Hagar Qim

Hagar Qim

Megalityczne świątynie z młodszej epoki kamienia są jednymi z najważniejszych zabytków na Malcie. Hagar Qim jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w całej Europie.

Wyszukaj zakwaterowanie na Malcie

Na terenie Hagar Qim znajdują się cztery mniejsze świątynie, a raczej ich pozostałości. Budynki pochodzą z okresu od około 3600 do 3000 lat p.n.e.

Imponujący charakter świątyni podkreśla fakt, że znajduje się ona na całkowicie niezagospodarowanym terenie, na łagodnym zboczu w pobliżu morza. Cały obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wraz z innymi świątyniami w Tarxien niedaleko Valletty.

Świątynia Hagar Qim

Głównym punktem kompleksu jest licząca ponad 5500 lat świątynia Hagar Qim, którą można znaleźć tuż przy wejściu. Pozostałości archeologiczne są przykryte dużym baldachimem, który chroni przed warunkami atmosferycznymi.

W świątyni Hagar Qim można podziwiać największy monolit używany do budowy megalitycznych świątyń na Malcie. Mierzy on 6 metrów wysokości i waży ponad 57 ton.

Świątynia Mnajdra

Od świątyń Hagar Qim wygodny chodnik o długości około 500 metrów prowadzi w dół w kierunku morza.

Na końcu ścieżki znajdują się pozostałości mniejszej świątyni Mnajdra, z której roztacza się piękny widok na morze.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Otwarte codziennie od 10:00 do 18:00. Aktualne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: heritagemalta.mt/hagar-qim-and-mnajdra.

Za wstęp pobierane są następujące kwoty.

  • 10 EUR Dorośli,
  • 7,50 EUR Seniorzy i młodzież (12-17 lat),
  • 5,50 EUR Dzieci.

Bilet jest ważny zarówno na Hagar Qim, jak i Mnajdra.

Jak się tam dostać

Hagar Qim znajduje się zaledwie kilka metrów od głównej drogi wzdłuż południowego wybrzeża w pobliżu miasta Qrendi. Podążaj za znakami, które zaprowadzą Cię do "Hagar Qim" z Valletty lub lotniska. Przy wejściu znajduje się bezpłatny parking.

Podobnie jak do punktu widokowego Blue Grotto, można tu dojechać autobusami linii 74 i 201. Linia 74 kursuje z Valletty, a 201 z lotniska lub Mdiny (nie kursuje w weekendy). Przystanek autobusowy znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od wejścia i nazywa się "Hagar".

Ceny biletów i więcej informacji na temat autobusów na Malcie można znaleźć w rozdziale Transport.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Malta.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.