Comino
Malta

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Malta

Malta - kultura i historia

David Eiselt zaktualizowany 12. 1. 2024

Jak łatwo jest mówić po angielsku na Malcie? Jacy są Maltańczycy i kiedy sklepy są zamknięte na Malcie?

Wyszukiwanie zakwaterowania na Malcie

Język

Językiem urzędowym jest maltański i angielski. Prawie wszyscy Maltańczycy mówią po angielsku na bardzo dobrym poziomie.

Ze względu na fakt, że włoskie stacje telewizyjne są bardzo popularne na Malcie, prawie 65% Maltańczyków mówi również po włosku. Ponad 20% populacji mówi również po francusku.

Maltański jest bardzo specyficznym językiem, który wyewoluował z arabskiego. Jest on jednak zapisywany po łacinie. Chociaż mniej niż milion osób mówi po maltańsku, nie jest to język wymierający. Ponad 85% populacji preferuje maltański jako pierwszy język.

Historia w pigułce

Niewiele krajów może pochwalić się tak bogatą historią jak Malta. Malta szczyci się historią obejmującą prawie 7 200 lat.

Dzięki centralnemu położeniu na Morzu Śródziemnym Malta odegrała swoją rolę w długiej historii ludzkości na Ziemi. Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Rycerze Świętego Jana i Brytyjczycy odcisnęli swoje piętno na wyspie.

Dzięki joannitom (Zakon Maltański) Malta zyskała swój słynny symbol ośmioramiennego krzyża. W ich czasach (od 1530 r.) miasta zyskały znaczne fortyfikacje i mury.

W 1798 r. Napoleon okupował Maltę, ale zaledwie dwa lata później wpadła ona w ręce Brytyjczyków, którzy stopniowo ją uprzemysławiali i pozostawili jej pewną niezależność. Później, podczas I wojny światowej, Malta stała się dla nich ważną bazą na Morzu Śródziemnym. Rosnący ruch powojenny doprowadził do ogłoszenia niepodległości od Wielkiej Brytanii (21 września 1964 r.), a brytyjskie siły wojskowe pozostały w kraju do 1979 roku.

Malta stała się republiką w 1974 roku, członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku i członkiem strefy euro w 2008 roku.

Rok 2017 był rokiem smutku dla Malty, ponieważ straciła ona jedno ze swoich naturalnych zjawisk, a także jedną z charakterystycznych cech Malty - Azure Window na wyspie Gozo, które runęło do morza podczas sztormu.

.

Ludzie i religia

Mieszka tu ponad 500 000 osób, co czyni Maltę najgęściej zaludnionym krajem w UE, z ponad 1320 mieszkańcami na kilometr kwadratowy (ósma najwyższa gęstość zaludnienia na świecie). Ponad 90% populacji mieszka w miastach. Wraz z przystąpieniem do UE Malta z pewnością stała się bardziej otwarta na obcokrajowców, a wielu młodych Europejczyków podróżuje na Maltę na kursy języka angielskiego.

Maltańczycy są przyjaźni i witają turystów z otwartymi ramionami. Nie zaprzeczają swojemu żywemu południowemu charakterowi, ale jest to nieco złagodzone przez wciąż stosunkowo niedawne wpływy brytyjskie.

Wysoki odsetek migrantów pracujących i mieszkających na Malcie nie może pozostać niezauważony. Kraj aktywnie zachęca do imigracji ludzi, którzy chcą pracować w sektorze usług. Szczególnie w sezonie letnim Malta nie mogłaby się obejść bez zagranicznych pracowników, a lokalna gospodarka załamałaby się.

Większość zagranicznych pracowników pochodzi z Anglii, Włoch, Filipin, Libii, Serbii, Bułgarii, Somalii, Indii i Pakistanu.

Religia i wiara

Ponad 82% Maltańczyków należy do Kościoła katolickiego, a po 4% do prawosławia i islamu.

Mieszkańcy są bardzo religijni, co znajduje odzwierciedlenie w niezwykłym zagęszczeniu kościołów, które można znaleźć dosłownie na każdym rogu. Religia wiąże się również z faktem, że Maltańczycy są stosunkowo konserwatywnym narodem o poglądach podobnych do poglądów, na przykład, części polskiej społeczności chrześcijańskiej.

Wakacje

W obszarach turystycznych niektóre sklepy są otwarte do godziny 22:00. Zwykle jednak jest to bardziej prawdopodobne do 7 wieczorem. W niedziele i święta supermarkety i restauracje pozostają otwarte.

Święta państwowe na Malcie

Banki, urzędy i niektóre usługi są zamknięte w święta państwowe. Na przykład transport publiczny działa w dni świąteczne tak samo jak w weekendy.

Święta państwowe:

 • 1 stycznia - Nowy Rok
 • 10 lutego - Wrak statku św. Pawła
 • 19 marca - Dzień Świętego Józefa
 • 31 marca - Dzień Wolności (opuszczenie Malty przez wojska brytyjskie)
 • Wielki Piątek - data ruchoma (Wielkanoc)
 • 1 maja - Święto Pracy
 • 7 czerwca - Siódmy czerwca (dzień powstania maltańskiego przeciwko Brytyjczykom w 1919 r.)
 • 29 czerwca - Dzień Świętych Piotra i Pawła
 • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 8 września - Święto Matki Boskiej Zwycięskiej
 • 21 września - Dzień Niepodległości
 • 8 grudnia - Niepokalane Poczęcie
 • 13 grudnia - Dzień Republiki
 • 25 grudnia - Boże Narodzenie

Kultura

Kultura Malty jest w przeważającej mierze śródziemnomorska, ale jest kilka oznak wpływów brytyjskich. Kościół katolicki jest strażnikiem tradycji narodu, z ogromnymi klasztorami katolickimi dominującymi w wioskach. Chociaż jego wpływy słabną, wiara katolicka odgrywa dużą rolę w codziennym życiu większości ludzi.

Malta jest bardzo kulturalnym krajem i jest z tego dumna. Wydarzenia kulturalne odbywają się przez cały rok i są bardzo zróżnicowane.

Nudyzm jest prawnie zabroniony na Malcie. Opalanie się i pływanie topless jest tolerowane, ale nie jest praktycznie rozpowszechnione, z wyjątkiem być może odległych plaż.

Turystyka

Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu na Malcie. Infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Oferta hoteli, barów, restauracji, atrakcji i innych usług jest na bardzo wysokim poziomie i może być porównywana z krajami Europy Zachodniej.

Wyszukiwanie zakwaterowania na Malcie

Jednak w przypadku turystyki indywidualnej wakacje na Malcie wcale nie muszą być wymagające finansowo.

Morze na Malcie jest jednym z najczystszych i najcieplejszych w basenie Morza Śródziemnego, z ukrytymi piaszczystymi lub skalistymi zatoczkami, które są prawie bezludne nawet latem. Duża liczba plaż na Malcie i Gozo pozostaje nietknięta. Jednak wiele z nich oferuje również dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych, od windsurfingu po wynajem skuterów wodnych.

Wyspa jest również rajem dla nurków. Morze jest ciepłe przez cały rok, a widoczność doskonała. Dla tych, którzy wolą relaks na pokładzie, dostępne są rejsy wycieczkowe.

Sąsiednia, mniejsza wyspa Gozo jest popularna wśród wielu turystów przybywających na Maltę. Większość z nich nadal przyjeżdża tu na jednodniowe wycieczki. Wyspa Gozo jest zupełnie inna niż Malta, mniejsza, bardziej zielona i spokojniejsza.

Malta jest również popularnym kurortem do nauki języka angielskiego. Na plażach i w barach spotkasz ludzi różnych narodowości i grup wiekowych, którzy poprawiają swój angielski, siedząc razem.

Z ponad 3000 godzin słonecznych w roku, średnią dzienną temperaturą około 30°C w lecie i 15°C w miesiącach zimowych, Malta jest turystycznym hotspotem.

Avatar uživatele
David Eiselt

David jest założycielem i dyrektorem generalnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 302 lotami i 49 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.