Malta - Pogoda i najlepszy czas na podróż

Comino

Jeśli szukasz pewności słonecznej i ciepłej pogody, wybierz się na wakacje na Maltę. Cały archipelag znajduje się w klimacie śródziemnomorskim z gorącym latem i łagodną zimą.

Chociaż w miesiącach letnich prawie nie pada, może być bardzo gorąco. Jednak pomimo tego, że Malta jest na równi z Tunezją, przyjemniej jest tu przebywać nawet podczas najgorętszych letnich miesięcy. Wynika to z bryzy i wpływu otaczającego morza.

Morze jest cieplejsze jesienią niż wiosną. Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty. Najbardziej deszczowe miesiące to listopad i grudzień.

Pogoda i temperatury przez cały rok

Oto jak wygląda pogoda na Malcie w różnych miesiącach roku.

Pogoda w styczniu

W styczniu temperatury na Malcie wynoszą około 13°C. Pogoda jest w większości pochmurna z okazjonalnymi opadami deszczu występującymi co około 2 dni.

W styczniu na Maltę przyjeżdża najmniej turystów, a wiele hoteli i restauracji w nadmorskich kurortach pozostaje zamkniętych.

Temperatura morza wynosi około 16°C.

Pogoda w lutym

Luty jest statystycznie najzimniejszym miesiącem w roku. Normalne dzienne temperatury wynoszą od 12 °C do 13 °C. W nocy spadają poniżej 9 °C.

Deszcz pada w postaci krótkich, częstych opadów średnio co drugi dzień. Jest dość dużo słońca, ale dni są nadal krótkie i robi się ciemno około 19:00.

Temperatura morza wynosi około 16°C.

Pogoda w marcu

Liczba godzin słonecznych wyraźnie wzrasta w marcu ze względu na dłuższe dni.

Deszczu jest niewiele, tylko krótkie, lekkie opady, a normalne temperatury w ciągu dnia wzrastają do 14-17°C.

Woda w morzu jest najzimniejsza w roku, zwykle osiągając maksymalnie 15°C.

Pogoda w kwietniu

W pierwszym miesiącu wiosny należy spodziewać się temperatur od 16 °C do 20 °C i słonecznej pogody. Na niebie są tylko małe chmury, z których spada tylko kilka kropel podczas rzadkich opadów deszczu.

Kwiecień to idealny miesiąc na zwiedzanie i podziwianie piękna przyrody.

Morze jest jednak nadal zimne. Temperatura wody wynosi średnio 16 °C.

Pogoda w maju

W maju możemy mówić o letniej pogodzie na Malcie z normalnymi temperaturami od 19 °C do 24 °C.

Pogoda jest bezchmurna i bezdeszczowa. Od wybrzeża wieje przyjemna bryza, a krajobraz kwitnie i zieleni się po mokrym sezonie zimowym.

Woda morska powoli się nagrzewa, osiągając 18 °C.

Pogoda w czerwcu

W pierwszym miesiącu lata należy spodziewać się temperatur około 26°C i niezmiennie bezchmurnego nieba. Deszcz jest rzadkością w czerwcu.

Chociaż woda morska ma tylko 22 °C, plaże są pełne plażowiczów, a wszystkie usługi turystyczne są już otwarte. Rozpoczął się wysoki sezon.

Pogoda w lipcu

Pogoda w lipcu jest bardzo gorąca i bardzo sucha. Temperatury sięgają 30 °C, a letnie fale upałów przekraczające 35 °C są powszechne.

Niebo jest niezmiennie czyste, bez żadnych oznak zachmurzenia. Na Malcie nie występują letnie burze.

Woda morska w końcu ociepla się do przyjemnych 24°C.

Pogoda w sierpniu

Sierpień jest najgorętszym miesiącem na Malcie z temperaturami od 29 do 36 °C. Słońce jest często palące i na próżno czekać na deszcz.

W sierpniu niebo jest stale słoneczne i nie występują letnie burze.

Temperatura morza wynosi 26 °C.

Sierpień to wysoki sezon na Malcie z najwyższymi cenami zakwaterowania. Większość turystów z Anglii i Włoch przyjeżdża w tym czasie na Maltę.

Pogoda we wrześniu

Wrzesień jest nadal w pełni letnim miesiącem z temperaturami od 25 °C do 28 °C.

Niebo jest przeważnie bezchmurne, ale pod koniec miesiąca występują przelotne i krótkie opady deszczu. Biorąc jednak pod uwagę temperatury, okazjonalny prysznic jest raczej przyjemną sprawą niż przeszkodą w wakacjach.

Temperatura morza wynosi około 25°C.

Pogoda w październiku

Październik to idealny miesiąc poza sezonem na spędzenie letnich wakacji. Ceny usług są znacznie niższe niż podczas letnich wakacji, ale pogoda jest nadal bardzo przyjemna.

Temperatury powietrza wzrastają do 22°C do 25°C, a woda morska ma około 23°C.

W październiku opady deszczu występują średnio co 3 dni. Jednak przez większość czasu są to krótkie ulewy trwające nie dłużej niż godzinę.

Pogoda w listopadzie

Listopad to przyjemny jesienny miesiąc na zwiedzanie i podziwianie piękna przyrody.

Temperatury osiągają od 17 °C do 20 °C. Pogoda jest częściowo pochmurna z częstymi zachmurzeniami, ale także z długotrwałym bezchmurnym niebem.

Według statystyk w listopadzie pada najwięcej deszczu w roku, mniej więcej co drugi dzień. Przeważnie są to krótkie ulewy, a całodzienne opady deszczu są raczej rzadkie.

Woda w morzu ma temperaturę 20°C.

Pogoda w grudniu

Grudzień jest najciemniejszym miesiącem ze względu na krótkie dni, kiedy robi się ciemno już około 16:30.

Jednak w ciągu dnia często świeci słońce, na przemian z częściowo zachmurzonym niebem. Normalne temperatury wzrastają do 15 °C, a deszcz pada głównie w postaci opadów.

Morze ochładza się do 17 °C w grudniu.

Tabela temperatur w ciągu roku

Valletta - Malutka Malta ma wszędzie taką samą pogodę

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
Woda
styczeń
deszcz
14 °C
15 °C
luty
słoneczny
14 °C
15 °C
marsz
słoneczny
15 °C
15 °C
kwiecień
słoneczny
18 °C
16 °C
może
słońce
23 °C
17 °C
czerwiec
słońce
28 °C
21 °C
lipiec
słońce
31 °C
24 °C
sierpień
słońce
31 °C
26 °C
wrzesień
słoneczny
28 °C
25 °C
październik
słoneczny
24 °C
23 °C
listopad
słoneczny
19 °C
21 °C
grudzień
deszcz
16 °C
17 °C

Kiedy przejść do Malta

Jeśli szukasz letniego miejsca na plażę z niemal 100% gwarancją słońca, Malta jest idealnym wyborem, a jeśli wybierzesz się między czerwcem a sierpniem, nigdy się nie pomylisz.

Jeśli chcesz głównie odkrywać historyczne miejsca i podziwiać widoki, idealnym czasem na wizytę na Malcie jest okres od kwietnia do połowy czerwca i od końca września do połowy listopada, kiedy jest przyjemnie, z tylko sporadycznymi opadami deszczu i temperaturami, które nie przekraczają 28°C.

Porównaj ceny lotów na Maltę

Jeśli chcesz połączyć zwiedzanie z wakacjami na plaży, udaj się na Maltę pod koniec września, kiedy temperatury powietrza powoli spadają, ale morze jest jeszcze ciepłe od lata.

Jeśli nie przeszkadza ci ryzyko prysznica i odpowiada ci brak turystów oraz znacznie niższe ceny usług i lotów, bez obaw wybierz się na Maltę zimą.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.