Malta - tradycyjne jedzenie

Comino

Jakiego jedzenia powinieneś spróbować w Malcie? Jakie potrawy są najczęściej sprzedawane w lokalnych restauracjach?

Wyszukiwanie zakwaterowania na Malcie

Kuchnia maltańska

Malta przez długi czas pozostawała pod dużym wpływem geograficznej bliskości Włoch. W rezultacie jej kuchnia śródziemnomorska jest częściowo podobna do kuchni sąsiednich Włoch, z wieloma udoskonaleniami.

Na Malcie zarówno makaron, jak i pizza mogą być spożywane w wielu różnych odmianach i smakach. Pizza jest naprawdę pyszna, a makaron przygotowywany jest na przykład w formie ravioli.

W menu znajduje się wiele dań z owoców morza. Najpopularniejsze dania to okoń morski, miecznik, tuńczyk, a nawet delfin. Oprócz ryb można skosztować ośmiornicy lub kalmarów. Potrawy podawane są przyozdobione i doprawione świeżymi ziołami lub polane sosem śmietanowym.

Ale nie tylko włoskie wpływy są zauważalne w tradycyjnych maltańskich potrawach. W przeszłości żywność na Malcie była również pod wpływem kuchni brytyjskiej, arabskiej, a nawet indyjskiej.

Typowe maltańskie specjały

Narodowym daniem maltańskim jest królik na wiele sposobów. Najbardziej tradycyjny jest królik duszony w winie z ziemniakami i warzywami, ale często podaje się go z makaronem. W restauracjach często można znaleźć to danie pod lokalną nazwą "Stuffat tal-fenek".

Królik jest również powszechnie spożywany w maltańskich domach, zarówno przy świątecznych okazjach, jak i na co dzień.

.

Innym bardzo popularnym daniem na Malcie są świeże ryby morskie, które można spotkać w absolutnie każdej restauracji. Tuńczyk, miecznik i okoń morski są powszechnymi rybami w okolicznych wodach.

Najpopularniejszą rybą wśród mieszkańców jest lampuki (znana również jako mahi-mahi lub dorado). Ta bardzo smaczna mniejsza ryba migruje wokół wysp maltańskich jesienią, zwłaszcza między wrześniem a grudniem, więc jest to pora roku, aby zjeść ją świeżo przygotowaną w lokalnych restauracjach.

.

Inne tradycyjne maltańskie potrawy to m.in:

 • Bragioli - rolada wołowa przygotowywana z czerwonym winem i nadziewana kaparami, oliwkami lub jajkami. Ulubione danie główne w maltańskich domach,
 • Spaghetti z jeżowcami - bardzo popularne danie w restauracjach specjalizujących się w owocach morza. Jeżowce są jednym z przysmaków kuchni maltańskiej i najczęściej podawane są ze spaghetti, daniem zwanym Spaghetti Rizzi,
 • Timpana - to właściwie klasyczna lasagne, zapiekany makaron z mięsem mielonym i beszamelem,
 • Ftira - na pierwszy rzut oka nieciekawa bryła chleba, ale po pierwszym spróbowaniu niezapomniane przeżycie. Po pierwsze, maltański chleb jest uważany za jeden z najlepszych na świecie, a po drugie, ftira jest nadziewana różnymi składnikami w środku, od oliwek, tuńczyka, kaparów po pomidory i pastę pomidorową,
 • Pastizzi - najpopularniejsza przekąska lub "gdy masz ochotę na coś małego". Są to małe torebki z ciasta francuskiego wypełnione świeżym serem ricotta, groszkiem, szpinakiem, a nawet czekoladą.

.

Napoje

Wapienne podłoże, duże nasłonecznienie, odpowiednia bryza i stała pogoda gwarantują najlepsze zbiory czerwonego i białego wina każdego roku. Na Malcie znajduje się kilka winiarni, z których najbardziej znane to Marsovin, Meridiana, Delicata i inne rodzinne firmy. Wszystkie produkują wysokiej jakości wina bez dodatków i w bardzo przystępnej cenie.

Maltańskie piwo Cisk jest lekkie i idealne dla klimatu śródziemnomorskiego.

Napój bezalkoholowy Kinnie Maltese Lemonade jest bardzo orzeźwiający, jego smak jest podobny do likieru ziołowego, ale bez alkoholu. Jest wytwarzany według tajnej receptury ze skórki czerwonych pomarańczy i mieszanki ziół. Wyspa Malta jest jedynym miejscem, gdzie można go spróbować.

Przy odrobinie wyobraźni Kinnie można porównać do austriackiego napoju Almdudler. Smak Kinnie jest jednak znacznie bardziej gorzki.

.

Jak jeść jak miejscowy

Maltańczycy lubią chodzić do restauracji, ale szukają głównie tych z dala od ruchu turystycznego, tj. na obrzeżach miast lub w głębi lądu.

Wszechobecne piekarnie i cukiernie są bardzo popularne, gdzie można zjeść brunch pastizzi z cappuccino lub pyszny maltański chleb ftira.

Standardowe ceny w restauracjach

Kolacja w restauracji kosztuje około 15 EUR za osobę, wliczając kieliszek wina, ale bardziej prawdopodobne jest, że 20 EUR. Spodziewaj się wyższej ceny za świeże owoce morza. Ogólnie rzecz biorąc, oczywiście w restauracjach na plażach lub w historycznych centrach miast ceny są o około 10 do 20% wyższe niż w restauracjach położonych dalej od centrum akcji. Nieco taniej jest na wyspie Gozo.

Popularne są również różne lokalne fast-foody oferujące pizzę lub kebaby.

Przykładowe ceny:

 • Danie główne (królik lub bragioli): 20 EUR do 25 EUR
 • Makaron: 15 EUR
 • Ryby i owoce morza: 20 EUR do 30 EUR
 • Pastizzi lub ftira: 1,50 EUR do 3 EUR
 • Pizza lub kebab (frytki + napój): 15 EUR
 • Lokalne piwo 0,5 l: 3 EUR do 4,50 EUR
Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.