Malta - co robić

Comino

Jak dobrze bawić się na Malcie? Gdzie są najpiękniejsze plaże i gdzie znajdują się zabytki?

Plaże i pływanie

Chociaż Malta nie zajmuje czołowego miejsca pod względem liczby i długości pięknych, półpustych plaż ze złotym piaskiem, nadal jest jednym z najlepszych letnich miejsc docelowych. Plaż jest mniej, ale są one dostępne dla wszystkich rodzajów podróżnych.

Miłośnicy pięknej i dramatycznej naturalnej scenerii będą się nią cieszyć, z kamiennymi klifami, które wyróżniają się podczas wschodów i zachodów słońca. Rodziny z dziećmi również będą cieszyć się kilkoma plażami z drobnym piaskiem, spokojnym morzem i łagodnym wejściem do wody, a także oczywiście miłośnicy nurkowania z rurką i nurkowania.

Najlepsze hotele przy plaży - Malta

Piękne plaże można znaleźć na wszystkich głównych wyspach: Malcie, Gozo i Comino. Ale jakie są najpiękniejsze i najlepsze plaże na Malcie?

Piaszczyste plaże i plaże dla dzieci

Na Malcie nie znajdziesz wielu długich piaszczystych plaż, ale jest ich kilka. Może nie są one długie na kilometry, ale są wystarczająco duże, aby wygodnie spędzić dzień, z mnóstwem udogodnień w postaci restauracji i atrakcji wodnych oraz dobrą dostępnością.

Wszystkie z nich mają również bardzo stopniowe wejście do morza, dzięki czemu są odpowiednie nawet dla najmniejszych dzieci. Do najbardziej znanych piaszczystych plaż na Malcie należą:

Naturalne plaże i piękne krajobrazy

Malta słynie z surowego i dramatycznego skalistego wybrzeża z małymi zatoczkami, w których znajdują się ukryte mini-plaże. Zobacz, które plaże mają najpiękniejsze krajobrazy:

Zapomniane plaże

Nawet na Malcie, która jest niewielka, można znaleźć kilka zapomnianych plaż, które są odwiedzane głównie przez mieszkańców, a turyści są ograniczeni do minimum. Do najpiękniejszych należą następujące:

Ceny na plażach

Leżaki i parasole można wypożyczyć praktycznie na wszystkich plażach. Zazwyczaj zapłacisz od 15 EUR do 20 EUR za dzień za zestaw dwóch leżaków i jednego parasola, w zależności od wielkości i ekspozycji plaży.

Restauracje na plażach oferują główne posiłki w cenach od 20 EUR i 25 EUR.

.

Zabytki i historia

Połączenie wakacji nad morzem z wyprawą historyczną to właśnie powód, dla którego warto wybrać się na Maltę.

Na każdym rogu czeka coś, co przypomina o starożytnej historii imperium bizantyjskiego, arabskiego lub normańskiego. Jednak niektóre z najważniejszych zabytków Malty obejmują megalityczne świątynie z 3500 r. p.n.e. w Tarxien lub Hagar Qim.

Innym charakterystycznym i wciąż zauważalnym elementem maltańskiej historii są fortece i wieże strażnicze dosłownie rozrzucone wzdłuż całego wybrzeża Malty, Gozo i Comino. Najsłynniejsze i największe forty można znaleźć w pobliżu Valletty, wśród najbardziej znanych są Fort St. Elmo, Fort St. Angelo, Fort Rikasoli, Fort Manoel i Fort Rinella.

Wieże strażnicze można znaleźć wzdłuż całego wybrzeża mniej więcej co 5 do 10 km.

.

Stolica Valletta jest historycznym klejnotem z wieloma zabytkami, zwłaszcza z barokowego XVI wieku.

.

Malta jest silnie katolickim krajem i w każdej wiosce można natknąć się na wspaniałe kościoły. Nie zapomnij o największym kościele na Malcie, rotundzie w mieście Mosta. Na wyspie Gozo najsłynniejszym kościołem jest bazylika Ta'Pinu.

Warto również odwiedzić dawną stolicę Mdinę z ufortyfikowanym starym miastem.

.

Życie nocne

Na pewno nie będziesz pozbawiony życia nocnego. Na Malcie tętni ono życiem, zwłaszcza w mieście St. Julian's (San Giljan) i jego lokalnej dzielnicy Paceville z ulicami pełnymi klubów, barów i dyskotek.

W sezonie letnim scena klubowa często przenosi się na zewnątrz. Największym klubem na świeżym powietrzu jest Gianpula Village o pojemności ponad 4000 gości, położony w środkowej części wyspy między Zebbug a historyczną Mdiną.

Życie nocne na Malcie dedykowane jest głównie młodym i studentom, którzy każdego lata zapełniają ulice, promenady i bary, imprezując do wczesnych godzin porannych.

Ceny są ogólnie dość rozsądne jak na Europę Zachodnią. Kluby i dyskoteki są zazwyczaj bezpłatne, mieszane koktajle są ok. 10 EURa piwo waha się od 4 EUR do 6 EUR.

.

Żeglowanie po Malcie

Malta i dwie mniejsze wyspy Comino i Gozo szczycą się mnóstwem naturalnych atrakcji, raf, zatoczek i podwodnych jaskiń, ale nie można się do nich dostać inaczej niż od strony morza. Dlatego rejsy wycieczkowe są bardzo popularne na Malcie, a różne firmy oferują wycieczki o różnej długości, często z przystankami na pływanie lub nurkowanie z rurką.

Podczas rejsu można podziwiać dziewicze widoki na wybrzeże Malty, Comino lub Gozo, a także niezamieszkane wyspy z morza.

Najpopularniejsze są tradycyjnie wycieczki do Błękitnej Laguny na Comino, ale nie są one zbyt opłacalne w porównaniu do regularnego promu, który również pływa na Comino. Znacznie bardziej sensowne są jednodniowe rejsy dookoła Malty, podczas których można popatrzeć na klify Dingli z morza, zatrzymać się kilka razy na kąpiel i odkryć małe zatoczki.

Przykładowe ceny

  • Rejs na wyspę Comino i Błękitną Lagunę: ok. 50 EUR (regularny prom kosztuje 15 EUR),
  • Jednodniowy rejs dookoła Malty z przystankiem na Comino: 55 EUR do 70 EUR

Przykłady firm

.

Nurkowanie i snorkeling

Malta, a zwłaszcza sąsiednia wyspa Comino, to bez wątpienia jedno z najlepszych miejsc do nurkowania i snorkelingu w Europie.

Krystalicznie czyste i ciepłe morze, bardzo nierówna linia brzegowa, wiele płytkich zatok ze spokojnym morzem i podwodnymi jaskiniami tworzą mieszankę idealnych warunków do odkrywania podwodnego świata.

Nurkować można praktycznie na każdej plaży, należy tylko pamiętać, że nie wszędzie znajdziemy wypożyczalnie sprzętu. Jednak fajki do nurkowania i płetwy można kupić w 20 EUR każdym z większych miast w sklepach z pamiątkami lub artykułami plażowymi.

Najlepsze miejsca do nurkowania na Malcie znajdują się w mniejszych, cichych zatokach. Prawdopodobnie najbardziej znanymi miejscami są Błękitna Laguna na Comino, zatoki Wied il-Ghasri lub Blue Hole na Gozo oraz naturalny basen morski St. Peter's Pool w pobliżu Marsaxlokk.

Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się głównie na Gozo, gdzie można zobaczyć wiele podwodnych jaskiń i bogate podwodne życie. Ale są też świetne miejsca do nurkowania na samej Malcie, zwłaszcza na zachodnim i południowym wybrzeżu lub na wyspie Comino. Jednak jedno z wielu centrów nurkowych na Malcie zawsze zabierze Cię do najlepszych z nich.

Ceny i przykłady agencji

Jeśli dopiero zaczynasz nurkować, przygotuj się na ceny zaczynające się od 60 EUR za pełny kurs dla początkujących lub około 300 EUR za pełny kurs nurkowania. Wycieczki nurkowe zaczynają się od 100 EUR (od 25 do 40 EUR za każde nurkowanie).

Listę zarejestrowanych centrów nurkowych można znaleźć na oficjalnych stronach turystycznych vistimalta.com i vistigozo.com.

.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.