Comino

Comino

Najmniejsza zamieszkana wyspa Malty oferuje piękną przyrodę, wspaniałe zatoczki i klify, które zdecydowanie warto odwiedzić. Krystaliczne wody są również doskonałe do nurkowania z rurką.

Szukaj zakwaterowania na Malcie

Wyspa Comino ma zaledwie 3 kilometry kwadratowe powierzchni i ma stałą populację liczącą zaledwie około 10 osób. Turyści wybierają się tu głównie ze względu na zapierające dech w piersiach krajobrazy i pływanie bez tłumów.

Rzeczy do zobaczenia i plaże na Comino

Blue Lagoon - Błękitna Laguna jest najczęściej odwiedzanym miejscem na Comino. Laguna, a raczej zatoka między Comino a małą wyspą Cominotto, ma turkusową, krystalicznie czystą wodę, drobne piaszczyste dno i wiele skalistych zakamarków. W połączeniu z bardzo spokojnymi wodami, jest to absolutnie idealna konstelacja do wspaniałego snorkelingu. Są tu dwie plaże, ale na obu będziesz leżeć głównie na dużych skałach, więc nie jest to klasyczna piaszczysta plaża. Przy porcie znajduje się również mały bar.

Crystal Lagoon - Kryształowa Laguna to wąska zatoka z bardzo wysokimi klifami, które oferują piękny widok na turkusowe morze z dramatyczną naturalną scenerią. Dostęp do morza jest możliwy tylko z prywatnych łodzi wycieczkowych ze względu na strome klify.

Jaskinie Santa Maria - Po północnej stronie wyspy można podziwiać wysokie klify wpadające do morza i tworzące morskie jaskinie. To miejsce znów jest tylko "do oglądania", do morza można dotrzeć tylko prywatną łodzią.

Santa Maria Bay - jedyna wioska na wyspie jest również domem dla jedynej prawdziwej piaszczystej plaży na Comino. W sezonie można tu wypożyczyć leżaki i parasole, a przy plaży znajdują się również publiczne toalety.

Torri ta Santa Maria - St Mary's Tower to zabytkowa XVII-wieczna wieża widokowa, z której roztacza się piękny widok na Comino i cieśninę między główną wyspą Malty a Gozo. Wstęp nie jest płatny.

.

Nurkowanie z rurką i akwalungiem

Te dwie aktywności są niewątpliwie głównymi atrakcjami wizyty na Comino, oprócz widoków na rafy. Można nurkować z rurką wszędzie tam, gdzie jest dostęp do morza, tylko uwaga, nigdzie nie ma wypożyczalni sprzętu. Fajki z płetwami można wypożyczyć lub kupić na większych plażach na Malcie lub Gozo.

Ponownie, wycieczki nurkowe są organizowane z obu większych wysp, ale można również znaleźć wycieczki nurkowe bezpośrednio na Comino. Dive Shopgdzie można zapłacić za kurs nurkowania od początkującego do zaawansowanego. Kursy zaczynają się od 80 EUR za nurkowanie.

Jak dostać się na Comino

Najtańszym sposobem jest prom kursujący zarówno z Malty, jak i Gozo. Na Comino większość usług zatrzymuje się w doku tuż przy Błękitnej Lagunie, z kilkoma przystankami dziennie w jedynej wiosce na wyspie w zatoce Santa Maria. Rejs trwa około 30 minut.

Sprzedawane są tylko bilety w obie strony, a ich cena jest zryczałtowana 15 EUR dla dorosłych lub 7 EUR dla dzieci poniżej 10 roku życia. Bilety można również kupić online po obniżonej cenie dla 14 EUR dla dorosłych i 6,50 EUR dla dzieci.

Możesz również zapłacić za wycieczkę łodzią na Comino w jednej z wielu prywatnych firm. Oferty można znaleźć dosłownie na każdym rogu, w każdym porcie i w każdym centrum turystycznym. Jedna wycieczka łodzią na Comino kosztuje od 20 do 50 EUR w zależności od programu.

Zakwaterowanie na Comino

Na Comino znajdziemy tylko jeden luksusowy hotel. Oferuje on zarówno zakwaterowanie w klasycznych pokojach, jak i w pełni wyposażonych bungalowach.

Jest duży basen, prywatne transfery łodzią za 10 EUR w jedną stronę, a wszystkie ceny automatycznie obejmują niepełne wyżywienie ze śniadaniem i kolacją. Ceny wakacyjne za pokój dwuosobowy zaczynają się od 70 EUR. Hotelu nie można zarezerwować przez booking.com ani żadną inną wyszukiwarkę, tylko przez jego własną stronę internetową cominohotel.com.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Malta.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.