cywilizowanym kraju.

Niemniej jednak ma specyfikę niedoboru samochodów. Zarezerwuj samochód z co najmniej 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem, szczególnie w okresie grudzień-kwiecień. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że realnie żadna z wypożyczalni samochodów nie będzie miała wolnych mocy przerobowych i skończysz całkowicie bez samochodu, co spowoduje całkowitą zmianę programu.

Porównaj ceny i zarezerwuj samochód - Antigua

Mamy dobre doświadczenia z Hertz, Drive-A-Matic i Avis.

Ceny wynajmu samochodów na Antigui

Co zaskakujące, Antigua nie jest jednym z najdroższych miejsc, jeśli chodzi o wynajem samochodu. Chociaż ceny różnią się w szczycie i poza sezonem, nadal mieszczą się w dość rozsądnych wytycznych.

  • Tygodniowy wynajem w szczycie sezonu (od grudnia do marca): od 310 USD za najmniejszy samochód
  • Tygodniowy wynajem poza sezonem (od kwietnia do czerwca): od 265 USD za najmniejszy samochód
  • Tygodniowy wynajem poza sezonem (od lipca do listopada): od 220 USD za najmniejszy samochód
  • Aktualne ceny wynajmu w Antigua

Ceny większych SUV-ów są nawet 3 razy wyższe niż najmniejszych samochodów.

Podobnie jak w innych miejscach na świecie, im dłużej wynajmujesz samochód w Antigua, tym niższa jest cena za dzień.

Międzynarodowe i lokalne prawo jazdy za 20 usd

Aby wynająć samochód na Antigui i Barbudzie, będziesz potrzebować krajowego prawa jazdy, a jeśli pochodzisz z kraju nieanglojęzycznego, międzynarodowego prawa jazdy, które musisz mieć przy sobie przez cały czas.

Ponadto należy uiścić opłatę w wysokości 20 usd / 50 xcd za tymczasowe lokalne prawo jazdy, które zostanie wydane bezpośrednio przez wypożyczalnię samochodów na miejscu w formie odręcznego zielonego papieru.

Do lokalnego prawa jazdy nie jest wymagane zdjęcie.

.

Ceny benzyny i stacje benzynowe

Benzyna na Antigui i Barbudzie jest dość droga, choć i tak jest jedną z tańszych wśród krajów karaibskich.

Używane są tutaj amerykańskie jednostki miary, więc wszystkie ceny są za galon, a nie za litr. 1 galon = 3,78 litra.

Obecnie (2024 r.) 1 galon zwykłej benzyny (używa się tu terminu "benzyna") kosztuje około 13 xcd.

Jak działają stacje benzynowe na Antigui i Barbudzie?

Na Antigui występuje duże zagęszczenie stacji benzynowych i można je znaleźć w każdym większym mieście. Barbuda ma jedną stację benzynową na południe od centrum Codrington.

Wszystkie stacje benzynowe są obsługiwane przez personel i nie ma jeszcze stacji samoobsługowych.

Wystarczy podjechać do stanowiska, otworzyć bak i powiedzieć obsłudze, ile chce się zatankować. Albo w litrach, albo w maksymalnej wartości pieniężnej, albo po prostu powiedz "pełny bak proszę". Płatności zawsze można dokonać w dolarach amerykańskich i wschodniokaraibskich, a w zdecydowanej większości przypadków kartą. Płacisz bezpośrednio pracownikowi, który napełnił twój bak, więc nie musisz w ogóle wychodzić z samochodu.

Większość stacji benzynowych jest wyposażona jak wszędzie indziej: mały sklep spożywczy z przekąskami i akcesoriami samochodowymi.

Jakość i oznakowanie dróg

Wyspa Antigua ma bardzo gęstą sieć dróg i asfaltowych ulic, dzięki czemu można dotrzeć absolutnie wszędzie małym samochodem. Nie ma autostrad ani opłat za przejazd na żadnym odcinku drogi.

Istotnym czynnikiem ograniczającym jest jakość dróg, która jest absolutnie nędzna.

Oznakowanie poziome praktycznie nie istnieje, podobnie jak pobocza, które kruszą się lub całkowicie ich brakuje. Niespodziewane i często bardzo głębokie wyboje czekają na każdym rogu, niezależnie od tego, czy jedziesz główną drogą, czy najbardziej zacofaną uliczką. W końcu... praktycznie niemożliwe jest odróżnienie głównej od bocznej na pierwszy rzut oka. Jakość i szerokość dróg jest wszędzie podobna.

Bardzo powszechne są też poprzeczne progi zwalniające, które zapewne kiedyś były oznaczone białymi poziomymi strzałkami, ale obecnie są raczej niewidoczne. Te progi zwalniające są rozrzucone po całej wyspie i poza głównymi miastami.

.

Kluczem do sukcesu jest powolna jazda i przewidywanie wybojów absolutnie wszędzie.

Znaki są w stylu europejskim, ale oznaczenia są raczej przypadkowe i zwykle wynikają z przyzwyczajenia lub warunków drogowych. Oznakowanie kierunkowe jest również bardzo słabe, ponieważ nie ma go na wszystkich skrzyżowaniach, a kiedy jest, strzałki na znaku często w ogóle nie pasują do kształtu skrzyżowania.

.

Ruch drogowy i przepisy ruchu drogowego

Na Antigui i Barbudzie obowiązuje ruch lewostronny.

Z drugiej strony zaletą jazdy na Antigui jest troskliwa natura lokalnych kierowców i fakt, że potrafią rozpoznać obcokrajowca w samochodzie na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości wszystkie wypożyczone samochody mają różne tablice rejestracyjne: czerwone R z cyframi na białym tle.

Lokalni kierowcy jeżdżą trochę dziko, ale tylko na tyle, by nie rozbić samochodu na tragicznych drogach. Nie musisz więc martwić się o szybką, niebezpieczną jazdę lub nerwowe wyprzedzanie, jeśli jeździsz ostrożniej niż miejscowi.

Porównaj ceny i zarezerwuj samochód - Antigua

Kierowcy zazwyczaj trąbią na Ciebie podczas wyprzedzania, ale jest to tutaj normalne: po prostu dają Ci znać, że zdecydowali się wyprzedzić, a uprzejmością jest zwolnienie lub zjechanie na pobocze.

Nie musisz martwić się o prędkość. Stan dróg, ich kręta natura i gęsta zabudowa praktycznie uniemożliwiają przekroczenie wyznaczonych limitów (40 mph poza wioską lub 20 mph w wiosce). Nie zdziw się, gdy zobaczysz, że wiele wypożyczonych samochodów ma prędkościomierze w kilometrach na godzinę, podczas gdy znaki wskazują prędkość w milach na godzinę. Jak piszemy, nie ma to znaczenia. Tutaj nie da się jechać szybko, bo to po prostu niemożliwe.

Jedynymi rzeczami, które policja sprawdza i konsekwentnie karze, jest używanie pasów bezpieczeństwa i naruszenie limitu alkoholu we krwi, który wynosi maksymalnie 0,08%.

.

Parking

Parkowanie na Antigui i Barbudzie to jednocześnie radość i ból. Duże przestronne parkingi są wyjątkiem i można je znaleźć tylko w English Harbour i na niektórych plażach, takich jak Jolly Beach i Ffryes Beach.

Na innych plażach parkuje się tam, gdzie jest trochę miejsca lub wzdłuż drogi. W miastach jest bardzo mało miejsca do parkowania, ale z drugiej strony nikogo nie ekscytuje pozostawienie samochodu na skraju ulicy.

Z wyjątkiem niektórych garaży i parkingów w stolicy St. John's, parkowanie jest wszędzie bezpłatne.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.